POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
İYİ Parti'de kurultay öncesi üst düzey istifa
İYİ Parti'de kurultay öncesi üst düzey istifa
7 ilde DEAŞ operasyonu: 23 gözaltı
7 ilde DEAŞ operasyonu: 23 gözaltı
İndirim pompaya yansıdı: İşte yeni motorin fiyatı
İndirim pompaya yansıdı: İşte yeni motorin fiyatı
İspanya Başbakanı Sanchez'den istifa sinyali!
İspanya Başbakanı Sanchez'den istifa sinyali!
27 Eylül 2023 Çarşamba - 08:22

Ve TEKNOFEST İzmir kapılarını açtı

Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İzmir’in açılış töreni yapıldı. Törende gençlere seslenen Bakan Kacır, “Sizler yarınlarımızın umudusunuz. Alın terinize ve akıl terinize ihtiyacımız var. Yılmak ve pes etmek yok” dedi.

Ve TEKNOFEST İzmir kapılarını açtı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in bu yılki üçüncü ve son etabı İzmir’de başladı. Çiğli Havalimanı’nda gerçekleştirilen ve 1 Ekim tarihine kadar meraklılarıyla buluşacak festival, teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, söyleşiler ve bilim şovları başta olmak üzere çok sayıda bilim ve kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak. Festivalin yoğun katılımla gerçekleşen resmi açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İzmir Valisi Süleyman Elban, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AKIL TERİNİZE İHTİYACIMIZ VAR
Festivalin açılış programında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “İzmir’in TEKNOFEST’e ev sahipliği yapmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Ege’nin incisi güzel İzmir, milli mücadelenin sembol şehri. Türk milletinin bağımsızlık yürüyüşünde İzmir önemli bir dönüm noktası. İzmir düşman boyun eğmemiş ve baş kaldırmıştır. İlk kurşun işgale direnişin kıvılcımını yakarken bağımsızlık ateşinin sembolü olmuştur. Türk milletinin kodlarında esaret yoktur. Büyük taarruzun akabinde 9 Eylül sabahında İzmir’in kurtuluşu hasta adam zannedilen Türk milletinin küllerinden doğuşunun nişanesi olmuştur. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını buradan saygıyla anıyorum. Türkiye yeniden tarih sahnesinde. Yeniden bilimde ve teknolojide çığır aşmaktadır. Artık Hazarfen’in mirası Türk gencinin ellerinde yükseliyor. Milletin kendisi için çizilen senaryoları yırtıp attığı bir dönemdeyiz. Kaybedecek bir dakikaya dahi tahammülümüz yok. Bu nedenle son 20 yılda Anadolu topraklarında saklı cevherlerimizi çıkarmaya uğraştık. Bugün bölgesinde güç unsuru, dünyada oyun kurucu Türkiye’yi inşa ediyoruz. Artık kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Zor kararları ancak güçlü iradeler verir. Biliyoruz ki bu yüzyılda Türk’ün yıldızı parlayacak. Bu asırda tüm dünyayı Türk’ün rüzgarı saracak. Milli teknoloji hamlesi bu rüzgarı fırtınaya dönüştürecek. Milli teknoloji hamlesi savaş paradigmalarını değiştiren Türk SİHA’larıdır. denizlerde TCG Anadolu göklerde Bayraktar’dır, Akıncı’dır, Kızılelma’dır. Artık başkalarının geliştirdiği teknolojileri alkışlayan değil hayalleriyle kimilerinin gıpta kimilerinin kıskançlıkla izlediği bir Türk gençliği geliyor. Bize düşen gençlerin önünü açmaktır. Bu yıl 337 bin takım, 1 milyon yarışmacı ile dünyada eşi benzeri olamayan bir rekora imza attık. İstanbul ve Ankara’da 3,5 milyon misafir ağırladık. Sizler yarınlarımızın umudusunuz. Geleceğimiz adına sizlerden beklentimiz büyük. Birlikte yol yürümekten iftihar ediyoruz. Alın terinize ve akıl terinize ihtiyacımız var. Yılmak ve pes etmek yok. Sizlerin kuracağı girişimler büyük başarılara imza atmamıza neden olacak. Yeni başarı hikayelerini hep birlikte yazacağız. Unutmayın bizim bu topraklara borcumuz var. İstiklal meşalesini yakan İzmir’e, bağımsızlığından ödün vermeyen Türk milletine borcumuz var” sözleriyle gençlere seslendi.

HALKLARA NEFES OLDUK
TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ise, “Kıymetli İzmirliler, saygıdeğer misafirler, değerli paydaşlarımız… Ve tam bağımsız Türkiye’nin geleceği olan sevgili gençler. Ege’nin incisi İzmir’e, TEKNOFEST’e hoş geldiniz. Sizleri burada görmekten büyük gurur duyuyorum. İzmir sadece doğal güzellikleri ile değil aynı zamandaki ulusal tarihimizdeki kritik rolü ile de önemlidir. Yüksek teknoloji ve inovasyon bireylerin hayatını kolaylaştırdığı gibi toplumların gücünü de değiştirme gücüne sahiptir. Bugün yapay zeka birçok alanda hayatımızı kolaylaştırıyor. Dünyadaki değişimi yüksek teknoloji sürüklüyor. Değişimin motoru da küçük teknoloji girişimleri. İnsanoğlu yüksek teknolojinin hızlı deviniminin sosyal etkilerine yetişmekte zorlanıyor. Kovid salgınında solunum cihazı üretmekte ne kadar yetersiz kalındığını hepimiz gördük. O süreçte dünya bu yetersizliği uzun süre sorguladı. Akabinde insanlığın temel ihtiyaçlarına çözüm olacak alanlara yönelindi. Aynı dönemde biz de insanlığa nefes olabilmek için çana gösterdik. İmkansızlıklarla buluşan halklara nefes olmaya başladık. Dünya bırakın solunum cihazlarını parça satışını bile yasaklarken Türkiye hem kendi ihtiyacını karşıladı hem de binlerce cihazı ihraç etti. İşte insanlık için milli teknoloji hamlesi budur” diye konuştu.

TÜRKİYE YÜZYILI’NA DAMGA VURACAKSINIZ
Her adımda gençlerin yanında olduklarını vurgulayan Bayraktar, “Kök salmaya başlayan TEKNOFEST kuşağı dünyanın daha önce şahit olmadığı zihinsel bir devrime inşa atıyor. Gençlerimiz tüm dünyaya nam salmış SİHA’larımız gibi teknolojinin diğer alanlarında da bayrağı en yükseğe taşıyacak. Milli teknoloji hamlesi ile dünyaya örnek oluyor ve birçok alanda öne çıkıyoruz. Türkiye araştırıyor, üretiyor ve her alanda kalkınıyor. Gençlerimiz sanayiyi yüksek teknoloji ile harmanlayarak yeni alanlar oluşturuyor. Geçmişimizin bilgeliği ile yeniş özler söyleyecek olanlar bizleriz. Bugün yeni bir gün. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım. Milli mücadelenin ruh verdiği bu topraklar kardeşliğimiz bir ve bölünmezdir. Vatan sevgisi gönüllerimizi aydınlatan bir ışıktır. Nazım’ın da dizelerinde hayal ettiği şekilde bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine birlikte mücadele etmeliyiz. TEKNOFEST’te el ele vererek fikirlerimizi ve hayallerimiz paylaşarak daha yükseklere ulaşmamız mümkün. Gelin bu yeni günü birlik beraberlik ve sevgi içinde kucaklayarak tüm insanlık için yarınları şekillendirelim. TEKNOFEST yalnızca bir festival değil gençlerimizin umutlarını, hayallerini ve geleceğe dair tutkularını ortaya koyduğu bir dönüşüm rüzgarı. Sevgili gençler her adımda yanınızdayız.  İzmir’in kahramanlıkla yazılmış, tarihi gücüyle bir arada daha güçlüyüz. Birlikte bağımsız Türkiye’nin geleceğine yürüyoruz. Dünyaya cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına Türkiye Yüzyılı’na sizler ve eserleriniz damgasını vuracak” ifadelerini kullandı.

GENÇLERE FESTİVAL DAVETİ
İzmir Valisi Süleyman Elban da, “Artık öyle bir çağa girdik ki değişimler yenilikler artık saatlerle, dakikalarla anılmaya başladı. Dijital okuryazarlığın olmadı yerde cehalet, dönüşümün olmadığı yerde çağ dışılık konuşulmaya başlandı. Böyle inanılmaz bir dönüşümün olduğu dönemde bizim bu yeniliğin dışında kalmamız mümkün olamazdı. Bayraktar, gençlerimize güzel örnek oldular. Teknofest gibi harika bir organizasyonla da beğenisine sundular. Bu fuar özellikle gençlere ve çocuklara teknolojide neler yaptığımızı gösterdiği gibi onlarda bu anlamda bilimsel heyecan uyandırıyor. Tüm gençlerimizi buraya gelmeye davet ediyorum” açıklamasını yaptı.


FESTİVALDE NELER VAR? 
Kapılarını 09.00'da açan festival nedeniyle Çiğli Havaalanı bölgesinde trafik yoğunluğu oluştu. Sabah erken saatlerden itibaren festival alanına gitmek isteyenlerin büyük bölümünün, toplu taşıma araçlarını kullandığı gözlendi.

Resmi açılış töreni bugün saat 13.00'de gerçekleştirilecek festivalin ilk gününde "Bilim Şov", Rafadan Tayfa Teknolojik Tayfa", "Hürkuş ve Gökbey Müzikali", "Sahne Senin", Uçan Çocuklar Akrobasi Gösterisi" ve Burak Yeter konseri gerçekleştirildi. 

Katılımcılar gün boyunca "Dikey Rüzgar Tüneli", "İklim Tüneli", "Güneş Gözlemi", "Planetaryum", "Uzay Temalı Çocuk Parkı", "Simülasyon Deneyim Alanları", "Katılımcı Stant Aktiviteleri", "Kara ve Hava Araç Sergisi", "Sıcak Hava Balonu" ve "Pedallı Uçuş Etkinliği"ni deneyimleyebilecek. Teknoloji ve girişim alanlarında yarışmalar yapıldı.

 

Festival boyunca Türk Yıldızları, Bayraktar Akıncı, Anka, Bayraktar TB2, F-16 Solotürk, Hürkuş, S-70 (Çelik Kanatlar), BEL-429 (Üzüm Salkımı), Paramotor, Gyrocopter, T-129 Atak Helikopteri, Caravan (Paraşüt atlayışları) ile gökyüzünde heyecan veren gösteriler sunulacak, öğrencilerle ilk uçuş etkinlikleri hayata geçirecek. 

"Sahne senin" etkinliği ile müzikseverler, sahne deneyimi yaşayacak.

Festival heyecanına ortak olmak isteyen ziyaretçiler, kayıtlarını TEKNOFEST internet sitesi ve mobil uygulama üzerinden yapabiliyor. (AA)

 
İzmir'deki kanlı soygunun failleri yakalandı
 
Politika Durağı Başkan Soyer’i ağırlıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İşte gençlere telefon desteğinin ayrıntıları!
Seçim sürecinden bu yana gündemde olan öğrencilere vergisiz cep telefonu ...
Peş peşe zamların ardından benzinde indirim!
Benzinin litre fiyatına 1.90 lira indirim geldi
S&P Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti
Türkiye'nin büyüme tahmini artıyor. Son olarak kredi derecelendirme kuruluşu ...
 
Maden sektörü MINEX’te buluştu
Bu yıl 10.’su düzenlenen MINEX-Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri ...
Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu yine TÜPRAŞ
İSO'nun hazırladığı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 Araştırması'na ...
İzmir turizmine TEKNOFEST dopingi: Oteller doldu!
TEKNOFEST İzmir için kente gelenler şehir merkezindeki otelleri doldururken, ...
 
Benzine bu kez indirim geliyor!
Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik ile vergilere yapılan ...
BES'te kısmi ödeme Resmi Gazete'de!
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) kısmi ödeme hakkında yönetmelik değişikliği, ...
Bakanlıktan kuşların göç rotasındaki RES'e kapasite artışı onayı: Ağaçlar da kesilecek!
Üçgen Seferihisar Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim Şirketi’nin Seferihisar’ın ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
31 Mart’ın İzmir fotoğrafı!
İlker Ağın
Atatürk ve tarım
Seray Akın
Otomobilin neyi eksik? Onun da tarihi var...
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri