Pandemi krampon astırdı: Garson olan da var inşaata giren de!

23 Eylül 2020 Çarşamba   10:27

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği alanlardan biri de spor müsabakaları oldu. Türkiye’deki profesyonel ligler start alırken, geride kalan sezon tamamlanmadan tescil edilen Bölgesel Amatör Ligler (BAL) için yeni top başı tarihi ise açıklanmadı. Futbolcu ve antrenörler, profesyonel futbol ligleri gibi üst düzey tedbirler eşliğinde amatör futbol liglerinin de oynanabileceği görüşünde... Karar merci olarak görülen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Amatör İşler Kurulu ise, futbol camiasının görüşüyle birlikte Sağlık Bakanlığı ile TFF Sağlık Kurulu’nun önerileri ve tavsiyelerini göz önünde bulundurarak karar verecek. Öte yandan salgın nedeniyle oluşan bu kaotik durum amatör futbolcuların yaşamını zora soktu.

İlkses Gazetesi'nden Çağla Geniş'in haberine göre yaklaşık 7 aydır gelir elde edemedikleri için kramponlarını asıp alternatif iş arayışına girdiler. Aralarında garsonluk yapan da var, inşaatlarda çalışanlar da…

AYLARDIR TEK KURUŞ GELİRLERİ YOK
Çiğli Belediyespor Asbaşkanı Deniz Çıtak, yaşanan mağduriyet sebebiyle amatör kulüplerin ve futbolcuların zor durumda olduğunu şu sözlerle anlatıyor: “Asıl virüslü olan TFF, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK), Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF). Federasyonun amatör spor kulüpleri ile ilgili önlem paketi açıklaması lazım. Kaldı ki federasyonun bunun için yeterli bütçesi mevcut. Bunu yapmazlarsa ileride ne takım kurabilecekleri bir kulüp ne de oynayacak futbolcu bulabilecekler. Profesyonel liglerde sponsorlar, yayın gelirleri, spor toto gibi gelirler sayesinde profesyonel futbolcular ile kulüpler kontrat imzalayabiliyorlar. Futbolcular ve kulüpler bu sayede mağdur olmuyorlar. Ama amatör kulüplerde böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü 7 aydır tek kuruş gelirleri yok. Federasyon herkesi kendi haline bırakıp bu işten sıyrılmaya çalışıyor. Bir tarih açıklayıp amatör liglerin başlayacağını söyleyecekler. Kulüplerin, futbolcularla anlaşma imzalamasına zemin hazırlayacak ve sonra da Sağlık Kurulu’nun kararı ile ligi iptal edecek. Ortaya çıkacak mağduriyeti de kulüplerin üzerine yıkacaklar. Federasyon sayesinde önümüzde 3-5 yıl Türk futbolundan bir şey beklemek sadece hayal kurmaktır. Çünkü dünyada, futbol oynayan herkes bu işe amatörden başlar. Ama amatöre destek vermezsen ülke futbolun hiçbir yere gitmez, yabancılara teslim olur. Ahbap çavuş ilişkileri ile yönetilen bir sistem var. Hakkaniyet ve adalet yok. Geçen sene biz bunun canlı şahidiydik. Başka gruplarda 3. 4. takımları, 39-40 puan toplamış takımları 3. lige çıkardılar. 49 puan toplamış ikinci sıradaki Çiğli Belediyespor’u çıkarmadılar. Federasyonun amatörlere bir kuruş değer verdiğini düşünmüyorum. Biz personelin sorunlarına birebir şahit oluyoruz. Çözebildiğimiz kadarını kendi gücümüzle çözmeye çalışıyoruz. Pandemi sürecinde futbolcularımıza can suyu olsun diye biraz destek verdik. Gözlerindeki ışıltıyı görünce o cüzi rakamın bile ne kadar önemli olduğunu anladım.”

AÇ KALMAMAK İÇİN EK İŞ YAPIYORLAR
İki sezon boyunca Çiğli Belediyespor’da forma giyen 28 yaşındaki Egecan Çevir ise, “Tek bildiğim şey futbol oynamak” diyor. Futbol liglerinin başlamasına rağmen amatör lig maçlarıyla ilgili herhangi bir tarih verilmemesinden dolayı aylardır endişeli bir şekilde beklediklerini anlatan Çevir, şunları söylüyor: “Salgın dolayısıyla liglere ara verilmişti ve bir süre önce yeniden başlatıldı. Ancak Bölgesel Amatör Lig için bırakın başlamayı, herhangi bir karar dahi alınmadı. Virüs hiçbir yerde yok da sadece amatör liglerde mi var? Elli bine yakın amatör sporcu var. Bunların birçoğu en az iki tane insan bakıyor. Yaklaşık yedi aydır kimse ödeme alamıyor. Evli arkadaşlarım var. Geçimini devam ettirmek zorundalar. Aç kalmamak için ek iş yapıyorlar. Aralarında inşaatlarda çalışanlar, garsonluk yapanlar var. Ben şu an önceki kazandıklarımla hayatıma devam ediyorum. Lig oynanmazsa nereye kadar böyle gidecek bilmiyorum. Hayatımda tek bildiğim şey futbol oynamak. Süper Lig hariç her ligde oynama fırsatım oldu ama inanın futbol her yerde futbol. İsteğim hiçbir yerde azalmadı. Ama şuan da hedefim de idealim de maalesef yok. Çünkü önümü göremiyorum. Bir senedir beraber olduğum Başkanımız Deniz Çıtak, Özgür Özcan ve diğer değerli yöneticilerimiz gönülden amatör futbolun ve bizim yanımızdalar. Çok emek verdiler. Futbolcular varsa çalışanlar var, yapı ve kuruluşlar var. En yakın zamanda bu durumun düzelmesini umuyorum. Kararı verecek insanları duyarlı ve vicdanlı olmaya davet ediyorum.”

BELİRSİZLİK ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLADI
Çiğli Belediyespor’da forma giyen 28 yaşındaki Uğur Köprülü, yapılan eylemlerin ardından oluşan kamuoyu baskısı sebebiyle ligin akıbetinin yakın zamanda belli olacağına inandıklarını ifade ederek, “Ligin durumunun belli olmayışı nedeniyle çok zor günler geçirdiğimiz doğru. Belirsizlik elimizi kolumuzu bağlarken, etrafımda çok fazla arkadaşım geçim kaynağını başka iş imkanlarıyla sağlamaya başladı. Ben de eşimin çalışmasının verdiği ekonomik kaynakla ve biraz var olan birikimimle bugüne kadar geldim. Fakat bundan sonrası nasıl ve ne şekilde olur bilememekteyim. Hevesin, hayalin, idealin ne olduğunu unutmuş durumdayız. Herkes sadece temel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağının derdiyle meşgul” diyor. (Çağla Geniş/İlkses Gazetesi)Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Pandemi-krampon-astirdi-Garson-olan-da-var-insaata-giren-de/85568