Tabip Odası'ndan 'delta varyantı' çıkışı: Sayılar açıklananın çok üstünde!

13 Temmuz 2021 Salı   11:32

Mehmet İŞLER/ GERÇEKİZMİR - Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken son dönemde dünyada etkinliğini arttıran Delta varyantı ve Delta Plus, insanlar arasında tedirginliği tırmandırdı.

COVİD-19 için aşılamanın hızlanması bir nebze olsun rahatlamaya sebep olurken yeni virüs Türkiye'de de tespit edildi. Bu noktada uzmanlar görüşlerini kamuoyuyla paylaşırken toplumda ise aşının yeni türlere etkisinin olup olmayacağı kafalarda soru işareti yarattı.

Ayrıca Temmuz ayı itibariyle normalleşmeye de geçilirken Delta varyantı ve Delta Plus'ın vaka sayıları da merak uyandırdı.İNGİLTERE VARYANTI YÜZDE 35'LERE DÜŞTÜ, YÜZDE 65'İN NE OLDUĞU BELLİ DEĞİL!
İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Çamlı konuya ilişkin bilgilendirme yaptı. Çamlı, "İzmir'de direkt olarak Delta ya da Delta Plus'a bakılmıyor bildiğim kadarıyla. Ancak şunu söyleyeyim; eskiden İzmir'de baktığımızda olguların yüzde 70 ya da 80'i İngiltere varyantı çıkardı. Bundan yaklaşık 15-20 gün öncesine kadar... Şimdi baktığımızda İngiltere varyantının yüzde 35'ler düzeyinde olduğunu görüyoruz. Kalan yüzde 65'in ne olduğu belli değil. İngiltere varyantı dışında bir faktör olduğu belli ama bunun Delta Varyantı olup olmadığından çok emin değiliz" dedi.

BELKİ TÜRKİYE'YE ÖZGÜ VARYANTLAR DA OLABİLİR!
Çamlı, "Sağlık Müdürlüğü'nün bu konuda net bir açıklaması, beyanı yok. Bu konular kamuoyuyla paylaşılmıyor. Yeterince bu konuda bilgiler sunulmuyor. Sadece İzmir'de değil Türkiye'de de şu anda Delta Varyantı'nın vakalarının sayılarının açıklananın çok daha üstünde olduğunu düşünüyoruz. Bunun için özel test yapılması lazım. Bunlara yönelik sekans analizleri yapılmalı. Bunlar yeterli yapılıyor mu? Pozitif çıkan vakalardan yeterli örnekleme yapılıyor mu? Bunları bilmiyoruz. Bunları bakarsanız bulursunuz. Hatta Delta Varyantı dışında başka varyantların olup olmadığını da bilmiyoruz. Belki Türkiye'ye özgü varyantlar da olabilir. Bütün bunlar araştırırsanız bulabileceğiniz şeyler. Bunları kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekiyor. Buna yönelik yeterli analiz yapılıyor mu yapılmıyor mu? Bilmiyoruz. Ama giderek yükselen bir Delta Varyantı'nın tüm dünyada baskın hale geçtiğiniz biliyoruz. Türkiye'de de İngiltere Varyantı'nın yavaş yavaş yerini aldığını düşünmek yanlış olmaz" ifadelerini kullandı. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Tabip-Odasi-ndan-delta-varyanti-cikisi-Sayilar-aciklananin-cok-ustunde/98819