İYİ Parti'de 'çizik operasyonu' için İzmirli kuruculardan Lider'e uyarı ve çağrı!

25 Eylül 2020 Cuma   09:07

GERÇEKİZMİR - İYİ Parti İzmir’de kurucu ilçe başkanlarından flaş bir hamle geldi. 20 kurucu ilçe başkanı geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 2’nci Olağan Kurultayı’nın ardından Genel Başkan Meral Akşener’e uyarılarda bulundu.

Kurultayda Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ve merkez sağ gelenekten gelen bazı isimlerin 50 kişilik Genel İdare Kurulu’nda (GİK) yer bulamaması partide tansiyonu yükseltmişti. ‘Yazılmayacaklar’ listesinin salonda dolaştığı ve bu isimlere yönelik çizik operasyonu yapıldığı iddia edilmişti. Ayrıca merkez sağa ait politikacıların da tasfiye edildiği öne sürülmüştü.

Ayrıca kurucu başkanlar 2019 yılının Nisan ayında da uyarılar yaparak, teşkilattaki bazı rahatsızlıkları dile getirmiş ve Genel Başkan Akşener’e olağanüstü kurultayı toplaması yönünde çağrıda bulunmuştu.

Gelinen yeni süreçte, 2’nci Olağan Kurultayı sonrasında yapılan yazılı açıklamayla uyarı niteliğinde mesajlar veren kurucu ilçe başkanları önemli noktalara dikkat çekti.

İşte o açıklama:  

Türk siyasetinin ufkunu açmak, sözde değil özde bir demokratik sistem tesis etmek, Atatürk ilkeleri ışığında, milli ve manevi değerlerimizin vazgeçilmez hassasiyetiyle kurulan ve kuruluşuyla kısa sürede, yapılamaz, başarılamaz denilen birçok olguyu gerçekleştirerek, Türk milletinin umudu haline gelen İYİ Partimizin, İzmir kurucuları olarak 25 Nisan 2019 tarihinde yaptığımız açıklamada, Partimiz içerisinde yaşanan, teşkilatlarımızı ve parti tabanımızı rahatsız eden gelişmeleri, alınan kararları, bu kararların gelecekte, partimiz ve ülkemiz için yaratacağı olumsuz etkileri kamuoyuyla paylamış, Türk Milletinin sıkışmış bir siyaset mantığına mahkum edilemeyeceğini, partimizin ilk kurulduğu felsefeye, birlik ve beraberliğe tekrardan konumlandırılması gerektiğini ifade etmiştik.

 Her türlü baskı, tehdit ve zorlamaya rağmen yılmayarak, son derece kısıtlı imkanlarla, çocuklarının rızkından keserek, Türk milletine verdiği sözün gereğini yerine getiren, İYİ Partiyi kuran kurucu unsurların tasfiye edilmeye çalışıldığını, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in iradesine karşı bir kurgunun hazırlığının yapıldığını, ülkemizi kısır siyasi çekişmelerden kurtararak,  kuruluşu ile Türkiye siyasetinde bir umut olarak doğan İYİ Parti’mizin büyümesine, günden güne güçlenmesine engel oluşturulmaya çalışıldığını, bu günleri görerek uyarıda bulunmuş ve Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e bir çağrı yapmıştık.

Bilindiği üzere, 20 Eylül 2020 tarihinde Ankara’da İYİ Partimizin 2.Olağan Kurultayı yapılmış, Genel Başkanımız 100 kişilik bir Genel İdare Kurulu aday listesi hazırlayarak üst kurul delegelerimizin onayına sunmuştur. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in iradesine rağmen, listede bulunan ve partimizin kuruluş aşamasından bugüne kadar emeği katkısı ve çabaları inkar edilemeyecek, birbirinden değerli, önemli isimlerin, genel başkanımıza rağmen çizilmesi ya da oy verilmemesinin istendiği bir liste hazırlanmış, il başkanlıkları kanalıyla, üst kurul delegelerimize intikal ettirilmiştir.

 Ne yazık ki, İYİ Parti İzmir kurucuları olarak,25 Nisan 2019 tarihinde, bu günleri görerek, yaptığımız uyarılarda ki haklılığımız ortaya çıkmıştır. Genel başkanımızın iradesine set çekilmiş, İYİ Partimiz de ki birlik ve bütünlük dinamitlenmeye çalışılmıştır. Türk milletinin beklediği umudu bayraklaştıran, milletimize yeni ufuklar vaat eden İYİ Partimizin yükselmesi, milletimiz nezdinde, duyulan teveccühün artması birtakım çevrelere rahatsızlık vermiş, maksadı açıkça belli olan bu uygulama hayata geçirilmiştir. Her kim tarafından yapılırsa yapılsın bu eylemin kabul edilebilmesi mümkün değildir.

İYİ Parti Genel Merkez Divan Kurulunun belirlenmesi öncesinde, Türk milletine verdiğimiz söz ve sorumlulukların bilinciyle, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e; üst kurul delegelerimizin iradesine yön vererek, partimizin geleceğinin ipotek altına alınmaya çalışılması, birlik ve bütünlük ortamını bozarak, tüzüğümüze göre de kabul edilemeyecek, bu uygulamanın sorumlularının ivedilikle açığa çıkarılması ve gereğinin yapılması çağrısında bulunuyoruz. Genel başkanımızın vereceği karar sadece İYİ Partimizin geleceği için değil,  Türkiye’mizin geleceği içinde hayati bir önem arz etmektedir. Kurucu irade, parti tabanı ve İYİ Partiye gönül vermiş milyonlarca vatandaşımızın da beklentisi, inancı, Genel Başkanımızın kendi iradesine karşı da yapılan bu müdahalenin sorumlularına, hak ettikleri tavrı ve kararı alacağı yönündedir. İYİ Partimizin, İzmir’deki 20 kurucu ilçe başkanı olarak, bu konuda ki uyarı ve çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.  

 

KIRKPINAR: YAPILAN MANİPÜLASYON!
Öte yandan kurucuların açıklamasına İYİ İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'dan tepki geldi. Kırkpınar şunları söyledi: Açıklamada isimleri bile yok. Amaç algı yaratma ve bu algı üzerinden partiye zarar vermek. Yapılan manipülasyon. 20 kişi deniyor… Kim kurucu ilçe başkanları… Çoğu partiden istifa etti"Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/IYI-Parti-de-cizik-operasyonu-icin-Izmirli-kuruculardan-Lider-e-uyari-ve-cagri/85661