İzmir'de 'Çeşme Projesi' zirvesi: Bakan 'proje planları' için tarih verdi!

19 Eylül 2020 Cumartesi   15:34

İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Bakan Ersoy, Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener'in katılımıyla düzenlenen "Ege Turizm Merkezleri Çeşme Projesi" toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantının ardından Bakan Ersoy, yaptığı açıklamada projenin Çeşme etabının yaklaşık 8-9 aydır gündemde olduğunu, proje başladığı dönemde çok fazla birliği kirliliği ve yanlış algıların oluştuğunu belirterek, "Bakanlık olarak ve ben şahsen projenin şeffaf, katılımcı yönetileceği konusunda söz vermiştim. Ege Turizm Merkezleri Çeşme projesinde çok önemli etapları tamamlamış bulunuyoruz. Bundan sonra hızlı şekilde planlama aşamasına geldik. Bugünden itibaren bu projenin planlarını hazırlayacak proje ekibini oluşturduk. Geleceğin 50 yılının turizm merkezini oluşturmak için hangi konseptlerin yer alması, hangi şartlarda yer alması gerektiği konusunda mutabakat hazırladık." diye konuştu.

Proje çalışma grubunun belirlenen konseptleri doğaya, çevreye saygılı şekilde araziye yerleştireceğini ifade eden Ersoy, paylaşımcı politika gereği ziyaret eden herkese konuyla ilgili bilgilendirme yapılacağını aktardı.

Bakan Ersoy, proje çalışma grubunun İzmir Ticaret Odası önerisi, İzmir Büyükşehir ve Çeşme belediyeleri mutabakatıyla belirlendiğini anlattı. 

- Deniz suyundan içme suyu araştırması

Çalışma grubunun çevre düzeni, nazım imar planları ve ekolojik yaşam planını hazırlayacağını belirten Ersoy, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi tarafından 3 ulaşım etüt raporu hazırlanacağını, ayrıca deniz suyundan içme ve kullanma suyu temini konusunda da bir çalışma yapılacağına işaret etti. 

Çalışma grubunun mimarlık ödülü almış mimarlarla akademisyen ve danışmanlardan oluştuğu bilgisini veren Ersoy, yaklaşık 10 aylık süre sonunda proje planlarının tamamlanacağını ve planların askı aşamasına geleceğini kaydetti. 

Toplantıda bir gazetecinin TMMOB'un Çeşme projesine yönelik "kamu yararının göz ardı edildiği" iddiasıyla yaptığı eleştirilerle ilgili sorusu üzerine Ersoy, belediyelerin mutabakatıyla bir çalışma grubu oluşturulduğunu, geleceğin 50 yılının turizm merkezini oluşturmak için çalıştıklarını ifade ederek, "Biz gerekli konseptleri belirledik, bundan sonrası için proje alanına bu projenin el birliğiyle yerleştirilmesi. Her şeye evet demek de hayır demek de iyi bir şey değil."  yanıtını verdi.

HEDEF EGE'NİN TURİZM PAYINI YÜKSELTMEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, projeyle ilgili olarak bugüne kadar şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışı nedeniyle Bakan Mehmet Nuri Ersoy'a teşekkürlerini ileterek, "Doğaya saygılı, doğayla uyumu öne çıkartan gelişim ve büyüme hedefimiz var. Ege'nin Türkiye'deki turizm payını yüzde 10'dan yüzde 20'lere çıkartmayı hedefleyen bir yaklaşım var. İlkeleri, içeriği konusunda mutabakat çerçevesinde üzerimize düşen neyse hassasiyetleri gözeterek yarımadanın doğal zenginliklerini koruyarak birlikte çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Soyer projeyle ilgili daha önce 'Kafama takılan noktalar var' açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Bu ölçekteki projelerde sorular bitmez. Ortada bitmiş bir proje yok. Biz bazı konularda mutabıkız. Ama içinin nasıl doldurulacağı konusunda tartışılacak. Bakanımız yolunu açıyor. Biz İzmir olarak devam edeceğiz" dedi.  

TÜRKİYE'YE ÖRNEK PROJE

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ise, gelinen noktanın Türkiye'ye örnek olacağını dile getirerek projenin tüm Çeşme ve bölgeyle birlikte Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. Oran, “Ortak akıl ile Çeşme'de doğayı koruyarak 60 ile 90 gün arasına sıkışmış bir turizm sezonunu bütün bir yıla yayılmasıyla ilgili projede mutabık kaldık. Bugüne kadar gelinen noktada hem biz hem de büyükşehir belediyesi olarak her aşamaya imzamızı atarız. Bundan sonra ortak akılla bu proje grubu İzmir, Ege için Türkiye için çok güzel şeyler yapacak" diye konuştu. (DHA- AA)Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Izmir-de-Cesme-Projesi-zirvesi-Bakan-proje-planlari-icin-tarih-verdi/85423