Kırkpınar’dan kurultay yorumu: 'Çizik operasyonu iddiaları' ve İzmir temsiliyeti için ne dedi?

22 Eylül 2020 Salı   13:21

Mehmet İŞLER /GERÇEKİZMİR - İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, gerçekleşen 2’nci Olağan Kurultay sonrası değerlendirmelerde bulundu. Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın 50 kişilik Genel İdare Kurulu’nda (GİK) yer bulamamasına dair konuşan İl Başkanı Kırkpınar kurultayı Millet İttifakı iktidarının ayak sesleri olarak gördüğünü ifade etti.

İzmir’den hiçbir partilinin GİK’te yer alamamasını yorumlayan Kırkpınar, Genel Başkan Yardımcısı Çıray’a yönelik yapıldığı iddia edilen çizik operasyonuna değindi. Kırkpınar ayrıca partide merkez sağa ait politikacıların da tasfiye edildiğinin öne sürülmesi karşısında düşüncesini paylaştı.

İZMİR’DEN 2 MİLLETVEKİLİMİZ VARİ GİK’TE BİRİNİN OLMASINA GEREK YOK!
Kırkpınar, “Bizim 2 tane çok kıymetli İzmir Milletvekilimiz var. Biri Aytun Çıray biri de Müsavat Dervişoğlu… GİK’te birinin olmasına gerek yok. Bizi iki bölgeden birer temsilcimiz var, milletvekilimiz var. Aytun Bey’in sözleri üzerine dönüp baktığımda Mehmet Salim Ensarioğlu var. Eski devlet bakanımız. Listede seçilen pek çok isim var. Partimizde bir heterojen yapı var, homojen yapı yok. farklı kesimlerden, farklı siyasi partilerden burada siyaset yapmayı düşünen insanlar için kapı açıktı. Onun için bu tarz pek çok insan var. Yeni seçilen arkadaşlarımız içinde sosyal demokrat olanlar merkezde duranlar var. Bu yaklaşım kabul edilebilir değil” dedi.

BEN DOLAŞAN BİR KAĞIT GÖRMEDİM
Çıray’ın ve bazı partililerin isimlerinin yer aldığı ‘yazılmayacaklar’ listesinin sorulmasına cevap veren Kırkpınar, “3 yıllık partide 2 kurultay oldu. Çarşaf liste olduğu zaman bunlar oluyor. Türkiye’de çarşaf listeyi parti tüzüğüne koyup, bu yöntemle yaparsanız hareketlenmeler olur. İller arasında hareketlenme olur, bölgeler arasında olur, mevcutta listelerde adaylıkları kesinleşmişler arasında mukayese olur. Kağıt da, fısıltı da dolaşır. Asıl olan güvenmek istediğimiz seçilmiş delegasyonun vicdanından çıkmış sonuçtur. Biz de buna saygı duyuyoruz. Ben dolaşan bir kağıt görmedim. Benim elime bir kağıt gelmedi. Etrafımda konuşmalar oldu, farklı sesler geldi, iller arasında diyaloglar oldu. Ben bunların hiçbirine girmedim, girmem de! Beni bilen bilir. Milletin umudu milletin çağrısına cevap verdi. Millet İttifakı’nın iktidarın ayak sesleridir bunlar” ifadelerini kullandı. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Kirkpinardan-kurultay-yorumu-Cizik-operasyonu-iddialari-ve-Izmir-temsiliyeti-icin-ne-dedi/85539