Haftanın İzmir sayfası: Kentte neler yaşandı?

25 Eylül 2020 Cuma   18:00

GERÇEKİZMİR - İzmir’de bu hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. Yaşanan bazı olaylar da İzmir’i yakından ilgilendirdi.

İYİ Parti’nin Ankara’da gerçekleşen olağan kurultayı kent gündeminde geniş yankı uyandırdı. Kapatılacağı belirtilen Hilton Oteli’nin durumu kamuoyunda tartışmalara yol açtı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kentte pandemi denetimlerine devam eden İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, vatandaşları 15 gün sabırlı olmaya davet etti.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) eski Başkanı Ekrem Demirtaş hakim karşısına çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni açılan eğitim-öğretim yılında öğrencilere 17.6 milyonluk destek verileceğini duyurdu.

İYİ PARTİ KURULTAYINI YAPTI, İZMİR TEMSİLSİZ KALDI
İYİ Parti’nin Olağan 2’nci Kurultayı gerçekleşti. Tek adaylı seçimde Genel Başkan Meral Akşener tüm delegelerin oyunu alarak güven tazeledi ve görevinde kaldı. Fakat partide üst organ olan Genel İdare Kurulu (GİK) seçiminde kriz yaşandı. Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray liste dışında kaldı. Kurultay salonunda ‘yazılmayacaklar’ listesi dolaştırıldığı iddia edildi. Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) kopanların öncülüğünde 3 yıl önce kurulan İYİ Parti’de bu hareket merkez sağ ideolojinin tasfiyesi olarak yorumlandı. Ayrıca İzmir’den hiçbir partilinin GİK’te yer alamaması da dikkat çekti. Yaşananlara Çıray tepki gösterirken İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da çizik operasyonu ve tasfiye yapılmadığını belirtti.

SOYER’DEN HİLTON ÇIKIŞI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, faaliyetlerine son vereceği duyurulan İzmir Hilton Oteli'ne ilişkin bir açıklama yaptı. Bu çok değerli tesisin yeniden 5 yıldızlı ve yüksek standartlı bir otel olarak hizmete girmesini istediklerini belirten Soyer, "Yeniden aynı şartlarda bir sözleşmeye asla müsaade etmeyeceğiz. Hem kentin hem de kurumumuzun menfaatleri çerçevesinde konunun bütün taraflarıyla görüşeceğiz. İzmirlinin ekonomik çıkarlarının zedelenmesine de tahammülümüz yok" dedi. Otelin kapanacağının basına yansıması sonrasında kamuoyunda tartışma başlamıştı. Yüzde 23’lük hissesi olan Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmadan gelir elde edemediği öne sürülmüş ve önceki belediye yönetimleri ve başkanları eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

VALİ KÖŞGER’DEN VATANDAŞLARA ‘15 GÜN SABREDİN’ MESAJI!
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kentte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında, son 3 günde, bir önceki haftaya göre üçte bir oranında gerileme görüldüğünü belirterek, vatandaşların 15 gün sabrederek kendilerini izole etmeleri durumunda sayıların minimuma çekilebileceğini söyledi.

DEMİRTAŞ HAKİM KARŞISINA ÇAĞRILDI
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu eski Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti eski Başkanı Ekrem Demirtaş üniversite görevinde olduğu dönemdeki bazı işlemlerden dolayı yürütülen soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı. Savcılıktaki ifadesinin ardından Ekrem Demirtaş, adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakılması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Demirtaş, buradaki ifadesinin ardından yurt dışı çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN EĞİTİME DEV DESTEK!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeni açılan eğitim-öğretim yılında yapılacak çalışmaları anlattı. Pandemi süreci kapsamında yürütülecek faaliyetleri detaylıca aktaran Başkan Soyer eğitime yönelik destek projelerini ve ulaşım önlemlerini kamuoyuna duyurdu. Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime ve sosyal desteklere 17.6 milyon liralık kaynak ayırdığı belirtildi.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Haftanin-Izmir-sayfasi-Kentte-neler-yasandi/85696