İzmir'de kahreden tablo: Sadece itfaiye listesinde 1 ayda 38 intihar girişimi!

23 Haziran 2021 Çarşamba   13:47

Mehmet İŞLER/ GERÇEKİZMİR - Dünyada ülkeler koronavirüs pandemisiyle mücadeleyi sürdürürken Türkiye'de de 2020 yılının Mart ayından itibaren yaşanan süreç son dönemde aşılamanın hız kazanmasıyla olumlu bir aşamaya geldi.

Salgının da etkisiyle aylardır artış gösteren ekonomik krizi ve zorlaşan geçim derdi zamanını çoğunlukla evde geçirmek zorunda kalarak psikolojik olarak da yıpranan milyonlarca vatandaşı zor günler yaşatıyor. 

Buhrana dönüşen süreç çıkış yolu bulamayıp hayattan vazgeçmeyi seçen insanların sayısını da giderek artırdı. Ekonomik çıkmaza giren ya da kişisel olarak çeşitli sıkıntıları aşamayan vatandaşların intihara kalkışması uzmanların da topluma uyarılarda bulunmasına yol açtı.

Bu kapsamda salgın sürecinde İzmir Büyükşehir Belediyesi açtığı psikolojik destek hattıyla vatandaşlara hizmet verme için yola çıktı, geçtiğimiz yılın 30 Mart günü start alan uygulama çok sayıda İzmirliye destek oldu.

Bunun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın yürüttüğü kurtarma çalışmalarında da önemli bir veri göze çarptı. Faaliyetlerini günbegün kamuoyuna duyuran İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 23 Mayıs ile 1 Haziran 2021 tarihleri arasında 18 intihar girişimi olduğunu açıkladı. Öte yandan 1- 21 Haziran arasında ise intihar girişimi vakasının 20 olduğu kayıtlara geçti.

?Bu verilerin yalnızca İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğu ve kentteki diğer intihar vakalarına bakıldığında sayının daha üst boyutlara ulaşabileceği belirtildi. Ölümle sonuçlanan ya da girişim şeklinde kalan intiharların da birbirinden farklı olduğu vurgulandı. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Izmir-de-kahreden-tablo-Sadece-itfaiye-listesinde-1-ayda-38-intihar-girisimi/97953