Antioksidan deyip geçmeyin
Dr. Tuncay Filiz

Antioksidan vitaminler, bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerdir. Bu etkilerini oksidasyonu engelleyerek gösterirler. 

Oksidasyon “paslanma” demektir. Paslanmaya neden olan erken serbest radikallerdir. 

Antioksidan vitaminlerin başlıcaları C ve E vitaminleridir. Beta karoten, A vitamini ön maddesidir ve kuvvetli bir antioksidandır. Bu nedenle A vitamini de antioksidan vitaminler arasında sayılır.

Fazlası zarar

E vitamini yağda eriyen bir antioksidan vitamindir ve bu özelliği nedeniyle vücutta birikir. Hücrelerin olgunlaşmasını, erkek ve dişi üreme organlarının gelişimini sağlar. E vitamini eksikliği hücrelerin erken yaşlanmasına, düşük ve kısırlığa yol açar.

E vitamini en çok soya fasulyesi, marul, maydanoz, zeytinyağı, mısır, taze sebze, yumurta ve ette bulunur. 

E vitamininin besinlerdeki antioksidan değeri, ilaç formlarından daha yüksektir, bu nedenle tercihinizi ilaçlardan yana değil taze besinlerden yana kullanın.

E vitamini dikkatli alınmalıdır

E vitamini fazlalığı zararlıdır. E vitamin fazlalığı bağırsaklardan K vitamini emilimini engelleyerek kanamalara yol açabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananlar dikkatli olmalıdır. Ayrıca fazla E vitamini tüketimi ile mide-bağırsak kanserlerinin tetiklendiğine dair yayınlar mevcuttur. 

Taşı ve ülseri olan dikkat etsin

C vitamini, suda eriyen bir antioksidan vitamin olup bu özelliğinden ötürü vücutta birikmez. C vitamini, dokuları ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

C vitamini kayısı, şeftali, erik, armut, karpuz başta olmak üzere tüm meyvelerde, salatalık, domates, biber gibi tüm sebzelerde bulunur. 

Pişirme ile C vitamin etkisi yarıya yakın azaldığı için sebze ve meyveleri çiğ ya da az pişmiş olarak tüketin. 

C vitamini eksikliği diş eti kanamalarına ve scorbüt hastalığına neden olabilir.

C vitamini fazlalığı da zararlıdır. Yüksek dozlarda C vitamini mide-onikiparmak barsağı ülserlerine ve böbrek taşlarına neden olabilir. 

A vitamini daha da dikkat ister

A vitamini, yağda eriyen bir vitamin olduğu için vücutta depo edilir. A vitamini deri, tırnak ve kemik gelişimini sağlar. Görme fonksiyonlarını düzenler.

A vitamin eksikliği tırnak kırılmasına, deri hastalıklarına, ağız içi hastalıklarına, ağız kurumasına ve dudak çatlamalarına yol açar.

A vitamini en çok şalgam, kayısı, erik, şeftali, domates, marul, ıspanak ve karnabaharda bulunur.

Gebeler kullanmamalı

A vitamin fazlalığı erken çocukluk döneminde beyin ödemine yol açabilir. Beyin ödemi, yalancı tümör görüntüsü verebilir.

Uzun süre A vitamini kullanmak, akciğer ve prostat kanserine yol açabilir. 

Menopoz döneminde yüksek dozda A vitamini kullanmak, kalça kırıklarına neden olabilir.

Gebelerde A vitamini kullanılmaz.

Antioksidan mucize değildir

Vitamin hapları ya da antioksidanlar mucize değildir. Bu nedenle antioksidan ihtiyacımızı haplardan değil doğrudan besinlerden temin etmeye çalışalım. 

Gereksiz ve aşırı doz antioksidan kullanmanın pek çok hastalıklara neden olabileceğini unutmayalım.

Kimlere antioksidan ilaç önerilir?

Çok yoğun tempoda çalışanlar

Beslenme sorunu yaşayanlar 

Kronik hastalığı olanlar

Bağışıklık sistemi zayıf olanlarSayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/yazar/Antioksidan-deyip-gecmeyin/397