Başkan Soyer: BM’nin 17 hedefi turnusol kağıdımızdır!

25 Eylül 2020 Cuma   12:59

Mehmet İŞLER /GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İNOGAR’ın kurucu ortağı oyuncu Mert Fırat ve sosyal girişimci Itır Erhart’ın katılımıyla sosyal girişimcilik ve gıda girişimciliği programları hakkında basın toplantısı düzenledi.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılan toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Fikrimiz Projesi’ kapsamında “Fikrimiz Gıda Girişimciliği Programı” ve “Fikrimiz Sosyal Girişimcilik Programı” başlatılacağının bilgisi verildi.

Kazanan gıda girişimleri ile sosyal girişimlerin ödüllendirileceği programın tanıtımında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer önemli açıklamalarda bulundu.

Programa her yaştan herkesin başvuruda bulunabileceği belirtildi.

İZMİR’İN ÇITASINI YÜKSELTECEK YAPIYI KURMANIN HEYECANINI DUYUYORUZ
Başkan Soyer, “Çok heyecanlıyım. Bir yana pandemi, döviz kurları gibi bir hikaye var. Ama bir yandan da geleceğe yürümek gibi bir dert var. Tam da bunu yaparken İzmir’in çıtasını yükseltecek, yaratıcı gençlerinin önünü açacak yapıyı kurmanın heyecanını duyuyoruz. Devasa başarılı insanlarla yol almak ilham verici. Bu yol arkadaşlığına teşekkür ediyorum. Bu yapı ve fikirler çok yeni aslında. Sosyal girişimcilik, gıda girişimciliği adımları atmaya çalışıyoruz. Bunlar çok yeni. Biliyoruz ki bunlar insanlığı geleceğe taşıyacak adımlar. İzmir’in bu kadar güçlü paydaşlarla yol alıyor olmasını çok değerli buluyorum. Havagazı Fabrikası’nı girişimcilik ve inovasyon merkezi haline getirdik. Fikrimiz lafını ben de çok seviyorum. Başlık olarak bulanları tebrik ediyorum. Burada olmaktan çok heyecan duyuyorum” açıklamasına imza attı.

İZMİR BM’NİN 17 SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFİNİ KENDİ STRATEJİK PLANINA KOYMUŞTUR
Soyer ayrıca, “Birleşmiş Milletler’in (BM) 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi bizim için turnusol kağıdıdır. Bütün bu sis bulutu içinde biz yolumuzu bunlara bakarak buluyoruz. Bu 17 hedef bizim için de 17 hedeftir. Bu 17 hedefin yerelde hayata geçirilmesi için stratejik planımızı buna göre yaptık. Sosyal belediyeciliğin ruhunda bu var. Bizim genel stratejimize uygun olduğu için bu işin içindeyiz. İzmir BM’nin 17 sürdürülebilir kalkınma hedefini kendi stratejik planına koymuştur” ifadelerini kullandı.

GELECEĞİN DÜNYASI SOSYAL GİRİŞİMCİLİKTİR
“Sosyal girişim geleceğin dünyasıdır” diyerek sözlerine başlayan Itır Erhart, dünya üzerindeki sorunlara değindi ve sosyal girişimcilere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Erhart, “Onları bulup, keşfedip, desteklemek çok önemli. Sosyal girişimciler kendilerinin farkında değiller. Onların etkilerini arttırmaları için onları bulmak çok önemli. Sahaya çıktığımızda sosyal girişimcilerin bu kadar büyük olduğunu ve nerede olduklarını bilmiyorduk. Türkiye’yi dolaştık, 9 bin tane sosyal girişimci bulduk. Şaşırdık. Geleneksel girişimcilerin aksine sosyal girişimciler kadın ve genç. Gençler bu konuyla çok ilgili. Sosyal girişimcilik geleceği çok parlak” dedi.

GENÇLERE VE DEZAVANTAJLI KESİMLERE KAPI AÇIYOR
Oyuncu Mert Fırat ise, “Bu desteklerin ne kadar önemli olduğunu uygulama görmüş ve yaşamış birisiyim. Gençlere ve dezavantajlı kesimlere kapı açıyor. Önümüzdeki bir umut ışığı, imkan ve hedefimizi gerçekleştirmek için bir güç görüyoruz. Birlikte iş yapma kültürünü geliştiren ve bunu adil bir biçimde yapmayı merkezine almış bir durum. İthal bir fikirle değil mahallenin neye ihtiyacı olduğundan bizim neye ihtiyacımız olduğuna varan ve buluşturan bir yapı. Aslında yatay bir yapılanma” açıklamasında bulundu.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Baskan-Soyer-BMnin-17-hedefi-turnusol-kagidimizdir/85681