Urla’nın kurtuluşunun 98.yılı törenle kutlandı

12 Eylül 2020 Cumartesi   14:53

Çelenk sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, Urla Garnizon Komutanı Albay Mehmet Kocaoğlu, Milletvekili Musa Çam, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Oda Başkanları ve Urla halkı katıldı.

19 Mayıs 1919’da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla bu destanın başladığını vurgulayan Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can; “Genelgeler yayınlandı, kongreler düzenlendi, mitingler yapıldı.

Tüm Anadolu’ya yayıldı bağımsızlık ateşi. Halk tek yürek oldu, ayaklandı.  Takvimler 26 Ağustos 1922’yi gösterdiğinde ise şu ses yükseldi Kocatepe’den. ‘Ordular; İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri’ Mustafa Kemal Paşanın bu emri tarihe altın harflerle yazıldı. 9 Eylül 1922’de Konak meydanındaki Hükümet Konağına çekilen Türk Bayrağı, milli mücadelemizin zaferle taçlanacağının habercisiydi” ifadelerini kullandı.

CAN: BATI ANADOLU’DA İLK KUVA-YI MİLLİYE HAREKETİ URLA’DA BAŞLADI

Kaymakam Can konuşmasına şöyle devam etti;

“Hasan Tahsin’in düşmana attığı o ilk kurşunun ardından bir gün sonra, 16 Mayıs 1919 tarihinde, işgalin ikinci gününde Urla’da yaşayan kalabalık Rum halkı Türk köylerine saldırmaya başladı. Alay Komutanı Yarbay Kazım Bey’in elinde ise yalnızca 18 asker bulunuyordu. Vatansever Urla halkı bu durum karşısında kasabadaki cephaneliğe el koyarak 120 kişilik milis kuvveti oluşturmayı başarmıştı. Ve Urlalıların bu hareketi “Batı Anadolu’da ilk Kuva-yı Milliye’nin Urla’da doğmasını sağladı. Anadolu’nun cesur yürekli kahramanları İzmir’in ardından Yarımada için yola çıkmış fakat Yüzbaşı Kemal ve Onbaşı Baki ne yazık ki şehit düşmüştü. Albay Çolak İbrahim Bey komutasındaki ordumuz, 12 Eylül 1922 günü Urla’yı düşman işgalinden kurtararak topraklarımızı yeniden özgürlüğüne kavuşturdu. Bugün Urla’nın 98. Doğum günü. Memleketim dediğimiz, toprağından beslenip, coğrafyasına aşık olduğumuz Urla’mızın yeniden doğduğu gün, bugün. Bizlere onurlu bir hayat, gurur veren bir tarih ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet eden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, milli mücadelede Urla’yı düşmanlara bırakmayan Yüzbaşı Kemale, Onbaşı Baki’ye, Albay Çolak İbrahim Bey‘e, Sabri Yılmaz’a ve daha ismini bilmediğimiz ama kahramanlıklarıyla destanlar yazdıran yiğitlerimizin manevi huzurunda; Bugünde vatanımızın birlik ve beraberliğini temin etmek için yurtiçinde ve yurtdışında canlarını feda etmeye devam eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Urla’mızın Kurtuluşunun 98. Yıl dönümünü sevgi ve saygılarımla kutluyorum.”Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Urlanin-kurtulusunun-98-yili-torenle-kutlandi/85100