Kocaoğlu'ndan 15 yıl görev yaptığı bina için yorum: Yıkılsın mı güçlendirilsin mi?

13 Temmuz 2021 Salı   13:12

Mehmet İŞLER/ GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak'ta bulunan ana hizmet binasının 30 Ekim 2020 tarihinde 6.9 şiddetinde gerçekleşen depremde hasar görmesi ve boşaltılması sonrasında işleyen süreçte bilimsel görüş alındı.

Meclis toplantısına katılan İstanbul Teknik Üniversitesi eski Öğretim Üyesi  Barış Erkuş, yapılan çalışmaları anlatırken teknik bir sunumla kamuoyunu bilgilendirdi. Binanın yıkılması ya da güçlendirilmesi noktasında farklı görüşler açıklanırken akademisyen Erkuş önemli ifadeler kullandı.

Binanın tarihçesinden, mimari yapısından ve geçirdiği aşamalardan bahseden Erkuş, güçlendirme maliyetleriyle ilgili de veriler sundu. Erkuş, "Güçlendirmeyle her zaman şüphe olacağını düşünüyoruz" dedi. Bilimden güçlendirmenin yapılmaması yönünde öneri gelince bu kez binanın yıkılacağı görüşü hakim oldu. Yıkım olursa yeni binanın mevcut yere mi inşa edileceği yoksa başka bir alanın mı tespit edileceği ise merak uyandırdı.

Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önceki Başkanı Aziz Kocaoğlu açıklamalarda bulundu. Görev yaptığı 15 yıllık süreçte binada hizmet veren eski Başkan Kocaoğlu, şahsi görüşünün güçlendirmeden yana olduğunu aktardı. Dönemi içinde binayla ilgili yürütülen çalışmalara da değinen Kocaoğlu, yapının konumuna ve simgesel özelliğine dikkat çekti.

BİZ GÜÇLENDİRME YAPACAKTIK, BİNAYI TAŞIYACAK YER BULAMADIK
Kocaoğlu, "Biz güçlendirme projesini yapmıştık. Binayı taşıyacak yer bulamadığımız için uzamıştı. Yoksa güçlendirme başlayacaktı. Ben teknik kişi değilim. O zaman güçlendirme projesiyle, bugünkü öğretim üyesinin söyledikleri tartışılır. Bilim insanları raporu görelim de ondan sonra konuşalım diyorlar. Doğru. Güçlendirme maliyeti ayrı bir şey. Kabasını güçlendiriyorsun, kabasını yeniden yapıyorsun. Zaten binanın uzun süre kullanıldığı için doğramasından, ısıtma-soğutmasına, yer döşemelerinden lavabosuna varıncaya kadar ne varsa hepsi yıpranmış durumda. Buna hem ince inceyi, hem tefrişi katmak gerekir. Tefriş her halükarda olacaktır. Yalnız yeni binayla nasıl kıyaslanacak? Kabaların kıyaslanması lazım. Bu binanın da güçlendirme yapılırsa ince işinin yapılması gerekiyor eski binanın da ince işi dediğimiz işin yapılması gerekiyor. Güçlendirdin kaba kaç paraya mal oluyor, sıfırdan yaptın kaba inşaat kaç paraya mal oluyor? Bina eski olduğu için incesinin yeniden yapılması lazım. O şekilde bir ayrım yapıldığında kıyaslama yapılabilir. İnceyi işe katmamak gerekir" dedi.

YIKILMAMASINDAN, GÜÇLENDİRİLMESİNDEN YANAYIM!
Kocaoğlu ayrıca, "Bina simge bir bina. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentteki ağırlığı, konumu olarak yarışmayla elde edilmiş bir bina. Binanın bir mimari özelliği var. Bir de İzmir Büyükşehir Belediyesi için kent için simgesel özelliği var. İzmir Büyükşehir Belediyesi binası, 'İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kentte var' diyor. Öyle bir konumda ve yerde. Bu bina yıkıldığında yerine yenisi yapılabilecek mi? Bu ayrı bir konu. Bir ara hepsi yıkılsın diye üzerimize gelmişlerdi. Ben de o zaman, 'Tamam, İş Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Merkez Bankası, Sümerbank, Emekli Sandığı binasını yıkın, en sonunda da Büyükşehir'i yıkın' demiştim. O binayı yıkıp yapamamak, simge bine deyip yapmamak lazım. Yarışmayla elde edilmiş kentin bir değeridir. İlla sit olması gerekmez. Bu bina mimarisiyle, projesiyle özel bir binadır. Kentin simgesi olmuştur. Kente mal olmuştur. Benim görüşüm güçlendirilmesinden yana, raporların açıklanması, şeffaf olunması ve kaba maliyetle kaba maliyetin kıyaslanması gerekmektedir. Ben yıkılmamasından, güçlendirilmesinden yanayım. Benim şahsi görüşüm budur. Tabii en sonunda bilim karar verecek. Buna saygı duymak gerekir. Rapor açıklanırsa herkesi tatmin edici bir şey varsa ona da saygı duyulur" ifadelerini kullandı. Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Kocaoglu-ndan-15-yil-gorev-yaptigi-bina-icin-yorum-Yikilsin-mi-guclendirilsin-mi/98829