Partilerde aday kulisleri
Sercan Avcı

14 Mayıs’taki genel seçim öncesi, partilerde aday adaylığı başvuruları sona erdi.

Gözler aday listelerine çevrildi.

Aday adayları için kısıtlı bir zaman dilimi var.

İzmir’de CHP’de 2018’deki 100-110 aralığındaki başvuru sayısı 2’ye katlandı ve 220 bandına geldi.

Listedeki geniş çaplı değişim beklentisi ile 8'er vekil çıkarma umudu bu sayının 2 katı artmasındaki temel faktörlerden.

AK Parti ve MHP’de 2018’deki başvuru sayısı 14 Mayıs başvuruları ile hemen hemen aynı sayı bandındaydı.

İYİ Parti’de her iki bölgeden toplam başvuru sayısı 66 oldu. Türkiye genelinde 3 bin 379 başvuru olduğunu hatırlatarak İzmir’deki başvuru sayısının beklenenden düşük olduğunu ifade etmek gerek.

***

CHP’de İzmir’den uzun yıllardır vekil seçilen ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı olarak açıklanan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin başvuru yapmaması sonrası listenin üst sıralarında kimlerin olacağı sorusu yanıt arıyor.

Kurultaydan bu yana Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki isimlerden olan İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan 1. Bölge'de üst sıraların güçlü isimlerinden.

Yine Genel Merkez’deki konumları ve il başkanı atamasındaki rolleriyle mevcut vekiller Mahir Polat ve Ednan Arslan da üst sıralarda yer alması kuvvetli isimler.

İzmir’in aday adaylarının Genel Merkez’in kurduğu komisyonda yer alan Bülent Tezcan ve Muharrem Erkek’e emanet edilmesi en çok Murat Bakan’ı sevindirmiştir. Bakan’ın da listede yeniden yer alması bekleniyor.

PM Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, PM Üyesi Devrim Barış Çelik, İzmir Eski Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli ve İl Eski Başkanı Deniz Yücel bence listenin seçilecek sıralardan bankoları arasında.

Kontenjan kategorisinden ise Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın ismi fazlaca dillendiriliyor.

CHP’nin İzmir listelerinde DEVA ve Saadet Partisi’nden 1’er ismin de yer alabileceği iddia ediliyor.

***

AK Parti'nin İzmir listelerinde kabineden birinin(bakan) olacağını düşünmüyorum. Listelerin lokomotif ismi 3 dönem kuralına takılmazlarsa AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ olur. Yıldırım ve Dağ etkisi teşkilatın da motivasyonunu güçlendirir.

Ancak 3 dönem kuralına takılırlarsa listede ciddi sürprizler olur.

Mevcut vekillerden yeri garanti duran Mahmut Atilla Kaya

Yeniden vekil gösterilmemesine rağmen küsmeyen ve 4 yıl il başkanlığı gibi görevi başarıyla yapan Kerem Ali Sürekli de yeniden seçilecek noktadan listede yer alacaktır.

Gençlik Kolları Genel Başkanı Eyüp Kadir İnan da başarı merdivenlerini Hamza Dağ gibi çıkanlardan. İnan, memleketi Şanlıurfa’dan aday gösterilmezse İzmir listesinin üst sıraları için en şanslı isimlerdendir.

Kordon İş İnsanları Derneği Başkanı ve Konak Kızılay Başkanı Ömür Şanlı, İzmir’de Karabağlar ve Buca Kaymakamı olarak geçmişte görev yapan Mehmet Sadık Tunç, Karabağlar eski Belediye Başkanı adayı Bilal Doğan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyesi Gerçek Tekin, Menemen İlçe Başkanı Ahmet Can Çelik, AK Parti İzmir Kadın Kolları Başkanı ve Büyükşehir Meclis Üyesi Dilek Yıldız Büyükdağ ve AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Furkan Katmerci listede yer alma ihtimalleri yüksek olan isimler.

***

İYİ Parti’de ise her iki bölgeden en az 3’er milletvekili çıkarma beklentisi var.

Listenin lokomotifleri

2. Bölge’de Millet İttifakı içinde aday belirleme öncesi yaşanan krizin olumlu sonuçlanmasındaki payı büyük olan, il kongresinin kazanan isimleri arasında yer alan Aytun Çıray ile 4 yıl il başkanlığı görevini başarıyla yürüten Hüsmen Kırkpınar olur.

1.Bölge’de ise  Millet İttifakı liderlerinin konuşma yaptığı İzmir’deki İktisat Kongresi’nde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yerine partiyi temsil eden İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale ile İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu ilk iki sıranın güçlü adayları.

İl kongresinde sandıktan zaferle ayrılan Sinan Bezircilioğlu lehine adaylıktan çekilen Öztürk Keskin de listenin şanslı isimlerinden.

***

MHP’de mevcut vekiller Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Osmanağaoğlu ile Hasan Kalyoncu’nun listede yeniden yer alması bekleniyor.

Ege Üniversitesi’nde uzun yıllar görev yapmış olan MHP Genel Sekreter Yardımcısı, Akademisyen Bahadır Bumin Özarslan ile Büyükşehir Meclisi’ndeki grup başkanvekili görevinden adaylık için istifa eden Selahattin Şahin de listenin şanslı isimlerinden.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/yazar/Partilerde-aday-kulisleri/739