Mahalle temsilcilerini seçecekmiş...
İlker Ağın

Bir süredir yazmıyor, en azından 23 Haziran’ı bir atlatalım da 'her şey güzel olsun' diye bekliyordum. Ben bekliyorum da  siyaseti  adeta meslek edinmiş, aklı fikri madrabazlıkta olan kimleri ne duruyor ne bekliyor. 

“Hadi bayram tatili de geçiversin” falan desem de baktım ki susmanın faydası yok.  

En son yaşanan Ekrem İmamoğlu’nun VIP krizi ve Seyit Torun vakasının yarattığı gerginlik de tekrar beni klavye başına geçirdi. CHP'nin MYK si için de konuşacaklarımızın günü yaklaşıyor elbette ama yaşadığım yerde , gözümün önünde olup bitenler genel siyasetteki açmazların özeti gibi.

Bayraklı'da bilindiği üzere, oraya nasıl geldiği aşikar, neredeyse birlikte çalıştığı tüm yönetim kadrosu belediye çalışanlarından oluşan ve özgeçmişi belli bir zat CHP İlçe Başkanı sıfatıyla boy gösteriyor. Çok geriye gitmeyelim de iş filmin sansürlü sahnelerine kadar uzamasın.
       
2018'de bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olmuş. Bayraklı’da CHP Adayı Sayın Muharrem İnce 104.800 oy alırken AK Parti Adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 74.500 oy almış. Bu seçimden daha bir yıl geçmeden yapılan yerel yönetimler seçimlerinde ne olmuş? CHP 106.500 oy alarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre 1700 kadar oylarını  artırırken AKP 79.500 oy alarak  5000- kadar oy artışı sağlamış. Nerde o devşirmelerinin getirdiği oylar diye sormayalım mı?
       
2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde 236200 seçmen ve %89 oy kullanma oranı varken neden bu (nitelikleri ve önemi malum)  2019 yerel seçimlerinde, göç alan ve nüfusu artan Bayraklı da 236300 seçmenle ( aynı sayı)  %84 oy kullanma oranında kalındığını , seçmene ve sandığa hakimiyeti sormayalım mı?

Nerdeyse 15.000 civarı parti üyesinin olduğu ilçede neden 4000 civarında üyeye  telefonla ancak ulaşılabildiğini ,  bunca yıldır  bir güncelleme neden yapılmadığını sormayalım mı? Efendim? Böyle bir şey istenmiyor mu yoksa?

Kendi kontrolü dışında iki kişinin bir araya gelmesine tahammülü olmayan CHP Bayraklı İlçe Başkanı sıfatlı zat şimdi kalkmış mahallerde “temsilci” seçimi yapacakmış. Adaylar müracaat edecek seçim belirlenecek falan ( Koşulları, içeriği, sayıları ne olduğu belli değil ).  Daha ortada kongre süreçleriyle ilgili belirsizlik dururken, her duyarlı üye ve yurttaş 23 Haziran ‘ a odaklanmışken derdin ne diye sormayalım mı? Üstelik mahalle yanarken …

Örgüt denilen şey başkanı, yöneticileri, mahalle temsilcileri ve üyelerine kadar bir bütündür kardeşim. Eğer kendini başarılı bulduğunu düşünüyorsan  bu başarıya Mahalle Temsicileri de ortaktır. Değilsen kendinden niye başlamıyorsun diye sormayalım mı?

Biraz dur be.  Bunca stresin ve yoğunluğun arasında biraz huzur ver. Neyin hesabındasın yine? Böylesi hassas dönemde ve ortamda ilçede  parti içi bir mücadele mi başlatmak istiyorsun küçük siyasi rantlar uğruna?

Ben de ne diyorum? Kime diyorum? Siyaseti kimden, nerede, nasıl öğrendiğini mi sorsaydım yoksa kısa özet olarak ya da yukarda yazdıklarıma yanıt olarak.

Son yerel yönetimler seçiminden alınan sonuçlar kimseyi havaya sokmasın. CHP iktidarının önündeki en büyük engellerin başında  liyakat ve performans anlamında yetersiz ve sorunlu örgütleri gelir. İstisnaları yine de hariç tutalım.

Bayram tadınız bozulmasın.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/yazar/Mahalle-temsilcilerini-sececekmis-/281