POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
İsrail Başbakanı Netanyahu, savaş kabinesini feshetti
İsrail Başbakanı Netanyahu, savaş kabinesini feshetti
Polis memuru, eşini ve çocuğunu öldürüp intihar etti
Polis memuru, eşini ve çocuğunu öldürüp intihar etti
Benzin ve motorine bu kez ÖTV zammı geliyor
Benzin ve motorine bu kez ÖTV zammı geliyor
CHP’ye göre fark 4 puanı geçti
CHP’ye göre fark 4 puanı geçti
30 Mayıs 2024 Perşembe - 10:10

36 STK'dan ortak açıklama ve Gündoğdu'ya çağrı: Çözüm katliam değil!

Sokak köpekleri ile ilgili Hayvan Koruma Kanunu’nda yapılacak yasal düzenleme tasarısı TBMM’ye getirildi. İçerisinde köpeklerin uyutulmasını içeren ve tartışma yaratan tasarı hayvan severlerin tepkisini çekerken İzmir'deki 36 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) yasaya karşı bir açıklama yayınladı ve 2 Haziran Pazar günü saat 15:00’te Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirecek yürüyüş ve miting için katılım çağrısında bulundu.

36 STK dan ortak açıklama ve Gündoğdu ya çağrı: Çözüm katliam değil!

GERÇEKİZMİR - Sokak köpekleri ile ilgili Hayvan Koruma Kanunu’nda yapılacak yasal düzenleme tasarısı TBMM’ye getirildi.

İçerisinde köpeklerin uyutulmasını içeren ve tartışma yaratan tasarı hayvan severlerin tepkisini çekerken İzmir'deki 36 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) yasaya karşı bir açıklama yayınladı ve 2 Haziran Pazar günü saat 15:00’te Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirecek yürüyüş ve sonrasındaki miting için katılım çağrısında bulundu.

36 STK tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle; 

      Bizler bugün ülkemizde çözüm bekleyen bir çok soruna rağmen, Türkiye gündeminin ilk sırasında yer edinmiş, uyutularak ya da toplanarak yaşam hakkı elinden alınacağı ifade edilen sokaktaki dilsiz dostlarımızın hak savunuculuğunu yapan, her canlının güvenli ve huzurlu bir yaşam sürdüğü bir ülkeyi arzusu ile İzmir’in dört bir yanında veterinerlik hizmetlerinin iyileştirilmesi için sahada çalışan sivil toplum örgütleriyiz.

    Günlerdir basın ve medya organlarında, sokakta yaşamını sürdüren köpeklerin uyutularak öldürülmesine çağrı yapan, bilimden, bilgiden ve vicdandan yoksun açıklamaları dehşetle takip ediyoruz.

    Yazılı ve görsel medyada en çok sokak hayvanının bulunduğu şehir olarak lanse edilen İzmir üzerinden meşrulaştırmaya çalışan nefret şebekelerine karşın, değiştirilmek istenen 5199 Sayılı Yasa ve sürecine dair sorunları ve çözümleri, kamu-sivil toplum işbirliğinde başarılı uygulama örneklerinin yer aldığı bu kentte çalışan yerel ve ulusal ölçekli 35 sivil toplum kuruluşu olarak, ortak duruşumuzu başta İzmirli hemşehrilerimiz olmak üzere tüm kamuoyu ile paylaşmak ve çağrıda bulunmak isteriz.

    2020 yılında küresel bir salgın olan pandemi, bir çok alanda olduğu gibi veterinerlik hizmetleri faaliyetlerine de yansımış, sokak hayvanlarının popülasyon artışındaki ilk ivme, aksayan kısırlaştırma hizmetleriyle bu dönemde başlamıştır. O dönemde bu yana, kısırlaştırma yapmakla yasal sorumlu olan yerel yönetimlerin büyük bir çoğunluğu, pandemi dönemi bitmiş olmasına rağmen, yasanın emrettiği görevleri yerine getirmemiştir. Görevini yerine getirmeyen belediyelere yönelik denetimler yetersiz kaldığı gibi, herhangi bir cezai yaptırım da uygulanmamıştır.

    2023 yılında HAYBİS’e kayıt edilerek kısırlaştırılan hayvan başına merkezi bütçeden belediyelere ödenen ücret ise, kısırlaştırma maliyetinin çok altında bir rakam olan 200 TL’dir. Bugün en çok sokak hayvanının bulunduğu kent olarak lanse edilen İzmir’de kısırlaştırma işlemi, kamu-sivil toplum işbirliğini önceleyen belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve yerel koruma görevlileri ile ortak akıl çerçevesinde yapılan protokoller aracılığıyla gerçekleşmektedir.

     İhmallerin ve denetimsizliğin faturasını masum hayvanlara çıkarmaya çalışan anlayış, çözümü iyi uygulama örneklerinin tüm ülkeye sirayet etmesini sağlamak yerine, insanlık tarihine ikinci bir kara leke olarak geçecek olan toplu bir tür katliamının utanç vesikasını, vicdan ve akıl sahibi tüm vatandaşlarımızın boynuna asmak istemektedir.

   Bilindiği üzere Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile nüfusu 25 binin üstündeki tüm belediyelere hayvan bakımevi kurma zorunluluğu getirilmiştir. 7332 sayılı kanuna göre nüfusu 75 binin üzerinde olan belediyelerin 31 Aralık 2022’ye kadar sokak hayvanları için bakımevi kurma zorunluluğu vardır. “Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmalarını” esas alan  geçici rehabilitasyon ve bakım merkezlerinin yasal olarak kurulma zorunluluğu varken, 2023 yılı verilerinde Türkiye’deki 1390 belediyenin sadece 237’sinde bakımevinin olduğunu ve bunların büyük bir bölümünün de bakımevinden çok, ölüm kampı olduğu acı gerçeğini bilmekteyiz.

      Yetişkin bireylerin, çocuklarımızın ve yaşadığımız dünyayı birlikte paylaştığımız sokak canlarının güvenliği, öldürmek ya da ölüme sebep olacak uygulamalar ile mümkün değildir. Kaldı ki, ısırma vakalarının çoğunun, kent hayatına ve insana alışkın bölgesini sahiplenmiş köpeklerin o bölgeden alındıktan sonra, boş olan bölgeye orman ve kırsal alandan besleme ihtiyacı gelen hayvanlardan kaynakladığının bilimsel gerçeği tam karşımızda dururken, sokak hayvanlarının toplatılması ya da uyutularak öldürülmesi, mevcut soruna çözüm getirmeyeceği gibi, çok daha büyük sorunlara yol açacağı aşikardır.

     Hak savunucusu sivil toplum kuruluşları olarak, hayvan haklarının sadece hayvanseverlerin değil, doğaya ve çevreye saygılı, biyolojik ve ekolojik çeşitliliğin önemini bilen, vicdan ve merhamet sahibi her yurttaşın konusu olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Hayvan hakları meselesinin konumlanacağı zemin, zengin ve yoksul tanımlarıyla ekonomi temelli sınıfsallık değil, vicdan sahibi olanlar  ve  olmayanlar ile kategorize edilebilecek, iyiler ve kötülerdir.

Niyet çözüm üretmek ise, bunun bilimsel başlıkları bellidir.

1.Resmi Gazete’de yayımlanan “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” ile mikroçip uygulaması zorunlu. 31.12.2022 tarihine kadar uygulamaya dahil olmayan kedi, köpek ve gelincik sahiplerine 5199 sayılı Kanun gereği cezai yaptırım kararı var ancak uygulamada halen ciddi yetersizlikler var. Bu cezai yaptırımların arttırılması ve denetimlerin yapılması.

 

2.14 Temmuz 2022 itibariyle evcil hayvanların petshoplarda üretim ve satışı yasak olsa da   halen merdiven altı üretimler ve satışlar devam etmekte. Denetimlerin istinasız şekilde yapılması ve yasağa uymayan işletmelere verilen caydırıcı olmayan para cezasının arttırılması

3. Bakımevleri kurmayan ve kısırlaştırma yapmayan belediyelere yönelik uygulanacak yaptırımın yasa önünde hüküm altına alınması.

4. Her belediyenin günde sadece 11 kısırlaştırma yaptığında bir yıl içinde popülasyonun kontrol altına alınabildiği gerçeği ile İzmir’deki uygulama örneklerinde olduğu gibi, tüm Türkiye’de kamu-sivil toplum işbirliğinin öncelendiği  bir acil eylem planı hazırlanması ve bu eylem planı çerçevesinde ulusal kısırlaştırma seferberliğinin başlatılması. Saldırganlık eğiliminde olan hayvanların rehabilitasyon süreci için, kamu-yerel koruma görevlileri, gönüller ve sivil toplum kuruluşları arasında ortak çalışma planlamasının yapılması.

   İzmir’de hayvan hakları alanında faaliyet gösteren yerel ve ulusal ölçekli 35 sivil toplum kuruluşu olarak; bu ülkede ne yetişkin, ne çocuk ne bir hayvan türü fark etmeksizin tek bir canın burnu dahi kanasın istemiyoruz. Ancak sorunun çözümünün bir tür katliam olmadığını da biliyoruz.

   Karşılıksız sevgileri ve dostlukları ile kentlerimizi güzelleştirerek yaşamımıza renk katan sokak canlarının yaşam hakkını savunmak ve uygulanmasına asla izin vermeyeceğimiz toplu katliam yasası olarak bilinen uygulamalara karşı, bu pazar günü Türkiye’nin farklı illerinde bir araya geliyoruz.

  Güzel İzmir’in güzel insanlarını dilsiz dostlarımızın ses olmak için 2  Haziran Pazar günü saat 15:00’te İzmir Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz mitinge davet ediyoruz.

İmzalayan Kurum ve Topluluklar /İZMİR

 1. Afalina Hayvan Hakları 
 2. Animal Save
 3. Ares Hayvan Koruma ve Yaşam Derneği
 4. BAYSEV Bayındır Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği
 5. Bi Pati Çetesi
 6. ÇESAL (Çeşme)
 7. DOGS ANGEL
 8. Doğa’nın Çocukları Derneği
 9. DOHAYDER
 10. EFODER
 11. Ege Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu
 12. Evim Olur Musun
 13. Gönüllü Veteriner ve Teknikerler Derneği
 14. HAK-TİM İzmir
 15. HAYAD (Foça)
 16. Haybap Ferdinand Hayvanlara ve Doğaya Ahbap Derneği
 17. HAYHAVEDER( Hayvan Hakları için Veteriner Hekimleri Derneği)
 18. HAYKONFED Ege Hayvan Hakları Federasyonu
 19. HAYTAP İzmir İl Temsilciliği
 20. HİPDER (Hayvanlar için Projeler Derneği)
 21. İZÇEV
 22. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu
 23. İzmir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu
 24. Mavi Patiler
 25. Melek Hareketi
 26. Menemen Can Dostları
 27. Merhamet Bahçesi
 28. Olympos Doğa ve Dağcılık Klübü
 29. Polen Ekoloji ve Doğanın Çocukları Derneği
 30. SEHAYDER ((Seferihisar Doğa ve Hayvan Dostları Derneği)
 31. Sesi Olun Sessizliğin Derneği
 32. Tire Doğal Yaşamı ve Hayvanları Koruma Derneği
 33. Urla Barınak Gönüllüleri
 34. Villakent Doğa ve Hayvanları Koruma Topluluğu
 35. Yasar Üniversitesi Vegan Topluluğu
 36. Angels Farm Sanctuary Turkey

 
Kesik baş cinayetinde yakın arkadaş tutuklandı
 
Böcek ilaçlaması 28 kişiyi hastanelik etti!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kesik baş cinayetinde yakın arkadaş tutuklandı
İstanbul'da, çöp konteynerinde parçalara ayrılmış olarak cesedi bulunan ...
Harmandalı’nın yükünü azaltacak… Büyükşehir’in tesisine Bakanlık’tan onay
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ...
Caniyle 10 gün: Polat'ın oda arkadaşı Rabia Çataklı!
Sosyal medya fenomeni Dilan Polat’ın annesini 116 parçaya, anneannesini ...
 
30 Mayıs Perşembe günü İzmir'de hangi ilçelerde su kesintisi yaşanacak?
İZSU, 30 Perşembe günü İzmir'de planlı su kesintisi yaşanacak ilçeleri ve saatleri açıkladı.
Mağaza sahibine hastane önünde silahlı saldırı
Denizli'de mağaza sahibi olan Oktay Yılmaz, hastane önünde otomobilden ...
İzmir sularında hayat kurtaran operasyonlar!
İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında, sahil güvenlik ekipleri tarafından ...
 
İzmir dahil 17 ilde FETÖ'ye 'Kıskaç!'
İçişleri Bakanı Yerlikaya'nın açıklamasına göre 17 ilde son 4 gün içinde ...
Mersin'deki zincirleme kaza: Ölü sayısı 12'ye çıktı
Mersin'de, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'ndaki zincirleme trafik ...
Diyaliz faciasında ölü sayısı artıyor
Burdur'da diyaliz tedavisi sonrası ölen hasta sayısı 3'e yükseldi. 2'si ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
Cemil Tugay’la A’dan Z’ye siyaset… Çarpıcı mesajlar!
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri