Buca'da TİS bayramı: İmza ilk görüşmede tamam!

18 Eylül 2020 Cuma   14:10

Buca Belediyesi ile DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Genel İş Sendikası 5'nolu Şube arasında toplu iş sözleşmesi imzaladı.Sendika ve belediye arasındaki gerçekleştirilen görüşmelerin ilk oturumunda uzlaşının sağlanmasının ardından imza töreni gerçekleşti. İki yıllık sözleşme kapsamında toplam 138 kadrolu işçi her yıl için yüzde 14’lük zam aldı. 

Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen imza törenine Buca Belediye Başkanı Av.Erhan Kılıç, DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Genel İş Genel Sekreteri Şükret Sevgener, DİSK Genel İş Toplu İş Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK Genel İş 5’nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, sendika temsilcileri ve işçiler katıldı.BAŞKAN KILIÇ’TAN EMEKÇİLERE PANDEMİ ALKIŞI 
Başkan Kılıç imza törenine girerken işçilerin alkışlarıyla karşılandı.  

Pandemi döneminde çalışan belediye personeline teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kılıç, “İzmir’de Buca Belediyesi pandemi sürecinde ciddi bir başarı elde etti. Bunla ilgili teşekkür bana geldi ama buradaki alkışın gerçek sahiplerine gitmesi gerekiyor. Pandemi sürecinde, Buca’ya  emek veren tüm emekçilere teşekkür ediyorum. Yılmadınız, usanmadınız. Gece gündüz demeden çalıştınız. Bu pandemi sürecini en iyi şekilde atlattık bundan sonra da atlatmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.  

EMEKÇİNİN ALIN TERİNİ YERDE BIRAKMADIK 
Kılıç, “İlk göreve geldiğimizde, Buca Belediyesi hem halkına hizmet eden  hem de bu hizmeti emekçilerine verilen hakla taçlandıran bir belediye olacak dedik. Hem pandemi sürecinde hem de  ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılarda yerel yönetimler, ciddi anlamda bunaldılar, küçülmeye gittiler.  Fakat biz hiçbir zaman emekçimizi mağdur etmedik.  Tüm zorluklara rağmen emekçinin alın terini yerde bırakmamak için elimizde gelen tüm imkanları sunduk.  Belediye olarak kendimizi kastık ama emekçinin karşılığını vermekten hiçbir zaman imtina etmedik. Bu toplu iş sözleşmesi de bunun en güzel karşılığı olacak. İnşallah ilerleyen zamanlarda  Buca Belediyesi’nin gelirlerini hayal ettiğimiz, hak ettiği noktaya getirdiğimizde  o zaman yine oturacağız, hakkaniyetle gereğini yapacağız” ifadelerini kullandı.  

ZOR KOŞULLARDA GÜZEL TABLO
Törende konuşan DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Zor koşullarda güzel tablolar yaratmak mücadele azmimizi yükseltiyor.  Her maddesine koyduğu katkıyla emek dostu belediye başkanımıza, belediye yöneticilerimize ve sendika emekçilerimize teşekkür ediyorum.  Toplu sözleşmeler bizlerin haklarını korumak adına çok önemlidir.  Salgın süreci en fazla işçi sınıfını vuruyor. Biz işçiler için zaten zor olan koşullar salgınla birlikte daha fazla zorlaştı. Salgın döneminde Buca’da halk sağlığını koruyan bir seyir izlendiği için başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Yaşamı ellerinde kuran işçilerimiz her ortamda çalışmaya devam etti. Hepsinin önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu. 

KIRMADAN BİR KEZ GÖRÜŞEREK SÖZLEŞMEYİ TAMAMLADIK 
DİSK Genel İş 5’nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, “Bugün 30 yıllık bir kazanımın üzerine bir yenisini ekledik. Hiç kırmadan, sadece bir kez görüşmeyle bu sözleşmeyi tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Belediyelerin İller Bankası’ndan paylarının yüzde 60 oranında kesilmesine rağmen bu sözleşmeyi imzaladık. Allah’tan Cumhuriyet Halk Partili, sosyal demokrat,  yurtsever, emekçi dostu belediye başkanlarımız var. Kenti, sokağı, işçileri korudular.  Bugün en çok alkışı belediye başkanımıza bizler tarafında yapılmasını istiyorum.  Pandemi başından beri bizimle görüşerek işçi sağlığı, işçi güvenliği için alınan kararları hızlı bir şekilde uyguladığı için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Buca-da-TIS-bayrami-Imza-ilk-gorusmede-tamam/85364