POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Süper Lig'e yükselen son takım belli oldu
Süper Lig'e yükselen son takım belli oldu
Konser sonrası çıkan kavgada iki kişi öldü
Konser sonrası çıkan kavgada iki kişi öldü
18 yıldır kayıptı: Öldürülerek toprağa gömülmüş
18 yıldır kayıptı: Öldürülerek toprağa gömülmüş
Silahlı çatışmaya Vali'nin korumaları müdahale etti!
Silahlı çatışmaya Vali'nin korumaları müdahale etti!
24 Haziran 2022 Cuma - 20:32

'Rüzgarın Kızı'nın adı Karşıyaka'da ölümsüzleşti!

Karşıyaka Belediyesi tarafından Mavişehir Mahallesi’nde 15 bin metrekarelik bir alan üzerine yapılan Semra Aksu Atletizm Parkı’nın açılışı yapıldı. Türk atletizminin efsane isimlerinden, ‘Rüzgarın Kızı’ lakaplı Sema Aksu’nun adını taşıyan atletizm parkı, sporseverlere hizmet verecek.

 Rüzgarın Kızı nın adı Karşıyaka da ölümsüzleşti!

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka’ya geldiği ve Karşıyaka Spor Kulübü armasına ay-yıldız armağan ettiği 24 Haziran 1926 tarihinin yıl dönümünde gerçekleştirilen açılış, anlamlı anlara sahne oldu.Törende konuşma yapan Semra Aksu, şu ifadeleri kullandı: Cemil Başkan göreve geldikten sonra bana ‘Sen ülkenin bir değerisin, biz bu pisti yapacağız’ dedi ve bugün buradayız. Teşekkürler Başkanım, iyi ki varsınız. Bugün 24 Haziran, hepimiz için çok anlamlı ve önemli bir gün. Hepimizin bu gurur dolu günü kutlu olsun. Karşıyaka özgürlüktür, Karşıyaka demokrasidir, Karşıyaka Atatürk'tür."

“HER ŞEY İSTEDİĞİMİZ GİBİ OLACAK”
CHP Grup  Başkanvekili, Manisa Milletvekili Özgür Özel törende yaptığı konuşmasında, insanların yaşarken onurlandırılmasının önemini vurgulayarak, “Karşıyaka’nın alnı açık, başı dik; haramdan başka hiçbir şeyden korkmayan Atatürkçü insanlarını sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Ben de atletizmle uğraşırdım, Atatürk Stadı’nda antrenman yaptığımız esnada orada antrenman yapan Semra Aksu’ya gıptayla bakardık. Yıllar sonra onun adının verildiği bir parkın açılışında konuşma yapma şerefine eriştim; Cemil Başkan’a teşekkür ediyor, Semra Ablam’a başarılar diliyorum. 24 Haziran gerçekten çok önemli bir tarih. Milliyetçilik işini iyi yapmakla, çalışmakla, israf etmemekle, yönettiğin bütçeyi çalmamakla çaldırmamakla; insana ve ülkemize hizmet etmekle oluyor. Atatürk’ün partisine, annesini emanet ettiği kentine, ilkelerine sahip çıkanlara selam olsun. Merak etmeyin her şey istediğimiz gibi olacak; Cumhuriyet’in 100. yılı Cumhuriyet’e ve Atatürk’e yakışır bir şekilde karşılanacak. Cemil Tugay ve ekibini kutluyorum, vefa kıymetli; modern toplumu ve çağdaş insanı öne çıkaran bir davranış. İnsanları öldükten sonra anmak değil sağlıklıyken onurlandırmak önemli, ilk adımı Cemil Tugay attı. Ben inanıyorum ki Cumhuriyet’in 2. yüz yılında Semra Aksu’nun Türk sporuna ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yapacak daha çok hizmetleri var. O günlerde görüşmek dileğiyle kendisini ve ailesini bir kez daha saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı. Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını da iletti.

“BURASI KARŞIYAKA!”
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, açılışa gelen tüm konukları selamladı. Konuşmasında 24 Haziran’ın Karşıyakalılar için çok önemli bir gün olduğunu vurgulayan Başkan Tugay, “Bu parkın yapımında emeği geçen mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, bugün de bizi yalnız bırakmadılar. Burası Karşıyaka; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyakalıları, değerli hemşerilerim hepiniz hoş geldiniz. Her kentin kendine özgü kıskanılacak, imrenilecek özel günleri vardır. 24 Haziran Karşıyaka için paha biçilmez değere ve öneme sahiptir. Bundan 96 yıl önceki ziyaretinde, büyük önderimiz, başöğretmenimiz ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu devrimcisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kaf Sin Kaf formasına armağan ettiği ay-yıldız, yalnızca o kuşağı ve bugün bizleri değil, Karşıyaka’nın geleceğini onurlandırmıştır. Bu onurlu günümüz bir kez daha kutlu olsun” dedi.

“YENİ SEMRA AKSULAR YETİŞECEK”
Semra Aksu Atletizm Parkı’nın gençlere ilham ve örnek olacağını dile getiren Tugay, şunları kaydetti: “Karşıyaka’mızın değerlerini yaşarken selamlama, başarılı ve örnek kişiliklerini geleceğe taşıma ve böylelikle kentimizin tarihini görünür kılma çabalarımızdan birini daha, bugün birlikte açacağız. Sayın Semra Aksu’nun, spor tarihine geçmiş adıyla ‘Rüzgârın Kızı’nın adını taşıyan atletizm spor alanı ve parkımızı, kentimize armağan etmenin sevinci içindeyim. Semra Aksu, yalnızca bireysel ve unutulmaz sportif başarılarla yetinmemiş; ülkemizi uluslararası düzeyde temsil etmesinin yanında, yönetici olarak da kentine ve ülkesine hizmet etmiş, çok önemli simge adlardan biridir. Biliyorum ki, bu parka gelen özellikle çocuk ve gençlerimiz Semra Aksu’yla tanışacak, çağdaş Türk kadınının neler başardığını gururla öğrenecek ve örnek alacaktır.”
Başkan Tugay, Karşıyaka Belediyesi’nin bir yandan çalışmalarını devam ettirirken diğer yandan kentteki yeşil alanları da artırdığını belirterek şöyle devam etti: “Yaptığımız her iş ve attığımız her adım gibi, bu parkı da hemşerilerimizin Karşıyaka’ya dair titizliğine, koruma bilincine emanet ediyoruz. Bu tür çabalarımızı ara vermeden sürdüreceğiz. Bir yandan kentimizi güzelleştirir ve spor alanlarını, sosyal alanlarını artırırken diğer yandan kişi başına düşen yeşil alan miktarını da artırmaya devam edeceğiz. Geçen 3 yılda diktiğimiz 60 binden fazla ağaç, yaptığımız ve yenilediğimiz 40’tan fazla park bu çalışmaya şahidimizdir. Semra Aksu Atletizm Parkı’mızın, nice Semra Aksu’lar yetişmesine yol açmasını diliyor, Karşıyaka’mızda iz bırakan tüm değerlerimizi bir kere daha saygı ve minnetle anıyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Özcan Purçu, törende yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “500 madalya sahibi, dünyada ve ülkemizde onlarca rekor kırmış Semra Aksu, gerçekten ülkemize büyük katkılar sundunuz; size minnettarız. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Türkiye'nin her yerinde birçok Semra Aksular yetiştireceğiz. Karşıyaka'mız güzel insanların olduğu, eğitim seviyesinin en yüksek olduğu ilçelerimizden bir tanesi. Ben belediye başkanımızı kutluyorum, inşallah Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarında Semra Hanım'ın adını daha büyük statlara vereceğiz ve Semra Hanım kendisi gibi birçok gencimizi yetiştirecek.”

“NİCE ŞAMPİYONLAR ÇIKACAK”
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter ise, “Semra Hanım çağdaş bir Türk kadını olarak gençlere örnek olmuştur; size minnet duyuyorum. Bu güzel parkı armağan eden Karşıyaka Belediye Başkanı’mız Cemil Tugay ve ekibinin ellerine sağlık. Bu parktan nice şampiyonlar çıkaracağımıza yürekten inanıyorum ve Semra Hanım’ın da o öğretmenliğiyle burada şampiyonlar yetiştireceğine olan inancım sonsuz. Tabi ki kişiler hayattayken onları böyle onurlandırmak her belediye başkanının onuru olmuyor. Sevgili Başkanım iyi ki bu düşünceye sahip olmuşsunuz, iyi ki bu güzel parkı oluşturmuşsunuz” dedi.

“AKSU, TARİH YAZDI”
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de Semra Aksu’nun örnek bir insan olduğunu belirterek, “Gençlik yıllarımda spor muhabirliği dönemimde röportaj yaptığım Semra Aksu. O günlerden bugünlere belki 40 yılı aşkın bir zaman geçti. Semra Aksu, Türkiye'de tarih yazdı. Hep engelli koştu ama bütün engelleri; mücadelesiyle, yüreğiyle, destekle hep aştı. Hiç yıkılmadı, hep ayakta kaldı ve mücadelesini de hep dimdik sürdürdü, dimdik yürüdü ve dimdik ayakta kaldı. Türkiye'de kadın mücadelesinin de önündeydi, spor mücadelesinin de önündeydi. Cemil Tugay'a vefasından dolayı teşekkür ediyorum. İnsanları ne zaman musalla taşına koyarız, o zaman arkasından güzel şeyler söyleriz ve hoca efendi hakkınızı helal ediyor musunuz dediğinde hep bir ağızdan bağırırız ‘helal olsun’ diye. Helal olsun sana Semra Aksu, helal olsun sana Cemil Tugay. Bu güzel günü yaşamak büyük bir mutluluk, büyük bir onur kaynağı. Ben de gelip bu güzelliği, mutluluğu paylaştığım için mutlu insanların arasına katıldığım için kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından 7-13 yaş arasında atletizm yarışması yapılı. Sporculara madalyaları protokol tarafından takıldı.

Açılış törenine; Cumhuriyet Halk Partisi Grup  Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu, Atila Sertel, Bedri Serter; Cumhuriyet Halk Partisi Karşıyaka İlçe Başkanı M. Serdar Koç, Cumhuriyet Halk Partisi Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

SEMRA AKSU ATLETİZM PARKI
15 bin metrekarelik alana yapılan Semra Aksu Atletizm Parkı’nın içerisinde 400 metrelik 5 kulvardan oluşan ve profesyonel sporcuların antrenman yapmalarını sağlayan bir atletizm pisti, hakem alanları ve tribünler yer alıyor. Pistte aynı zamanda üç adım atlama ve uzun atlama sporları da yapılabiliyor. Alanda sporcuların antrenmandan önce ısınmaları için açık hava spor aletleri ile 250 metrelik kum bir ısınma pisti bulunuyor. Tamamı ağaçlarla, 7 bin 500 metrekaresi de çimlerle kaplı olan Semra Aksu Atletizm Parkı’nın girişinde bir heykel ve oturma alanları yer alıyor. 

 
"Eşi görülmemiş bir küresel açlık kriziyle karşı karşıyayız"
 
'Şehrini Geliştir'de ödüller sahiplerini buldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Barış Tezer’in adı Karşıyaka'da ölümsüzleşti
Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Karşıyaka taraftarı Barış Tezer’in ...
Büyükşehir bürokratlarından Bayraklı çıkarması!
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal; İzmir Büyükşehir Belediyesi daire ...
Çeşme’de atıksız pazar!
Sürdürülebilir kalkınma kapsamında hayata geçirdiği projelerle dikkat ...
 
Bergama'da tarihi kermese renkli final!
Türkiye’nin ilk yerel festivali olma özelliğine sahip Bergama Kermes Festivali’nin ...
Karşıyaka'da 24 Haziran coşkusu yola çıktı!
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka’ya geldiği ve Karşıyaka ...
Büyükşehir'den ormanlara koruma kalkanı!
Büyükşehir Belediyesi geçen yıllardaki orman yangınlarının ardından olası ...
 
Menderes'e yerel tohum merkezi geliyor!
Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, göreve geldiğinden bu yana ...
İzmir'de engelleri aşan eğitim!
Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Engelli Politikası ...
Kemalpaşa Mola Evi'nde 'özel' buluşmalar
Kemalpaşa Belediyesi’nin, özel gereksinimli bireyler için faaliyete geçirdiği ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
CHP İzmir ve Büyükşehir’de görünen o ki…
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri