Seçimini yapamayan Baro’dan protesto!

17 Ekim 2020 Cumartesi   14:06

GERÇEKİZMİR- İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge doğrultusunda, STK, meslek odaları ve kooperatiflerin genel kurullarının 1 Aralık’a kadar erteleme kararı sonrasında sandık başına gidemeyen İzmir Barosu temsilcileri Kültürpark’ta protesto eylemi gerçekleştirdi.

İzmir Barosu genel kurulun yapılması için Konak İlçe Seçim kurulan yaptığı başvurusuna olumsuz yanıt almıştı. 3 No’lu Hol önünde toplanan Baro yetkilileri hazirundan imza toplayarak, sloganlar attı. 

Emniyet Müdürlüğünün seçimin yapılmaması için 3 No’lu Hol’ün önüne set ve polis yerleştirdiğine dikkat çeken İzmir Baro Başkanı ve Çağdaş Avukat Grubu Başkan adayı Özkan, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Açık havada genel kurulunu yapan ilk baro onurunu yaşıyoruz. Genel kurul yapamazsınız, çoğunluğu sağlayamazsınız dediler. Ama İzmir Barosu şu meydanları doldurmuş durumda. Hukukun çivisi çıktı. Bugün avukatlık ile ilgili genel kurulu seçimlere tanımayanlar, yarın genel ve yerel seçimleri hükümlerini tanıyamayacaklar. Baskıların alabildiğince olduğu günleri yaşıyoruz. Soma’dan Ankara’ya yürüyen işçilerin tutuklandığını duyduk. Yazıklar olsun size!” dedi. 

Genel kurulun, iptalinin eşitlik hukukuna aykırı olduğunu ve bunun için yapılan mücadeleyi anlatan Cumhuriyetçi Avukat Grubu Başkan Adayı Mustafa Çetin; “Genel kurul konuşmasını yapmayı çok isterdim ama yapamıyoruz. Zor günlerden geçiyoruz. Pandemi, ekonomik kriz, barolarının bölünmesi ve genel kurulun ertelenmesi… Maalesef zor günlerden geçiyor. 2 Ekim’de yayınlanan genelge ile genel kurulların ertelendiğini söyledi. Acil toplantı yaptık. Hukuksuzluğa karşı mücadele vermemiz gerektiğini söyledik. Daha sonra iptal davası açtık. Oy birliğiyle yürütme kararı aldık. Bu kararı baroya bildirdik. Hem davada taraf olduğum için ilçe seçim kurulana başvuru yaptık. İlçe Seçim Kurulu kabul etti, 17-18 Ekim’de değil, tekrar yeni bir süreç başlatmasınız dediler. İlçe seçim kuruluna sandıklarla kesin karar veril. İl seçim kurulu talebimizi kabul etti ama sürecin yeterli olmayacağını söyledi. Biz bu davayı açarken birçok arkadaşımız bizimle dalga geçti, ‘hukuktan ne bekliyorsunuz’ dediler. Biz çözemesek bile tarihe not düşeriz dedik. Biz genel kurulumuzu her halükarda yapacağız. Süreci Pazartesi günü yeniden başlatıp Kasım ayı içerisinde seçim çalışmalarımıza sürdüreceğiz. Farklı görüşlerimiz ama oncu, buncu olmadan ortak sorunlarımızda birlikte hareket etmeyi anlamış olduk” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) hukukçu İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “İdare mahkemesinin verdiği yürütmenin durdurma kararı bu ülkede hala hukuka, yasalar ve vicdanlarına göre karar veren hakimler olduğunu bize gösterdi. Ancak yine hakimlerden hukukçulardan müteşekkil ilçe seçim kurulunun bu kararın uygulanmasını engelleyecek şekilde bugün burada genel kurulun yapılmasını engelleyecek şekilde verdikleri bir karar da var. Açıkçası gerek Çağdaş Avukatlar Grubu’nu gerekse Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun adaylarının mensuplarının burada birlikte bu mücadeleye sahip çıkması bizim için çok değerli. Baroları etkisizleştirme, bölmeye ve parçalamaya çalışan anlayış geçmişte Ergenekon, Balyoz ve askeri casusluk vb. kumpas davalarıyla bu ülkenin aydınlarını, hukukçularını ve askerlerini Silivri zindanlarına gönderen anlayışla aynıdır. Dolayısıyla bu anlayışa asla telsi olmayacağız. Bedeli ne olursa olsun İzmir Barosu’na mensup bir avukat olarak baronun vermiş olduğu bu mücadeleden gurur duyuyorum” dedi. 

SÜREÇTE NE OLDU?
İçişleri Bakanlığınca yayımlanan, 2 Ekim'den itibaren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin 1 Aralık'a kadar ertelenmesine yönelik genelge kapsamında uygulayıcı Valilik İl Hıfzıssıhha Kurulu’na karşı davada flaş yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Karar baz alınarak İlçe Seçim Kurulu'na yapılan genel kurul yapılma talebi ise reddedildi.

Sağlık Bakanlığının önerisi, Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanlığınca yayımlanan, 2 Ekim'den itibaren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin 1 Aralık'a kadar ertelenmesine yönelik genelge çıkartılmıştı.

Mahkemeden ve seçim kurulundan çıkan birbirinin tersi kararlar kapsamında İzmir Barosu Genel Kurulu’nun 17-18 Ekim'de yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştu. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Secimini-yapamayan-Barodan-protesto/86717