Soyer’in depremzedeler için aldığı Uzundere kararı meclisten de oy birliğiyle geçti!

13 Kasım 2020 Cuma   17:54

GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Kültürpark’taki İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti.

İzmir’de gerçekleşen 6.9 şiddetindeki deprem sonrasında vatandaşların barınma ihtiyacı için Uzundere konutlarını açma kararı alan Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in bu hamlesi resmi olarak mecliste de kabul edildi.

Oturumda, “30 Ekim 2020 tarihinde kentimizde meydana gelen doğal afet (deprem) nedeniyle evleri yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlarımıza; mülkiyeti Belediyemize ait olan Karabağlar ilçesi, Yaşar Kemal Mahallesinde bulunan 11259 ada, 2 parsel üzerinde yer alan 6002 Sokak No:14 adresli C-1 Bloktaki 56 bağımsız bölüm, 11260 ada, 1 parsel üzerinde bulunan 6002 Sokak No:43 adresli B-9 Bloktaki 56 bağımsız bölüm, 11265 ada, 1 parsel üzerinde bulunan 6004 Sokak No:24 adresli B1-9 Bloktaki 56 bağımsız bölüm ile 6004 Sokak No:26 adresli B1-10 Bloktaki 56 bağımsız bölüm olmak üzere toplam 224 bağımsız bölümün 1 (bir) yıl bedelsiz tahsis edilmesi ve afet nedeniyle tahsis edilecek konutlarda elektrik, su giderlerine ait fatura bedellerinin, yakıt ve ortak giderlerinin Belediyemiz tarafından ödenmesi hususlarının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu” masaya yatırıldı.

Komisyonda oy birliğiyle kabul edilen önerge meclisten de aynı şekilde geçti.

Soyer meclisteki karar alındıktan sonra sosyal medyadan, “Uzundere’de belediyemize ait 224 konutu depremzedelerin kullanımına hazırlayıp açtık. Depremde yuvaları yıkılmış yurttaşlarımız, bir yıl süreyle kalacakları dairelerine yerleşmeye başladı. Kış bastırmadan sokaktaki tüm depremzedelere sıcak yuva tek hedefimiz” açıklamasını yaptı.

Depremzedeler Uzundere’deki konutlara yerleşmeye başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Karabağlar Uzundere’de bir yıl boyunca ücretsiz olarak depremzedelerin kullanıma sunduğu konutlarındaki dairelerin ilk anahtarları teslim edildi. Beyaz  eşyadan, koltuk takımına kadar her türlü ihtiyacı giderilen dairelere yerleşmeye başlayan depremzedeler, barınma sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.
 
Deprem anında Bayraklı Yağcıoğlu Sitesi’ndeki evinde bulunan Yasemin Yıldırım Keleş ve Halit Sarper Keleş çifti enkaz altında kaldı. 10 dakika sonra kendi çabalarıyla kurtulan Keleş çifti, bir süre hastanede tedavi gördü. Evlerini kaybettikleri için komşularına sığınan çift, daha sonra Uzundere’deki konutlara yerleşmek için başvuruda bulundu.

Halit Sarper Keleş, “Ben ev sahibiydim. Depremin ardından binadan çıktığımda ayağımda terliğim bile yoktu. Her şeyimi kaybettim. Burada depremzedelere tahsis edilen evler, bizim hayatımızı kurtarıyor. Çünkü içerisinde eşyaları var. Elektrik, su gibi masrafları belediyeye ait. Buzdolabına kadar her şey var. Burada hayata sıfırdan başlayacağız” dedi. Evlerin depremzedelere tahsis edilmesinin yerinde, çok güzel ve gerekli bir uygulama olduğunu belirten Keleş, “Evleri çok beğendim. Çadırlarda kalan insanlar da umarım bu tarafa gelebilir. Depremzedelerin buraya gelmesini  tavsiye ediyorum” dedi.
 
“En azından kışı burada geçireceğiz”
Depremzede Burcu Usta ise “Depremde evimizin büyük bölümü hasar gördü. Daha sonra binayı yıktılar. Depremin ardından yakınlarımızın yanına taşındık” dedi. Havaların artık soğuk olduğunu anımsatan Usta, “Kış kapıda. Bizlerin de kalacak yeri olmadığı için en azından kış aylarını geçirmek için geldik. Bu uygulama son derece iyi. Buradan çıkarken eşyaları da alabileceğiz. Bizim hiç bir eşyamız kalmamıştı” diye konuştu.
 
“Hiç bir şey almamıza gerek yok”
Özkanlar Apartmanı’nda evinin oldğunu ifade eden Bülent Muammer Turan (62) da Uzundere’deki konutlara yerleşti. Turan, “Dairem zemin üzerindeydi. Depremden sonra evin her tarafında hasar oluştu. Daha sonra binamız yıkıldı” dedi. Tek başına yaşayan Turan, şunları söyledi: “Ben burada oturacağım. Emekliyim. Benim için sorun yok. Burası da gayet güzel. Eve baktım. Gayet güzel. Hiç bir şey alıp gelmemize gerek yok. Sağ olsun belediye her şeyi düşünmüş. Bardak, çatala kadar her şeyi almışlar. Televizyon bile düğmesine bastığınızda çalışır vaziyette. Gayet güzel, çok memnunum.”

Şu  ana kadar beş ailenin yerleştiği dairelere, başvurular devam ediyor. Öte yandan Uzundere konutlarında çevre düzenlemesi kapsamında bloklar arası yeşil alan düzenlemesi yapıldı. Yine toprak zemin de asfaltlandı.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Soyerin-depremzedeler-icin-aldigi-Uzundere-karari-meclisten-de-oy-birligiyle-gecti/88032