Ses kaydı depremi neler getirir, neler götürür?
Sercan Avcı

CHP Konak’taki ‘ses kaydı’ depremi istifayla sonuçlandı.

Bir gün içinde Deniz Yücel/Abdül Batur ile Çağrı Gruşçu/ Şakir Başak  arasındaki mini satranç Yücel ve Batur’un istediği gibi sonuçlandı. Yani sadece Gruşçu’nun istifasıyla…

Konak’taki ses kaydı depremi ve gelen istifa CHP İzmir siyasetine yansımaları, etkileri,  fazla olacaktır.

CHP içinde ‘genç, başarılı, yolu açık’ diye gösterilen Çağrı Gruşçu için İl başkanlığı ve diğer hedef/hayaller uzun süreliğine rafa kalkacaktır.

* Gruşçu ve birlikte siyaset yaptığı Konak İlçe Eski Başkanı Şakir Başak yeni bir siyasi yol belirleyecektir.

Uzun süredir uyumlu görüntü veren Gruşçu/Başak ile Batur’un arası açılacaktır. Uyum ve birliktelik yerini rekabete bırakacaktır.

* ‘Büyükşehir’ isteğini hala sürdüren ve özellikle Ankara’da bu yönde çalışmalarını aksatmayan Batur,  ilçe örgütüne yönelik de bir çalışma mesaisi harcamak zorunda kalacaktır, hatta ilçede yeni bir siyasi kadro oluşumuna gidecektir.

Genel seçimde Deniz Yücel’in adaylık istifasıyla boşalacak il başkan adaylığı için 1 ay öncesine kadar Çağrı Gruşçu’yu destekleyeceğini kapısını bu yönde çalanlara söyleyen Batur, kendisine yeni bir rota çizecektir.

Son 6 ayda yaşanan düşmeler, görevden almalar, istifalar il başkanı koltuğunda oturduğu için Deniz Yücel’i Genel Merkez nezdinde ve özellikle il örgütü içinde yıpratacaktır. Ancak! Yücel’e ‘olağan kongre’siz süreçte dizayn şansı yaratacaktır.

Deniz Yücel-Abdül Batur birlikteliği perçinlenmiştir.

Bayraklı’daki düşme sonrası Konak’taki istifa… Yani il kongresinde kendisiyle birlikte hareket eden iki ilçedeki yaşananlar Tuncay Özkan’ı ‘Ne oluyor’ demeye, düşünmeye, ölçmeye, tartmaya, hesap yapmaya itecektir.

* Bayraklı ve Konak’ta kongre olması halinde ‘mini bir il kongresi’ havası yaşanır, Büyükşehir cephesi  de topa girer.

Yakın zamanda yeni ittifaklar oluşacaktır, kartlar yeniden karılacaktır.

Kongre süreçlerinde verilen 'işe alma' vaatlerinin nasıl sıkıntılar ve sonuçlar yarattığı ortaya çıkmıştır.
 Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/yazar/Ses-kaydi-depremi-neler-getirir-neler-goturur/646