POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Sır cinayeti 4 yıl sonra JASAT çözdü
Sır cinayeti 4 yıl sonra JASAT çözdü
Patronlar kararını verdi! Özel sektör 'ara zam' yapacak mı?
Patronlar kararını verdi! Özel sektör 'ara zam' yapacak mı?
Anız yangını felaketinde ağır bilanço!
Anız yangını felaketinde ağır bilanço!
Türk-İş'ten asgari ücrete zam çağrısı
Türk-İş'ten asgari ücrete zam çağrısı
14 Ocak 2022 Cuma - 14:45

CHP İzmir EYT'lilerle alana indi: 4 önemli vaat!

CHP İl Örgütleri 81 kentte Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) sesini duyurmak için alana indi. CHP’nin EYT’lilerle birlikte düzenlediği eylemin İzmir’deki adresi Konak Meydanı’nda bulunan Hasan Tahsin Anıtı önü oldu. Eylemde konuşan CHP İl Başkanı Yücel hükümeti eleştirirken partisinin iktidara gelmesi durumunda yapacakları düzenlemeleri de anlattı.

CHP İzmir EYT lilerle alana indi: 4 önemli vaat!

Efe Can TAN / GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Örgütleri 81 kentte Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) sesini duyurmak için alana indi. 

CHP’nin EYT’lilerle birlikte düzenlediği eylemin İzmir’deki adresi Konak Meydanı’nda bulunan Hasan Tahsin Anıtı önü oldu.

Basın açıklamasına CHP İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği, DİSK, KESK, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Atila Sertel, Özcan Purçu, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş, CHP Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, CHP İzmir Gençlik Kolları Başkanı Burak Kotan ile parti yöneticileri, İzmir Seyyar Satıcılar Derneği üyeleri ve Başkan Evren Laçin, sivil toplum kuruluş üyeleri ile EYT mağdurları katıldı. 

Eylemde CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, KESK Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam, Emekli-Sen MYK Üyesi Ercan Çınarlı, Birleşik Kamu İşe bağlı Şube Başkanları adına Ömer Ekşi ve EYT Bölge Başkanı Doğan Türker konuşma yaptı. 

CHP İl Başkanı Yücel’in kürsüye çıkan ilk isim olduğu eylemde ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘Gün gelecek devran dönecek’ sloganları da atıldı. 

SÜRECİ ANLATTI 
CHP İl Başkanı Yücel, emeklilikte yaşa takılanların lütuf değil kazanılmış haklarını istediklerini belirterek, 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi” diye konuştu. 

”AKP-MHP ENGELİNE TAKILIYORLAR”
CHP İl Başkanı şöyle devam etti: Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise “Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor.

”2 BİNDEN FAZLA İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ”
Yücel, emeklilik hakkı elinden alındığı için çalışmak zorunda olan vatandaşların da iş cinayetlerinde can vermeye devam ettiklerini vurgulayrak, “2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor” dedi.

ERDOĞAN’A SERT ELEŞTİRİLER 
CHP İl Başkanı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da şu sözlerle eleştirdi: Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri “Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor. Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor! 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor. 46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz” diyor. Erdoğan EYT’lileri hedef alırken “İskandinav Ülkeleri bu modelle battı” diyor. Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduğunu söylemiyor. İskandinav ülkelerine gitmeye gerek yok! Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor. 4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olan emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda.

CHP’NİN YOL HARİTASI 
Yücel, “EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’LİLER bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor.Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor! Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor” diyerek CHP’nin iktidara gelmesi durumunda hayata geçireceği düzenlemeleri de sıraladı:

EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz.

En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz.

Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız.

Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.

Yücel sözlerini şöyle tamamladı: Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. 
Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkıa sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz! 

BEYAZADAM: LAİK, HUKUK DEVLETİNE YAKIŞMIYOR!

Yücel’in ardından söz alan KESK Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam; Devleti en tepeden aşağıya yönetenlerde bir keyfilik söz konusu. Kademe kademe artan bu keyfilik Anayasa’nın 2. maddesinde kendini ifade eden demokratik, laik bir hukuk devletine yakışmıyor. Bunun bugün en bariz örneği EYT’liler üzerinde görünüyor. Kendileri diplomasız atanmışlar ve bürokratların nereden geldiği belli olmayan 3’er, 5’er maaşları dururken hakları arayan bu insanlar karşısında hala ekranlara çıkıp konuşulması abesle iştigaldir, utançtır'' dedi. 

ÇINARLI: YAŞAMI YAŞANMAZ HALE GETİRDİLER!

Emekli-Sen MYK Üyesi Ercan Çınarlı ise şunları söyledi, ‘’EYT’lilerin sorunu hepimizin sorunu, bu noktada EYT’lilerin kuruluşundan bu yana DİSK Emekli-Sen olarak alanlarda meydanlarda hak gaspını eleştridk, onlarla birlikte yürüyoruz. Geriye doğru işleyen yasayla beraber 5 milyon aileyi mağdur ettiler. Öyle mağdur ettiler ki AKP’nin çıkarmış olduğu yasalarla yaşamı yaşanmaz hale getirdiler. CHP’li milletvekilleri Meclis’te bu konuyu sürekli gündeme getirdiler ama hepsi AKP ve MHP’nin engeline takılıyor. Görünen o ki 20 yıldır ülkeyi yönetenler girdikleri çıkmaz sokaktan kurtulamayacaklar’’ dedi. 


EKŞİ: İNSANCA YAŞAM İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ!
Birleşik Kamu İşe bağlı Şube Başkanları adına konuşan Ömer Ekşi, ‘’Bütün bir araya gelmemizin nedeni bizim sadece orta sınıf vatandaş olma mücadelemizdir. Çoluğumuza çocuğumza iyi bir eğitim verme ve faturalarımızı zamanında ödemenin mücadelesidir. Jetlerimiz olsun, gemiciklerimiz olsun değil. İnsanca bir yaşam için mücadele veriyoruz. Ya hep birlikte haklarımızı savunacağız ya da hep birlikte kaybedeceğiz’’ dedi.

TÜRKER: YANIMIZDA OLANIN YANINDA OLACAĞIZ!
Son olarak söz alan EYT Bölge Başkanı Doğan Türker, ‘’Kırmadan dökmeden mücadelemizi sürdürüyoruz. Her platformda EYT’lilerin kimseden lütuf talep etmediğimizi söylemek isterim. Sadece anayasal bir hak olan emeklilik haklarımızın peşinde olup insanca yaşayabileceğimiz bir maaşla yaşamımızı sürdürmek istediğimizi izah etmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız sırasında bizler siyaset yapmıyoruz. Siyaset bizim için mücadele ettiğimiz bir zemindir. EYT’nin çözümü siyaset zeminindedir. Biz ‘yanımızda olanın, yanında olacağız’ söylemiyle buradayız’ dedi.

 
Ermenistan ile 13 yıl aradan sonra ilk temas!
 
Kaf-Kaf'ta işlem tamam: Yasak kalktı!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ermenistan ile 13 yıl aradan sonra ilk temas!
Diplomatik kaynaklardan aktarılan habere göre, Moskova'daki Türk-Ermeni ...
DEVA İl Başkanı Ösen ile gündem: Teşkilatlanma raporu, çarpıcı seçim, ittifak ve Soyer mesajları!
DEVA Partisi İl Başkanı Seda Kaya Ösen 24 ilçede teşkilatlanmayı tamamladıklarını ...
CHP İzmir'de 'Kemalpaşa' günü: Başkanlardan 'iktidar' mesajları!
CHP İzmir İl Başkanlığı’nın geçtiğimiz aylarda taşındığı yeni binası dolayısıyla ...
 
Karabağlar'dan CHP İzmir'e 'hayırlı olsun' ziyareti
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Belediyesi'nin ...
Erdoğan'a çağrı: ‘Prompter’ın da benden. Bekliyorum…
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı ...
CHP İzmir'de o tarihte büyük buluşma!
CHP İzmir İl Başkanlığı, 5 Şubat’ta örgüt yemeği düzenleyecek. Yeni Fuar ...
 
8 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları Meclis'te
HDP'li 7 ve Türkiye İşçi Partili 1 milletvekilinin dokunulmazlıklarının ...
'Ambulans' tepkisi: Selçuk bu rezaleti hak etmiyor!
Geçtiğimiz günlerde Selçuk ilçesinde hastane dönüşü ambulans bulunamaması ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa'ya 3 konuda eleştiri
Çankaya'da AB büyükelçilerine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, göç krizinde ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
Cemil Tugay’la A’dan Z’ye siyaset… Çarpıcı mesajlar!
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri