Menemen'de düğümü çözen kura: Yeni başkanvekili kim oldu?

13 Ocak 2021 Çarşamba   09:19

GERÇEKİZMİR - Menemen Belediyesi'nde Serdar Aksoy'un başkanlık görevini yürüttüğü sırada gerçekleşen soruşturma kapsamında tutuklanması ve bakanlık tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından başlayan başkanvekilliği seçim süreci sonlandı.

- CHP'DEN KRİTİK MENEMEN HAMLESİ: KURAYA YİNE BOYKOT FRENİ... 

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı sonrası yeniden tekrarlanacak olan kura çekimi iki kez ertelenmişti.

Millet İttifakı üyeleri ilk oturumu boykot edip katılmamış, ikinci oturumda ise önerge hamlesi sonrası kura çekimi bir kez daha ertelenmişti.

Yaşanan gelişmenin ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger düğmeye bastı. Köşger, Belediye Kanunu'nun 45 ve 46.maddesini devreye sokarak Vali Yardımcısı Hulusi Doğan'ı kura çekiminin gerçekleştirilmesi için görevlendirdi. 

Vali Yardımcısı Doğan idaresinde dün gerçekleşen oturuma CHP'nin aldığı boykot kararı damga vurdu. 15 meclis üyesinin katıldığı oturum salt çoğunluk sağlanamadığı için ertelendi. 

MECLİS OTURUMUNDA NELER YAŞANDI? 

Menemen Belediye Meclisi'nde haftanın ikinci olağanüstü Vali Yardımcısı Doğan idaresinde saat 14.00'te başladı. CHP ve İYİ Parti'nin yine boykot ettiği oturumda 8 meclis üyesinin katılımıyla salt çoğunluk sağlandı. CHP’den salonda sadece Deniz Karakurt yer aldı. AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri salonda hazır bulundu. Ayrıca il başkan yardımcılıkları düzeyinde de katılım sağlandı.

Karakurt: Hukuka uygun bulmuyoruz
Tek gündem maddesiyle gerçekleşen olağanüstü meclis toplantısında söz alan CHP’li Deniz Karakurt, “Mahkeme kararı beklenmeksizin Valilik talimatıyla çekiliş yapılmasını hukuka uygun bulmuyoruz.  İtirazımızın kayıtlara geçmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Demircioğlu: Menemen'in kaybedecek bir dakikası bile yok
AK Partili Yusuf Demircioğlu, “Menemen için kura çekimi hayırlı olsun. Türkiye cumhuriyeti bir hukuık devleti. Yasaya uygun bir kura çekimini gerçekleştireceğiz. Menemen’in kaybedecek bir dakikası bile yok. Menemenli vatandaşlarımız sabırsızlıkla bunu bekliyor” dedi.

Doğan: Hayırlısı neyse o olsun
Toplantıyı yöneten Doğan, “Adalet en önemli konudur. Hayırlısı neyse o olsun. Kim seçilirse seçilsin ilçemize güzel hizmetler yapacaktır” mesajını verdi.

Kura çekimi içi kurallar tarafların oy birliğiyle kabul edildi. Sonuca gelecek olası bir itirazın önüne geçilmiş oldu.Kazanan Pehlivan! 

Millet İttifakı adayı Deniz Karakurt ile Cumhur İttifakı adayı Aydın Pehlivan arasında yapılan kura çekiminde torbadan Aydın Pehlivan'ın adı çıktı ve Cumhur İttifakı Adayı Menemen Belediyesi'nin yeni başkanvekili seçildi.   

NE OLMUŞTU? 

Serdar Aksoy’un yapılan soruşturma kapsamında tutuklanması ardından da bakanlık tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından mecliste başkanvekilliği seçimi yapılmıştı. 

Millet İttifakı adına CHP’li Deniz Karakurt, Cumhur İttifakı adına da AK Partili Aydın Pehlivan’ın yarıştığı seçimin üçüncü ve dördüncü turunda eşitlik çıkmıştı. Kurana kalan seçimi Deniz Karakurt kazanmıştı.

AK Partili Pehlivan seçimin ardından mahkemeye başvurarak itiraz etmiş, İzmir 2.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiş, Menemen Belediye Başkanlığı’nın bu karara yaptığı itiraz da reddedilmişti.

Bu gelişme sonrası Valilik kura çekimi için tarih verdi ancak ilk oturum Millet İttifakı’nın boykotu ikinci oturum da önerge hamlesiyle ertelenmişti.

?İki ertelemenin ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger düğmeye bastı. Köşger, Belediye Kanunu'nun 45 ve 46.maddesini devreye sokarak Vali Yardımcısı Hulusi Doğan'ı kura çekiminin gerçekleştirilmesi için görevlendirdi. ?Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Menemen-de-dugumu-cozen-kura-Yeni-baskanvekili-kim-oldu/90666