Üçüncü doz uyarısı: "Sinovac olan, Biontech yaptırsın!"

2 Temmuz 2021 Cuma   10:15

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sağlık çalışanları başta olmak üzere 50 yaş ve üzerindekilere üçüncü doz aşı uygulanmasına başlandı. Randevularını alarak sağlık kuruluşlarına giden yurttaşlar, hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde aşılarını oluyor. Üçüncü doz aşı uygulaması kararı beraberinde bazı soru işaretlerini de getirdi.

İlkses Gazetesi'nden Çağla Geniş'in haberine göre ABD Jackson Laboratuvarı Baş Araştırmacısı İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, sürece dair önemli açıklamalarda bulunurken, merak edilen soruları yanıtladı, ‘Sinovac-Biontech’ arası tercih konusunda da önemli mesajlar verdi.

AŞI İSRAFI OLUR
Sürece dair önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Unutmaz, “Kimler üçüncü doz aşı olmalı?” sorusuna da yanıt verdi. Prof. Dr. Unutmaz, “Daha önce iki doz Sinovac aşısı olanlara mutlaka üçüncü doz aşı yapılmalı ve bu aşıda tercih Biontech olmalı. Çünkü üçüncü doz olarak Sinovac aşısı yaptırmanın bağışıklığı ne kadar etkilediğini çok iyi bilmiyoruz. Ama Biontech aşısının özellikle antikor oluşturmada çok etkili olduğunu biliyoruz. Delta varyantına karşı benim tavsiyem iki doz Sinovac aşısı olanların aradan en az 1 ay geçtikten sonra Biontech aşısı yaptırmaları. Ama iki doz Biontech aşısı olan kişilerin şu anda üçüncü doza ihtiyacı yok. Bu aşı israfı olur. İki doz Biontech aşısının en az bir yıl koruyuculuğu var ama tahminim çoğu kişide yıllarca olacağı yönünde” dedi. 

ÖZELLİKLE YAŞLI NÜFUS BIONTECH YAPTIRMALI
Alerjisi olanların Biontech aşısı yaptırmakta tereddüt yaşamaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Unutmaz, “Alerjisi olanlar Biontech aşısı olamaz diye bir şey söz konusu değil. Yaşlı nüfusun özellikle Biontech aşısı olması lazım çünkü onların bağışıklığı daha az gelişiyor. Dolayısıyla koronavirüse karşı daha büyük tehdit altındalar. İnsanlar endişe etmesinler. Alerji ve Biontech aşısı arasında hiçbir ilişki yok. Kovid-19 geçirenler de 3 ay sonra tek doz Biontech aşısı olabilirler. 6 ay beklemek zorunda değiller, beklemek isterlerse de belli oranda korumaları devam eder. Ama Delta varyantına karşı şu anda tek doz Biontech aşısı olmalarını tavsiye ederim. Aşılar bollaşınca iki doz Sinovac aşısı olmuş 50 yaş altı nüfusa da üçüncü doz aşı uygulaması çok faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı. (Çağla Geniş / İlkses Gazetesi)Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Ucuncu-doz-uyarisi-Sinovac-olan-Biontech-yaptirsin-/98342