Mecliste 'Pagos' tartışması... Başkan Soyer: Abes ve yakıştıramıyorum!

12 Temmuz 2021 Pazartesi   19:52

Mehmet İŞLER/ GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti. Kentteki gökdelen yüksekliklerini kriterlendiren komisyon maddesi mecliste Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı üyelerini karşı karşıya getirdi.

- ŞEHİR TİYATROLARI TARTIŞMASINDA YENİ PERDE... 

Yükseklik için Kadifekale'nin baz alınacak olmasını içeren maddede parantez içinde Pagos yazılmasına karşı çıkan AK Parti ve Milliyetçi Hareket Parti Grupları (MHP) ifadenin önergeden çıkarılmasını teklif etti. Başkan Soyer ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu da düşünceye karşı çıkarak oylamaya geçti. AK Parti ve MHP ret oyu verdi.

GRUPLAR PAGOS İÇİN KARŞI KARŞIYA GELDİ
MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin, "Bu maddede geçen yer Kadifekale. Ama aynı zamanda Pagos yazılmış. Biz buna karşı çıkıyoruz. Pazar yerinin adı Pagos" dedi. Başkan Soyer, "Bölgenin adı Pagos" cevabını verdi. MHP'li Şahin ise, "Allah Allah" dedi. Soyer, "Biz uydurmadık" diye konuştu. Şahin bu kez, "Kadifekale denmiş buraya. Pagos Yunanca bir isim. Yunanca tepe anlamına geliyor" dedi. Soyer, "Selahattin Beyciğim bizim bulduğumuz, sözlüğü açıp buraya Pagos diyelim dediğimiz bir şey değil. Tarihte Pagos geçiyor. Kadifekale ismini kullanıyoruz zaten" açıklamasını yaptı.  

HAYIR DERSİNİZ OLUR BİTER!
Daha sonra AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal söz aldı. Hızal, "Komisyonda sunum yapılırken Kadifekale denildi. Yüzdıllardır öyle bilinen bir alan. Pagos isminin son dönemde kullanılıyor olmasını manidar karşılıyoruz. Örneğin; Smyrna Büyükşehir Belediye Başkanlığı diyebilir miyiz? Burası İzmir Büyükşehir Belediyesi. Sizin tabirinizle Pagos dediğiniz alan bizim açımızdan Kadifekale olarak öğrendiğimiz, kullandığımız ve öyle göreceğimiz bir alan. Pagos ismini buraya yerleştirmeye çalışma çabasını doğru bulmuyoruz" dedi.  
CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, "Turizm kentiyiz. Biz dünyayı kentimize davet ediyoruz. Kadifekale bizim billdiğimiz bir isim ama Pagos zaten parantez içinde tarihi bir isim olarak belirtilmiş. Bizce komisyondan geldiği şekliyle oylanması uygundur" açıklamasında bulundu.
MHP'li Şahin bir kez daha söz almak isteyince Soyer bu kez, "Selahattin Bey lütfen, tartışma yaratacak bir durum yok" dedi. Şahin, "Biz bunu kabul etmiyoruz" çıkışında bulundu. Soyer, "Biliyorum. Hayır dersiniz olur biter" diye konuştu.  

O ZAMAN 9 EYLÜL'DEN VAZGEÇELİM!
AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe de, "Birçok il ve ilçenin Kurtuluş Savaşı'ndan sonra isimleri değişti.  Biz o zaman 9 Eylül Günü'nden vazgeçelim! Ben Erzurumluyum. 1950'lere kadar köylerin isimleri değiştirildi. Ermeni isimlerdi. Şimdi onlar anılmıyor. Pazar yeri açtınız ama Pagos yazmanız dikkat çekici. Bu köylerin isimlerinin hepsi Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında hemen değişti. Bugün hiçbir isim kullanılmıyor" dedi.

BU TARTIŞMAYI ABES BULUYORUM, MECLİSE YAKIŞTIRAMIYORUM
Soyer ayrıca, "Kimse ne Kadifekale ismini değiştirmek istiyor... Ne tarihi silebilirsiniz... Tarih boyunca buraya Pagos denmiş, bu tartışmayı abes buluyorum, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne de yakıştıramıyorum" ifadelerini kullandı.  

Komisyon kararı mecliste AK Parti ve MHP'nin karşı oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Mecliste-Pagos-tartismasi-Baskan-Soyer-Abes-ve-yakistiramiyorum/98792