Aksoy'un ifadesinde çarpıcı detaylar: ''Cumhurbaşkanı'nı ağırlamaya kilitlenmiştim''

7 Temmuz 2021 Çarşamba   21:05

Mehmet İŞLER/ GERÇEKİZMİR - İzmir'in Menemen ilçesinde yürütülen rüşvet ve irtikap soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ilk kez hakim karşısına çıktı.

Karşıyaka Adliyesi'nde 11 buçuk saat süren duruşmaya Belediye eski Başkanı Aksoy'un ifadesi damga vurdu. SEGBİS ile bağlantı yapan Aksoy şunları söyledi:
Daha önceden emniyet ve savcılıktaki açıklamalarım gerçek ve doğrudur. 31 Mart sonrası nasıl bir belediye devraldığımı bilmiyordum. Bunu görebilmek için teknik bir çalışma yaptırdım. Ve bu bir rapor haline getirilerek belediyenin fotoğrafı çekildi. Bunu Duran Bülbül hoca yaptı. Hoca tüm birim amirlerinin imzasını alarak raporu bana sundu. Biz de raporla ilgili adımlar attık. Belediyede çok ciddi sıkıntılar vardı. Burada yargılanmamızın bir sebebi de tutulan raporla ilgili yaptığımız çalışmalardır. Bu süreçte taşınır ve taşınmaz mallarla ilgili 240 adet suç duyurusunda bulundum. Envanterimizin sağlıklı olmadığını tespit ettik. Hukuken olan taşınırların fiilen olmadığı, fiilen olan taşınırların da hukuken olmadığını tespit etik. Bunların kayıt altına alınması için barkod çalışması başlattık. Belde belediyeleri kapandıktan sonra demirbaşların belediyelere gelmesi gerekiyordu. Mesela Seyrek Belediyesi'nden bize gelmesi gelmesi gereken bir römork tarlada bulundu. Bizim taşınır mallarımız kimseye zimmetli değildi. Barkod sistemini belediyeye getirdik.

(Hakim araya girerek) Siyaset yapıyor gibi konuşuyorsun. Siz olaya ilişkin savunmanızı yapın!
(Aksoy devam ederek)
Şubat ayında olay vuku buluyor. Ben taşınır mallarını öğrenmek istiyordum, malları ayrıştırmak istiyordum. Olayın geçtiği hafta Cumhurbaşkanı otoyol açılışı için İzmir’e geldi. Ben ve başkan yardımcılarım, bir hafta ağırlama hazırlıklarıyla ilgili yoğunluk yaşadık. Olay sosyal medyada patlayınca Nisan ayında araştırılması talimatı verdim. Mali işlere, İdari işlere ve Hukuk İşleri'ne araştırılması için talimat verdim. 4-5 defa toplantılar yaptık.

(Hakim) Hurda satışıyla ilgili talimat verdin mi?
Kesinlikle hayır. Belediyenin kamu malını tespit için barkod sistemini getiren belediye başkanı böyle bir şey yapar mı?

(Hakim) Onu bilemeyiz.
(Hakim)Sizi hurda için şantiyeden arayan oldu mu?
(Aksoy)
O günlerde tamamen Cumhurbaşkanı'nı ağırlamaya kilitlendiğim için aranıp aranmadığımı hatırlamıyorum. Biz hazırlanan raporu, ilgili birimlerin olurunu aldıktan sonra araştırılması için talimatını verdim. Bana flaş bellek verilmedi. Ben kendim de 2 şirkette çalıştım. Sisteme girilen bir verinin silinmesi durumunda bile sistemde kalır ki böyle bir durum söz konusu değil. Ben olayın aydınlatılması ve sonuna kadar gidilmesi için talimat verdim. Bana flaş bellek verilmedi. Biz bunlarla ilgili çalışırken Mehmet Çakmak, hazırlanan raporu alıp Ankara'ya giderek CHP Genel Merkezi’ne götürerek sunmuş.

(Hakim) Kaç tane imza kaşen var ve bunlar nerede bulunuyor?
(Aksoy)
Benim bir tane ima kaşem var bildiğim. Bu da Özel Kalem'de olur ya da sekretaryada olur. Başka varsa da bilgim yok. Kaldı ki belediyeden çıktığı iddia edilen belgede bir başka fotokopiden imza bölümü alınarak evraka yapıştırılmış. Bu kriminal raporunda da geldi. Belediyeden çıkmış olsaydı belge üzerinde resmi  işlem gördüğüne dair sayı numarası olurdu. İmza bana ait değil...Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Aksoy-un-ifadesinde-carpici-detaylar-Cumhurbaskani-ni-agirlamaya-kilitlenmistim-/98593