CHP'de Menemen krizi: Özuslu'dan hamle, Yücel'den müdahale!

21 Kasım 2020 Cumartesi   18:02

GERÇEKİZMİR - Menemen İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, CHP Genel Merkezi tarafından ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen ve daha sonra partisinden istifa eden Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve aralarından yardımcılarının da bulunduğu kişilere yönelik operasyon düzenlerken,  Başkan Aksoy ile birlikte 26 kişi gözaltına alındı.

Şüpheliler, sağlık kontrollerinin ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. 'İhaleye fesat karıştırma ve tehdit' suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında belediye binasında polis arama yapmıştı.

CHP’DE TOPLANTI KRİZİ

Haklarında 'rüşvet, zimmet, görevi kötüye kullanma' gibi çok sayıda suçlama bulunan şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenilirken, CHP içinde Menemen özelinde toplantı krizi yaşandı.

ÖZUSLU GÖRÜŞMEYE ÇAĞIRDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Menemen Belediyesi’nin CHP’li meclis üyelerini arayarak toplantıya çağırdı. Özuslu’nun meclis üyeleriyle süreci ve gelişmeleri masaya yatırmaya yönelik ‘görüşme’ hamlesine CHP İzmir İl Başkanlığı’ndan müdahale geldi.

YÜCEL’DEN MÜDAHALE

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in, il başkanlığından habersiz yapılan toplantı girişimine tepki gösterdiği ve müdahale ettiği öğrenildi. Özuslu’nun meclis üyeleriyle toplantı yapacağını öğrenen Yücel’in talimatıyla meclis üyelerine “Yargı süreci devam ediyor.  Süreç hassas...İl başkanlığından habersiz toplantı yapmayın, bireysel görüşme yapmayın, karar almayın” mesajı gittiği öğrenildi.

YOLDAN DÖNENLER OLDU

İl başkanlığından gelen talimat üzerine görüşmeye giden bazı meclis üyelerinin yoldan döndüğü ve görüşmeye gitmediği öğrenildi. Bazı meclis üyelerinin ise Özuslu’yla görüştüğü ifade edildi. 

İLÇEYE TOPLANTI TALİMATI

İl Başkanı Yücel’in yaşanan gelişme sonrası İlçe başkanı Turan Erdoğan’a da meclis grubunu toplayıp,, "İl başkanlığından habersiz hiçbir karar alınmasın, toplantı yapılmasın, kimse bireysel hareket etmesin" mesajı vermesini istediği öğrenildi. Erdoğan'ın da meclis üyeleriyle yaşanan kriz sonrası toplantı yaptığı öğrenildi.

Gözaltına alınan Aksoy’un tutuklanması halinde Menemen'de Başkanvekili seçilecek. CHP içinde yaşanan toplantı krizinin temelinde de 'Başkanvekili seçimi' ihtimalinin yattığı öğrenildi. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/CHP-de-Menemen-krizi-Ozuslu-dan-hamle-Yucel-den-mudahale/88365