POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Anız yangını: Ölü ve yaralılar var!
Anız yangını: Ölü ve yaralılar var!
ABD mahkemesinden Timur Cihantimur kararı!
ABD mahkemesinden Timur Cihantimur kararı!
Dev maçta İspanya'dan tek gollü galibiyet!
Dev maçta İspanya'dan tek gollü galibiyet!
EURO 2024'teki zorlu maçta kazanan çıkmadı!
EURO 2024'teki zorlu maçta kazanan çıkmadı!
10 Ağustos 2022 Çarşamba - 20:51

Büyükşehir Meclisi'nde gergin oturum: 'Yeşildere' ve 'trafo formülü' tartışması!

Oturuma İzmir’in EXPO alanı olarak belirlenen Yeşildere bölgesinde yapılacak planlama ve AK Parti Grubu’nun Bayraklı’daki Barış, Cumhuriyet, Saraçoğlu ve Adalet sitelerinin bulunduğu 1'incisinde kat sayısı düşürülünce açıkta kalan 25 depremzede ailenin mağduriyetine çözüm için masada olan trafo formülüyle ilgili verdiği önerge hakkında yaşanan tartışmalar damga vurdu.

Büyükşehir Meclisi nde gergin oturum:  Yeşildere  ve  trafo formülü  tartışması!

GERÇEKİZMİR – İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ağustos ayı ikinci oturumu Başkan Tunç Soyer idaresinden Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleştirildi.

Oturuma İzmir’in EXPO alanı olarak belirlenen Yeşildere bölgesinde yapılacak planlama ve AK Parti Grubu’nun Bayraklı’daki Barış, Cumhuriyet, Saraçoğlu ve Adalet sitelerinin bulunduğu 1'incisinde kat sayısı düşürülünce açıkta kalan 25 depremzede ailenin mağduriyetine çözüm için masada olan trafo formülüyle ilgili verdiği önerge hakkında yaşanan tartışmalar damga vurdu.

Oturumda önce İzmir’in 2026 yılında ev sahipliği yapmaya hak kazandığı dünyanın en önemli Uluslararası Bahçe Bitkileri EXPO’sunun (Botanik EXPO) düzenleneceği Yeşildere için yapılan planlar oturumun gündem maddelerinden biri oldu. Konak ilçesi sınırları içinde Kocakapı, Yenidoğan, Akarcalı, Yeşildere, Vezirağa, Küçükada, Lale ve 19 Mayıs Mahalleleri, Buca ilçesi sınırları içinde Çaldıran Mahallesini kapsayan Yeşildere Bölgesi EXPO 2026 Organizsyonu’na yönelik plan değişikliğine gelen itirazlar masaya yatırıldı.

YILDIZ: DAVALARLA KİTLER HALE GETİRECEĞİZ!
AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız planlarla ilgili yaptığı konuşmada, “Malum bu alan Yeşildere alanı… Buranın planları normalde 2000’li yıllara ait… Burada sadece ada bazında değişiklikler yaparak bir düzenleme yapıyoruz. Burada doğabilecek tüm sorunları tüm detaylarıyla aktardık. Ancak sorularımıza cevap almamıza rağmen planlar geçti. Tam 9 mahalle direkt etkileniyor. Bu planın otopark analizleri yok, ulaşım analizleri yok, kentsel teknik altyapı analizleri eksik… DSİ’den görüş alınmamış. Bütün planlama hiyerarşisine uyumsuzluğu var. Bunların hepsini hep çok net aktardır ve hiçbirinde bir  değişiklik olmadı. Ancak asıl mesele orada yaşayan vatandaşların yaşadığı üzüntü… Siz yapılan toplantılarda talepleri aldınız. Oranın içerisinde özel mülkiyetler, kamulaştırma sorunları var. Bu insanların tek bir beklentisi var. Yıllarca savunduğunuz model yerinden dönüşüm. Burada 1300 aile mağdur durumda. Bu itirazları toptan reddettik ve dava yolu açıldı. İzmir’in en kıymetli projesini davalarla kitler hale geleceğiz. AK Parti olarak tüm samimiyetimizle revizyon yapılması gerektiğini söylüyoruz. Orada 60 yıldır dere yatağında yaşayan insanlar bir eve dönüştürülmeyi beklerken nereye gideceği belli olmayan bir düzeni zorluyoruz. Bu o 9 mahalleye yapılan bir haksızlıktır. Eve Yeşildere İzmir’in sorunudur, el birliğiyle çözelim. Ancak bu plan çok ciddi sorunlar getirecektir. EXPO yeri yanlış seçilmiştir. Yeşildere 30 yıllık CHP iktidarında çözülmemiş bir sorun. Sonuç itibariyle buranın karnesi sıkıntılı... Çok dar bir süreçte iş yapıyoruz ve EXPO planı hayata geçemeyecek. Buradaki beklenti çok daha karmaşık hale geldi. İnsanlar mutsuz. Evleri yıkılacak nereye gidecekler bilmiyorlar. Ben CHP’li arkadaşlarımdan da bu eleştirilere katılmayı beklerim” ifadelerini kullandı.

“35 HEKTAR YERİNDE DÖNÜŞTÜRÜLECEK, 100 HEKTAR YEŞİL ALAN”
Yıldız’ın ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise, “EXPO 2026 İzmir için çok değerli bir kazanım. Yeşildere çok uzun yıllardır çok rahatsız bir görünüme sahip. Orada yaşayan insanlar da insan haklarına uygun yaşayamıyorlar. Acil bir dönüşüme ihtiyaç var. Biz zaten yerinde dönüşümü hak sahipleriyle uzlaşmayı uygun gördük. 35 hektar yerinde dönüştürülecek, 100 hektar da yeşil alan olarak ayrılacak. Plan tekniğine de uygun görüldü” dedi.

HIZAL: BU PLANLAR EXPO’YA ENGEL OLACAK
Tartışmada söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise, “Şunun altını çizmek istiyorum, öncelikle EXPO 2026’ya bir karşı duruşumuz yok. Bu konuda hiçbir sorunumuz yok. İzmir için kangren hale gelmiş Yeşildere’nin dönüştürülmesine de karşı değiliz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapmak istediği bu tarz dönüşüm ve organizasyonlarla ilgili şöyle bir algıya da asla izin vermeyiz… “Biz yapmak istiyoruz ama siz engel oluyorsunuz” gibi algılar asla kabul etmiyoruz. Biz diyoruz ki; ‘Teknik sorunlar var, süreci uzatacak’… Sizin yerinde dönüşüm ilkenize ters bir durum var. Üçüncüsü de yapılacak olan EXPO 2026 organizasyonu için bu alanda yapacağınız plan çok kısa bir sürede yapılacak ve çok ciddi bir kamulaştırma bedeliyle İzmir’i karşı karşıya bırakıyorsunuz. Gelecek okuyamıyoruz ama geçmiş performansınızdan kurgulayabiliyoruz. Sonuç itibariyle 2026’ya yetişmeyecek sonra da ‘Bizi engelliyorlar’ diyeceksiniz. Yüzlerce itiraz var, hepsi kıymetli ve değerli. Çünkü vatandaş burada sorun yaşıyor. Hem bu planın hazırlanma sürecinde hem de itirazların değerlendirilme süreci adeta yangından mal kaçırırcasına bir işlem yapılarak bu noktaya getirildi. Bu planlar oranın dönüşümüne de engel olacak EXPO’nun yapılmasına engel olacak. Bu anlamda itirazlarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

ÖNAL: EXPO SORUNLARI GİDERMEDE KATALİZÖR OLACAK
Tartışmada söz alan CHP’li Meclis Üyesi İrfan Önal da şunları söyledi: Yaklaşımların siyasi olduğu kanaatindeyiz . Teknik açıdan arkadaşlarla oturup birlikte değerlendirdik. Biz 700 milyonluk kamulaştırma maliyeti öngörüyorduk. Bunu boş bir alana da harcayabilirdik. Ama İzmir’e bir şeyler katma vizyonuyla 2000 yılından bu yana dönüştürülememiş bir alana harcamaya karar verdik. Bunlarla ilgili vatandaşın talepleri var. Mağduriyet zaten kamulaştırmayla çözülecek. 9 mahallenin dönüşümü sağlanacak. EXPO buradaki sorunları giderme noktasında bir katalizör olacaktır ve dönüşümü de hızlandıracaktır…

HIZAL’DAN ‘DÖNÜŞÜM’ ÇIKIŞI, YILDIZ’DAN 4 SORU
Önal’a yanıt veren AK Partili Hızal’dan, “Sayın Başkan sizin dün çok doğru şekilde söylediğiniz gibi şüpheyle yaklaşıyoruz. Neden şüpheyle yaklaşıyoruz biliyor musunuz? İzmir Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümü kendi bütçesiyle yapamıyor, siz 700 milyonluk bir kamulaştırmadan söz ediyorsunuz. Vatandaşın parasıyla kentsel dönüşüm yapmaya çalışıyorsunuz. Elbette ki şüpheyle yaklaşırım sizin yapamadıklarınız ortada…” çıkışı geldi. AK Partili Yıldız da “Derdimiz bir şeyi germek falan değil. İrfan Bey, ‘Teknik gerekçeler yok, siyasi gerekçeler var’ dedi. 4 soru sormak istiyorum. 1-Üst ölçekli planlarda değişiklik yaptınız mı? 2-Emsal artışlarını düzeltiniz mi? 3-Kurum görüşlerini aldınız mı? 4- 22 yıldır çözülmeyen bir konuyu, mahkeme kararlarını çözdünüz mü? Yaptığımız plan problemli… Yapmayın” dedi.

AYDIN: BU KADAR İNSANIN AKLIYLA OYNANMAZ Kİ?
CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın söz aldığı tartışmada şunlar söyledi: Pazartesi günü bakanın sözlerinden şüphe duymayan meclis üyelerinin bugün sizin işinizden şüphe duyması iyi bir şey. Muhalefet bunu yapar zaten. Ama bunu yaparken akıl, bilim, eylem söylem tutarlılığı aramak da bizim hakkımız. Düne kadar yerinde dönüşüme burun kıvıranlar bugün bunun yapılıp yapılamayacağının kaygısını duyuyor. Büyükşehir parasıyla dönüşüm yapamıyor değil, yöntemimiz bu değil. Biz bu yöntemi benimsemiyoruz, bu bir tercih. Bir şeye ‘evet’ derken, ‘hayır’ demenin örneklerini defalarca sergilediler. Şimdi diyorlar ki; ‘2026’ya az kaldı yetişir mi?’… Önergeyi geçiriyoruz, diyorlar ki; ‘Çok hızlı geçirdiniz’…  E hangisini yapacağız biz? Bu kadar bu şehrin insanının aklıyla oynanmaz ki? Burada ne olduğu çok açık. İzmir Büyükşehir Belediyesi şehrin en temel sorunuyla ilgili bir konuda tavır almış. Çok iyi bir çözüm için gayret gösteriyor. Bir meseleyi tartışırken iki şeyden kaçınıyorum, arkadaşlar da ısrarla yapıyorlar. Bir kere bu mikrofon bu sesi her yere duyuruyor ayrıca bağırmama gerek yok. Ama tabi kibirle siyaset anlayışının yereldeki tezahürüyle karşı karşıyayız. İki 4-5 konuyu iç içe geçirip konuşmanın bize bir faydası yok. Burada tartıştığımız konu EXPO’nun yapılacağı alan…

BATUR: YENİ BİR KÜLTÜRPARK KAZANILACAK
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve “Bu alan Konak Belediyesi sınırları içinde olduğu için söz aldım. Bu bölge geçmişten bu yana İzmir’in en çok görünen alanı… Protokol caddesi olarak bilinir ve devamlı eleştirilen bir noktadadır. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi bir vizyon ortaya koyarak EXPO düzenleme kararı aldı. Biz de buna Konak Belediyesi ve bölge halkı adına sevindik. Orada yaşayan insanlar mutlu bir yaşam tarzı sürmüyor. Burada yapılan çalışma için teknik konuda bazı gerekçeler ortaya kondu ama bu çalışmanın gerçekten desteklenmeli… Çünkü böylece Konak’ta yeni bir Kültürpark da yaratılmış olacak. Teknik sorunlar olabilir, dönüşümler sancılı başlar. Ama bölge halkına anlatarak, içine alarak ilerlemek gerekir. Şuanda ham bir plan var zaten ortada. Uygulama planları ortaya çıkınca 9 mahalleyi mağdur etmemek her şey yapılacak” ifadelerini kullandı.

SOYER: KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ, İKİNCİ KÜLTÜRPARK’I KAZANDIRACAĞIZ!
Meclis üyelerinin ardından sözü Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer aldı. Başkan Soyer, EXPO ve Yeşildere planlama alanı hakkında şunları söyledi: Birincisi mesele sadece EXPO yapmak değildir... Bir şehir EXPO’yu alabilir, 6 ay boyunca para da kazanabilir, sonra da kapatır dükkanı gider. Dünyada başarılı olan EXPO projeleri kenti için EXPO’yu bir dönüşüm aracı olarak kullananlardır. Örneğin Sevilla EXPO alanını bir teknoparka dönüştürmüş. Biz EXPO’ya talibiz, aldık. 6 ay boyunca İzmir’e para kazandıracağız ama asıl mesele o değil. Bizim talip olmamamızın sebebi bu şehrin bir yangınını söndürmek istemek. 10 yıllardır eriyen, çürüyen, insanları perişan olmuş, İzmir’in kalbi olan bir alandan bahsediyoruz. İkinci bir Kültürpark kazanacağız biz. Plan tekniği açısından bilmem sadece şunu söyleyeceğim gerçekten yeşil alan artıyor. İkincisi sosyolojik olarak çok önemli bir şey yapıyoruz. Muhtarlarla iki toplantı yaptım, ilkinde çok ciddi şikayetlerle geldiler, ikincisi alkışlarla bitti. 9 muhtarımız da çok mutlu ayrıldı toplantıda. Özetle biz orada kimseyi mağdur etmeyeceğiz ve bu şehre ikinci bir Kültürpark kazandıracağız ve bir kanserli hücreyi temizleyip atacağız. Tabi ki süre kısa ve zorluklar var. Niye risk alıyoruz? Çünkü derdimiz bu şehri ileriye taşıyacak bir kaldıraç olarak kullanmak EXPO’yu…

OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ
Öte yandan Yeşildere planlarıyla ilgili İzmir Valiliği İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün itirazının yanı sıra 7 ayrı başvuruyla gelen toplam 322 dilekçe komisyonlardan geldiği gibi oy çokluğuyla reddedildi.

Meclis oturumunda diğer tartışma konusu AK Parti Grubu’nun Bayraklı’daki Barış, Cumhuriyet, Saraçoğlu ve Adalet sitelerinin bulunduğu 1'incisinde kat sayısı düşürülünce açıkta kalan 25 depremzede ailenin mağduriyetine çözüm için masada olan trafo formülüyle ilgili verdiği önerge oldu.

BOZTEPE: NİYE REDDEDİLDİ ANLAMIŞ DEĞİLİM
Tartışmada ilk sözü alan AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Bu önerge yine reddedilebilirdi. Ama konuşarak, tartışarak, depremzedelere ikinci bir acı yaşatmamak için çözüm arayarak. Niye reddedildi, niye bu kadar hızlı reddedildi anlamış değilim" diye konuştu. 

YILDIZ: SORUNU ÇÖZMEK İÇİN ADIM ATIYORUZ 
AK Parti Grup Sözcüsü Yıldız ise, "Bu mesele bir kanayan yara… Mesele siyaset değil burada bir çözüm geliştirmek. Siz biraz önce muhtarlarla yaptığınız toplantının alkışla bittiğini söylediniz. Bizim bir Tunç Soyer Başkanımız var, iyi niyetle yola çıkıyor ama eyleme döküldüğünde gerçekleşmiyor. Dernek üyeleriyle yaptığınız toplantıda 'Siz istiyorsanız, bu sorunu çözeriz' dediniz. Biz o üyelerden geri dönüşünün neticesinde iyi niyet çerçevesinde bu önergeyi verdik. Ortada bir sorun ve bunu çözmek adına bir adım atıyoruz" dedi. 

AYDIN: TEK SORU SORACAĞIM... 
Bu açıklamanın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Aydın, "Tek bir soru soracağım... Bu 25 kişi neden mağdur olmuşlar izah edebilirler mi?" çıkışını yaptı. 

ÖNAL: YEŞİL ALANLARI DA KULLANDILAR AMA YETMEDİ! 
CHP'li Meclis Üyesi İrfan Önal da Aydın'ın çıkışının ardından deprem bölgesindeki süreci anlattı ve "Orada 8-9 katlar varken, her ne hikmetse bir anda 5 kata indi. Burada yaşayan insanlar vardı. O gün '5 kat yapacağız' denilirken, bize de aradaki katlar için baskı yapılıyordu. Biz vatandaşın mevcut katını korumak için günlerce toplantılar yaptık. Bunun neticesinde de ayrıca bir emsal artışı yaptık. Ayrıca yeşil alan, sosyal yaşamı korumak gibi vazifelerimiz vardı. 5 kata inerken ne yaptılar? Sitelerin yeşil alanlarını kullandılar, oyun alanlarını, otoparklarını kullandılar. Kayıp katlar için. Ama yine de yetmedi. Şehir Hastanesi’nin arka tarafından bir yer imara açıldı. Kimse itiraz etmedi. Bir planlama süreci işledi, değişiklileri neredeyse askıda bile göremedik" ifadelerini kullandı. 

HIZAL: BAŞKAN 'SEVK EDİLSİN' DİYOR, ACİLEN REDDEDİLİYOR! 
AK Parti Grup Başkanvekili Hızal ise tartışmada yaptığı konuşmada, "Biz siyaseti ve meclis üyeliğini sadece bu salonda yapmıyoruz. Birileri sadece ayın 3 günü buraya gelmekle yapabileceğini düşünüyorsa yanlış yapıyorlar. Siz hep ‘Algı yapıyorsunuz’ diyorsunuz ya birkaç örnek vereceğim. Hatırlarsınız İstanbul’da bir arsa satışınız vardı. Grup Sözcümüz İstanbul’a gitti, arsanın fotoğraflarını çekti. ‘Bu arsayı satmayın’ dedi. O arsa bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi için çok kıymetli bir arsa haline geldi. Biz Körfez’e gittik, 'Yat gezisi yapıyorsunuz' dediler. 30 santimetre su olan bir alana gittik. Bizle dalga geçtiniz. Sonra döndünüz dediniz ki; 'Evet koku bundan kaynaklanıyor.'... Biz muhalefeti sahada alandda yapıyoruz. Ben şuan salonda olan arkadaşlarla defalarca görüştüm. Siyaset cesur insanların işidir. Eğer bir mağduriyet varsa ve onun müsebbibi de bensem cesurca bu önergeyi veririm. Sıfır mağduriyet için yapılmış bir organizasyon ama bir takım eksikliler oldu. Bunların ortadan kaldırılması için çalışıyoruz. Büyükşehir'e 'Elini taşın elini altına sok, birlikte yapalım bu işi' diyoruz. Bu konuda bakanlık bir çalışma yaptı, 1 yılda 1700 konut üretildi. Bu 1700 konut ağır hasarlı proje alanlarında üretildi. Burada birtakım problemler yaşanmış, kabul ediyoruz. Sıfır mağduriyet için mücadele veriyoruz. Bu şekilde bir çözüm önerisi ortaya koydular, onların çözüm önerisini biz buraya getirdik. 3 arkadaşımızla birlikte bir önerge hazırladık ve Divan’a sunduk. Siz de çok iyi niyetle dediniz ki ‘Komisyona gitsin’… Heralde bu önergeyi komisyona öylesine göndermediniz değil mi Sayın Başkan? Araştırılsın, tartışılsın, eksik varsa giderilsin, gerekirse üstü çizilsin yeni bir önerge hazırlansın diye gönderdiniz. Bu şehrin Belediye Başkanı önerge sevk edilsin istiyor, acilen reddediliyor. Ama Pazartesi verdiğimiz diğer önergeyi, Gaziemir’deki önergeyi niye bekletiyorsunuz? Bunun izahını yapın.

ÖNAL: SİYASETEN BİR ÖNALMA VE ETİK DEĞİL! 
CHP'li Meclis Üyesi Önal yeniden söz alarak, "Siyasete girmeden teknik açıdan da neden olmayacağını söyledim. Biz planları kafamıza göre yapılabilir miyiz? TEİAŞ’a ait bir alanın konut olarak planlanması isteniyor. Bu siyasetin bir önalma ve bence etik değil..." dedi. 

AYDIN: BİLE İSTEYE YAPTINIZ, ÖNERGE EN BASİT TABİRLE POPÜLİZM! 
CHP Grup Başkanvekili Aydın ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Siz 8 katlı yerleri genel başkanınızın emriyle 5 katlı yaptınız. Mağduriyet doğacağını bile isteye yaptınız. Sonra kendi hatalarınızdan kaynaklı soruna çözüm için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bu önergeyi getirip bir sürü acılı insanlara 'Bakın biz çalışıyoruz ama bunlar çözmüyor' demek en basit tabirle popülizm… Siz oraları 5 kat yaparken, defalarca sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar da söyledi. 'Hayır' dediler, 'Kimseyi mağdur etmeyeceğiz' dediler. Yeşil alanları, otoparkları kullandılar yine de 135 kişi kendine yer bulamadı. Bu 135 kişiden 25’i harici, ‘Ben rezerv alanından yer alırım’ dedi ama 25 kişi hakkını istiyor. Sizin yaptığınız haksızlığı sizin gidermenizi istiyor. Kendi yaptığınız haksızlığı bu meclis salonua getirip, burada bir hata var deyip işin içinden çıkamazsınız. Burada bir hata yok, bile isteye yaptınız. Bunu matematik bilen herkes söyledi. Ayrıca bu önergenin teknik olarak yapılabilir bir yanı olmadığını da gayet iyi biliyor. İmar mevzuatına apaçık ayrı olduğunu bildiğiniz bu önergeyi neden buraya getirdiniz? 'Biz getirdik ama İzmir Büyükşehir Belediyesi yapmadı' diyerek 25 insan mağduriyetinde hedef şaşırtmak için mi? 

SANDAL: ADALET BAKANLIĞI O ALANI VERSİN SORUN ÇÖZÜLÜR! 
Tartışmada söz alan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise sorunun çözümü için Adalet Bakanlığı'nı adres gösterdi. Başkan Sandal, "Benim temel önceliğim 30 yıldır yaşadığım bu kentte asli görevlerimi yerine getirmek. Daha önce de defalarca söyledim. Türkiye’nin birçok bölgesinde afetler oldu. Kamu hizmetlerinin her tarafa adil ve şeffaf gittiğini düşünmüyorum. Rize’de afet ilanı resmi karar açıklanmadan gece 'Sabah ilan edeceğiz' diyerek açıklandı. Devlet tabiki afet bölgesi ilan eder ve mağduriyetleri çözer, biz de bundan mutluluk duyarız. Ama 117 canımızın gittiği, 20 bin insanımızın sokakta kaldığı ortamda bu tür uygulamaları bir kenara itmek vicdan meselesidir. Depremzedelerimizin bir kredi sorunu var. Kredi için kurumlar arasında bir sağa bir sola paslanan bir topa dönüşüyor. Evlerin maliyeti, vatandaşın mağduriyeti belliyken bunu uzun süredir ertelemenin anlamı nedir? Elazığ’da 25 bine yakın konut tamamlanmışken bunun en azından yarısını da Bayraklı’da yapın da sorun kalmasın. Biz bakanlığa hep 'Elimizden ne geliyorsa yaparız' dedik. Arama kurtarma sırasında bile siyaset yapanlar bugün bizi nasıl eleştiriyor anlamış değilim. EXPO alanı konusunda meseleyi mevzuat açısından ele alanlar Bayraklı’daki konuyu bilmelerine rağmen bu davranışı sergiliyorlar. Söz konusu alan TEİAŞ’ın resmi alanı, bunu Büyükşehir Belediyesi kararıyla konuta çevirmek mümkün değil. Trafo alanıyla ilgili sorun olduğunda önce Turan bölgesinde bir yer önerdik, firma kabul etmedi. Bornova’da bir alan önerdik, firma yine 'hayır' dedi. İşin en ilginç yanı Adalet Bakanlığına ait İZKA’nın yan tarafındaki parsele TEİAŞ 'evet' dedi sonra Adalet Bakanlığı vermekten vazgeçti. Bu mesele yine çözülebilir, çok rahat çözülür. İZKA konutlarının yanındaki alan bu iş biçilmiş kaftan. Buradan AK Partili meclis üyelerine çözmü söylüyoruz. Adalet Bakanlığı o alanı vereceğini taahhüt ettiğinde bu iş çözülmüş olur" açıklamasını yaptı. 

HIZAL: POPÜLİZMİN DİK ALASINI SİZ YAPIYORSUNUZ! 
Sandal'ın açıklamasının ardından yeniden söz alan AK Partili Hızal'dan ise, "Bu alanda 25 bin metrekare fazla inşaat alanı var, yani katın azaltılması bir sorun değil. Bir kez daha altını çizerek söylüyorum, mağduriyet, eksiklik, hata en minimuma indirilmesi adına bir önerge verdik. Siyasetin, popülizmin dik alasını maalesef ki siz yapıyorsunuz? Nasıl o 1700 konutu bakanlığımız 1 yılda yaptıysa, yukarıda sizin aslında istemedğiniz o 3500 konutu nasıl yaptıysa o 25 vatandaşımızıın sorunu da bakanlığımız çözer. Çevre Bakanlığı, TOKİ o inşaatları yaparken, siz iş yapmış Mansuroğlu Mahallesi’nde anıt açtınız, onun reklamını yaptınız. Bu takasın olması noktasında ben Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum. O takas olacak. O zaman cesaretle Gaziemir önergesi gibi bu önergeyi de bekletin. Ama hiç endişe etmeyin, bakanlığımız bu işi çözecek" mesajları geldi. 

KÖKKILINÇ: SAMİMİYETSİZLİKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR! 
CHP Grup Sözcüsü Kökkılınç ise Hızal'a verdiği yanıtta, "AK Parti Grubu’nun samimiyetsiz şekilde getirdikleri ortaya çıkıyor. Buraya önerge vereceklerine bakanlığa dilekçe vereceklerdi, bakanlık da hızlı bir şekilde çözeceklerdi. Burada popülizmle hareket ettiklerini görüyoruz. Biz depremden sonra K sınırları, kat kazanılmasına yönelik uzun çalışmalar yaptılar. Önemli bir bütçe hazırladık, teşekkür aldık. Uluslararası bir kredi temin ettik, bunu Cumhurbaşkanının önüne getiremediler. Sosyal devletsek eğer kredi aramalarına bile gerek olmadın devletin yapılarını vermesi gerekirdi. Eğer bu önergede samimi olsalardı sizinle paylaşırlardı, olabilecek bir şekilde bir önerge hazırlanırdı. TEİAŞ’ın mülkiyetindeki bir yerle ilgili daha takas olmadan buraya bir önergeyle geliyorlar. Takas olduğunda ne olacak? İmar mevzuatına göre konut alanına çevirebilmek için eşdeğer bir yeşil alan ayırmanız gerekiyor? Adalet Bakanlığının devreye girmesiyle mağduriyet çözülebilecekken burada kötü niyetle siyaset yapılıyor" ifadelerini kullandı. 

SOYER: 'SİZ ANIT AÇTINIZ' DEMEK ÇOK AYIP! 
Tartışmada son sözü yine Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer aldı. Başkan Soyer, AK Parti Grubu'na yanıt vererek yaptığı açıklamada Dünya Bankası'ndan temin edilen kredi konusunu da gündeme getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı, "Bu meseleyle ilgili yeteri kadar konuşuldu. Ama bir şey çok ağrıma gitti Cevap vermem lazım. Özgür Bey 'Anıt açtınız' dedi. Ben hayal görmedim. 344 milyon dolar, 30 yıl vadeli, 5 yıl geri ödemesiz bir krediyi Dünya Bankası’ndan onaylattım. Bunu tek başıma görüşmedim. İller Bankası, Çevre, Şehircilik Bakanlığı uzmanlarıyla 4 ay görüştük. Şubat 2021’de Cumhurbaşkanına gittim, '6 bin orta hasarlı binanın sorununu çözecek bir kaynak bulduk' dedim. Anlattım kendisine, 'Döner dönmez görüşeceğim' dedim. 1.5 yıl geçti, o kredi yok! 5 ile dağıtıldı. İzmir’e oradan ne gelecek belli değil. İzmir’in 344 milyon dolarlık kredi Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından onay verilmediği için İzmir’e getirilmedi. Ben vicdanen çok rahatım. Yaptıklarımızı sıralayacak da değilim. ‘Siz anıt açtınız’ demek çok ayıp şeyler. Herkes gereğini yaptı, herkes çalıştı. Şimdi de ne gerekiyorsa yapılır.

SOYER: 3 CÜMLE EDECEĞİM, ONA DA MÜDAHALE EDİLİNCE İNSANIN SABRI TAŞIYOR! 
Oturumun sonunda tartışmalarda zaman zaman tansiyonun yükselmesi nedeniyle üslup konusu da gündeme geldi. AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan söz alarak Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'e, "Siz uslübunuzla hep takdirimizi kazanmış bir insansınız. Ancak biraz önce sözünüze müdahale edilince çok sinirlendiniz. Söylemler birbirimizi kırıyor ve konunun özünden uzaklaşıyoruz. Siz bizim hatalarımızı ifade ettiniz ama iki tane çok ciddi hakaret içeren sözcük vardı. Bu tip sözler buranın konuları değil. Eğer siz buna müsaade ederseniz bu sefer oturduğunuz yerin saygınlığının ortadan kalktığını düşünüyorum. Ondan sonra da burada duyduğumuz, İzmir için duyduğumuz heves de kırılıyor. Bu konuda vazife size düşüyor. Benim arkadaşlarıma müdahale ettiğiniz kadar diğer arkadaşlara da müdahale edersiniz sevinirim" seslendi. Çalışkan'a yanıt veren Başkan Soyer de, "Erhan Bey algıda seçicilik diye bir şey var ya… Levent Bey’den rica etti, 'Parti gruplarının konuşma sürelerini çıkarın' dedim. Sizi temin ederim ki AK Parti’nin konuşma süresi CHP’den daha fazla… Hiç konuyla alakası yok, EXPO alanını konuşuyorduk. Hakan Bey, ‘Buca Metrosu gibi 529 milyonluk aşağıdaki bir teklife’ dedi. Bu doğrudan doğruya belediye başkanlığına bir atıf, bir hakaret. Bu kadar sinirlendiğim nadir olmuştur. Herkesi dinledim, 3 cümle de ben edeceğim, ama ona da müdahale edildiği zaman insanın sabrı taşıyor. Ben de sizlerden bu anlayışı bekliyorum" açıklamasını yaptı. 

 
Güzelbahçe'den Soyer'e bardacıklı davetiye
 
İktisat Kongresi yolunda ikinci zirve!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Güzelbahçe'den Soyer'e bardacıklı davetiye
Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, 13-14 Ağustos tarihlerinde yapılacak ...
Başkan Soyer açıkladı: Gündoğdu'da 'Megastarlı' 100.yıl gecesi!
Büyükşehir meclis oturumunda İktisat Kongresi ve İzmir'in 100.yıl kutlamaları ...
İZSU'dan Menemen raporu: Üst kaplama tam gaz devam ediyor!
İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Menemen’de aşırı yağışlarda ...
 
100.yıl coşkusu yola çıkıyor: Kocatepe'den İzmir'e Zafer Yürüyüşü
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü ...
İzmir'de tarihi İktisat Kongresi yolunda ilk adım!
‘Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz’ sloganıyla 2023 Şubat Ayı’nda ikincisi ...
Başkan Sandal'dan rezerv alan, kredi ve hasarlı yapı çıkışı!
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, belediye çalışmalarını yerinde ...
 
Başkan Soyer otogarda tahliye için tarih verdi!
Büyükşehir Belediye Başkanı geleceğin şehir ve bölge plancılarıyla yaz ...
Karşıyaka Alzheimer Merkezi için imzalar atıldı
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, en önemli projelerinden biri ...
Seferihisar'da anne adaylarına özel kurs
Seferihisar Belediyesi sağlıklı bir hamilelik ve doğum için 20 hafta ve ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
Cemil Tugay’la A’dan Z’ye siyaset… Çarpıcı mesajlar!
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri