Dikili Madımak kurbanlarını unutmadı

4 Temmuz 2021 Pazar   09:59

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin radikal islamcı bir grup tarafından yakılması sonucu yaşamını yitiren 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanı Dikili’de düzenlenen etkinliklerle anıldı. Dikili Belediyesi, Alevi Kültür Dernekleri Dikili Şubesi, Dikili Emek ve Demokrasi Platformu tarafından ortaklaşa düzenlenen anma törenine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Denize gül bırakıldı

Dikili Bülent Ecevit Meydanı’nda başlatılan anma yürüyüşü yüzlerce vatandaşın katılımı ile gerçekleşti. Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün eşi Nesrin Kırgöz ile katıldığı yürüyüş sonrası kalabalık heyet Muammer Aksoy Parkı’ndan kaybedilen canlar için denize gül bıraktılar. Etkinlikler Atatürk Meydanı’nda ki müzik dinletisi ile son buldu.

“Kardeşliğimiz bölünmez”

Atatürk Meydanı’nda ki etkinlikte yaptığı konuşmada Sivas katliamında yaşamını yitiren canların sonsuza kadar unutulmayacağını belirten Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, “ 28 yıl önce yaşanan vahşet; temelleri laiklik ile atılmış, çağdaş, demokratik, cumhuriyetimize yapılmış bir saldırıdır. Toplumumuzu kutuplaştırmak isteyenler mezhep ve etnik farklılıklar üzerinden siyaset yapanlar kin ve nefret tohumu ekenler hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaklardır. Bu toplumun birlik ve beraberliğini ve de kardeşliğimizi bölemeyeceklerdir. Sivas Katliamı’nda yitirdiğimiz 35 canı saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Dikili-Madimak-kurbanlarini-unutmadi/98430