Büyükşehir'in 'S Plaka' ihalesine yargı freni: Mahkeme ne gerekçe gösterdi?

2 Aralık 2020 Çarşamba   17:40

Mehmet İŞLER /GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kent sınırları içindeki ‘S Plakalı’ servis araçlarının sayısını arttırmak için yaptığı ihale iptal edildi.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda detayları belli olan ihalenin hukuka uygunluk taşımadığı gerekçe gösterilerek iptali istenirken İzmir 6’ncı İdare Mahkemesi de kararını verdi.

Mahkeme, belediyeyle ilgili işlerin yürütülmesi ve ihale kararı alınması gibi konularda encümenin yetkiliği olduğunu belirtti. Danıştay 8’inci Dairesi’nin de bu doğrultuda verilen kararını örnek gösteren mahkeme, ‘ihale kararı alınması’, ‘muhammen bedel belirlenmesi’, ‘ihale kurallarının düzenlenmesi’ kararlarının UKOME’de alındığını vurguladı. Bu durumun ‘yetki unsuru’ yönünden hukuka uygunluk taşımadığı ifade edildi.

ARKADAŞLAR KAZANDI, ODA OLARAK AÇTIĞIMIZ DAVAYI DA KAZANACAĞIZ!
Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “İhale iptal oldu. Hepsi yandı, plakalar iptal. Zaten bunu söylemiştik. Bu konuda belediyenin duyarlı olması gerektiğini, bu konuda yaptıklarının yanlış olduğunu defalarca ifade ettik. Ama kulak arkası edildi. Şu an İzmir’de mağduriyet yaşanıyor. Başka bir arkadaşın açtığı dava sonuçlandı. Biz de oda olarak açtık. Hukuka saygı duymak zorundayız. Bizim davamız netleşmedi. Belediye daha cevap vermemiş. Bizimki daha detaylı… Celil Başkan da, Zekeriya Başkan da baştan sonuna bizim dediğimiz şekilde karşı olduklarını ifade ettiler. Bu şekilde yapılan işlemin yanlış olduğunu defalarca dile getirdik. Bu konunun oldu-bittiye gelmemesi gerekiyor. Yasal dayanağı olmayan bir işte ben yaptım oldu demeye kimsenin hakkı yok. Türkiye Cumhuriyeti bir muz cumhuriyeti değildir. Ticari plakalarda uyulacak usul ve esaslarda mutlaka STK’lardan yani bizden görüş alınmalıdır. Yapılan işin usulsüz olduğunu anlattık. Bu usul ve esasları belirleyen bir bakanlar kurulu kararı var. Bu konuda ne yapılması gerektiğini hep anlattık. Sonuçta arkadaşlar mahkemeyi kazandı, biz de kazanacağız” dedi.

NE OLMUŞTU?
UKOME’den alınan ihale kararı kapsamında,  ‘S Plaka’ için muhammen bedel KDV hariç 400 bin TL olarak belirlenmişti. Ayrıca ilk etapta ‘S’ Plaka’nın 400 adet arttırılması kararı da alınmıştı.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Buyuksehir-in-S-Plaka-ihalesine-yargi-freni-Mahkeme-ne-gerekce-gosterdi/88849