CHP'li Yücel'den sert 'Menemen' tepkisi: Milli iradeyi hiçe saydılar!

13 Ocak 2021 Çarşamba   15:40

Menemen'de başkan vekilliği seçimi düğümü bugün yapılan olağanüstü meclis oturumunda yapılan kura çekimiyle sonlandı. 

Millet İttifakı'nın adayı CHP'li Deniz Karakurt ile Cumhur İttifakı adayı AK Partili Aydın Pehlivan arasında çekilen kurayı kazanan Pehlivan yeni başkanvekili oldu. 

Seçimin ardından CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'den çarpıcı açıklamalar geldi. CHP İl Başkanı Yücel açıklamasında, “İsminde adalet olan ama adaletten, siyasi etikten nasibi almamış anlayış, Menemen’de büyük bir hukuksuzluğa ve adaletsizliğe imza attı. Menemenliler bunu unutmayacaktır” ifadelerine yer verdi. 

YİNE MİLLİ İRADEYE SAYGISIZLIK, YİNE AKP!
Yücel şunları söyledi: İlk çekilen ve CHP adayının kazandığı kuranın iptaliyle ilgili açılan bir dava var. Yasaya ve hukuka aykırı bir şekilde verilmiş yürütmeyi durdurma kararı var. Bugün o yürütmeyi durdurma kararı uygulandı. Hem daha önce açılan davayla ilgili hem de bugün çekilen kura işlemiyle ilgili hukuki ve siyasi süreç devam ediyor. Türkiye’de AKP ile yeni bir süreç başladı. Bu adaletsiz, hakkaniyetsiz ve milli iradeye saygısız süreci meşrulaştırmak içinde ellerinden geleni yapıyorlar. Bu sürecin özeti şu; AKP kazanmadıysa, AKP’nin çıkarına ters düşen bir sonuç varsa o işlem, o seçim, o karar geçersizdir ve sonuç AKP’nin lehine dönene kadar her yol mubahtır. Tıpkı 7 Haziran seçimlerinde, tıpkı 31 Mart İstanbul belediye seçimlerinde yaşadığımız bu oyunu şimdi de Menemen’de sahneye koydular. Yine milli iradeyi, Menemen halkının kararını hiçe saydılar ve hem sandıktan hem de usule uygun yapılan ilk kuradan çıkan sonucu tanımadılar. İsminde adalet olan ama adaletten, siyasi etikten nasibi almamış bu anlayış, Menemen’de büyük bir hukuksuzluğa ve adaletsizliğe imza attı. Menemenliler bunu unutmayacaktır. Ama biz hukuki mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. AKP’nin hukuksuzluğu ve adaletsizliği ile mücadelemiz devam edecek. Menemen halkının çalınan oylarına, AKP’nin ayaklar altına aldığı menemen halkının iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız. Her şeye rağmen adalete güvenmeye devam edeceğiz. Bu konuda adaletin tecelli edeceğine ve açtığımız dava sonucunda haklılığımızın kanıtlanacağını biliyoruz. Hukuki mücadelemizi, hakkımızı alana kadar sürdüreceğiz.

KARAKURT: O KOLTUĞA ÇALARAK NASIL OTURACAK?
Öte yandan kura çekiminin ardından değerlendirmede bulunan CHP’li Deniz Karakurt da , "Menemenlinin milli iradesi gasp edilmiştir, çalınmıştır" ifadelerini kullandı. Karakurt: Menemenlinin milli iradesi gasp edilmiştir, çalınmıştır” diye konuşan Karakurt, “Biz dün buradaydık, bugün de buradayız, yarın da buradayız. Hukuk mücadelemiz devam ediyor. Mahkeme sonucu beklenmedi. Mahkeme devam edecek ve ben Türk adaletine inanıyorum. Bizim lehimize davanın sonuçlanacağına inancım sonsuz. Bugün yapılan işlem de usulsüz bir işlemdi. Kuradan bugün ben çıksaydım zaten benim hakkımdı. Ben zaten seçimi kazanmıştım. Asıl ben şimdi merak ediyorum, o arkadaşım o koltuğu çalarak nasıl oturacak? Hiç kimse üzülmesin, sıkılmasın. Biz, bütün arkadaşlarımla buradayız, Millet İttifakı olarak buradayız. Davalarımızı sonuna kadar götüreceğiz. Biz CHP olarak davamızın arkasındayız. Hiç kimse meraklanmasın! Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/CHP-li-Yucel-den-sert-Menemen-tepkisi-Milli-iradeyi-hice-saydilar/90693