POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
TÜİK açıkladı: En yüksek işsizlik hangi illerde?
TÜİK açıkladı: En yüksek işsizlik hangi illerde?
Türkiye’nin FIFA dünya sıralamasındaki yeri belli oldu
Türkiye’nin FIFA dünya sıralamasındaki yeri belli oldu
Apart oteldeki cinayette yeni ayrıntılar!
Apart oteldeki cinayette yeni ayrıntılar!
İlk 3 madde kabul: Uyutma yasası görüşmeleri ertelendi!
İlk 3 madde kabul: Uyutma yasası görüşmeleri ertelendi!
Sercan Avcı
CHP İzmir’de kongre maratonunun Z raporu!
20 Ocak 2020 Pazartesi

CHP İzmir’de olağan kongre sürecinde 30 ilçede kongre tamamlandı.

2 YIL ÖNCEYE GÖRE BU KEZ 'YARIŞ' ÖNE ÇIKTI

2 yıl önceki olağan kongre sürecinde 16 ilçede kongreye tek adayla gidilirken, 14 ilçede yarış yaşanmıştı. CHP İzmir İl Örgütü yeni süreçte sandıkta yarışmayı tercih etti. Bu kez 19 ilçede kongrede birden fazla aday çıktı. Sadece 11 ilçede tek adaylı seçim oldu.

DEĞİŞİM DAMGASI

2 yıl önceki kongrede seçilip, yeni süreçteki kongrede de ilçe başkanı olmayı başaran 6 isim var.  Urla’da Hakan Özbadur, Kınık’ta İsmail Yılmaz, Bergama’da Mehmet Ecevit Canbaz, Tire’de Hakan Şenoyar, Gaziemir’de Kasım Özkan ve Bayındır’da Behzat Aydilek. CHP İzmir’de 2 yılda 24 ilçede koltukta değişim yaşanmış oldu. Bunda özellikle araya yerel seçimin girmesi ve adaylık istifalarının yaşanması en büyük etken oldu.

KADIN BAŞKAN ARTIŞI

2 yıl önceki olağan kongre sürecinde 2 kadın ilçe başkanı (Balçova-Selçuk) seçilirken, bu kez 6 kadın ilçe başkanı (Balçova, Aliağa, Seferihisar, Buca, Bayraklı, Menderes) seçildi.

DİKKAT ÇEKEN GERİ DÖNÜŞLER

Kongre sürecine geri dönüşler de damga vurdu. Bornova’da Ertürk Çapın 10 yıl sonra, Aliağa’da Özlem Şan Oğuzhan 7 yıl sonra yeniden ilçe başkanı seçildi. Her iki ismin bu zaman zarfında siyasette yaşadıkları sıkıntılar seçilmelerini daha da önemli kıldı.

ÜST ÜSTE 3 KEZ KAZANAN TEK İSİM

CHP İzmir’de hakkı teslim edilmesi gereken bir isim de Tire’de Hakan Şenoyar… CHP’nin yerel seçimlerde aday çıkarmayıp İYİ Parti’ye destek verdiği ilçede Şenoyar ‘başkan adayı’ olamadı ama üst üste 3. ilçe kongresini kazandı. Şenoyar seçilen 30 başkan arasında bu unvanı taşıyacak tek isim olacak. Şenoayar’ın üç kongrede de karşısına rakip çıktı.

LİSTEDE KAYBETTİRİLEN BELEDİYE BAŞKANI YOK

Bu sürecin en dikkat çeken detayı, örgütün belediye başkanlarını yarıştırmaması oldu. Çoğu yerde taraf olsalar da belediye başkanları tüm listelere yazıldı. Böylece bir listede yer alıp  ‘il delegesi’ seçilemeyen belediye başkanı olmadı.

Kongrede bir aday lehine taraf olan ve desteklediği aday kaybeden üç belediye başkanı var. Biri Bayraklı’da Selçuk Ayhan’a açık destek veren Serdar Sandal, diğeri Gaziemir’de mavinin adayı Ali Rıza Türkmen’e destek veren Halil Arda ve Karabağlar’da Ali İhsan Yıldız’ı destekleyen Muhittin Selvitopu… Sandal ve Selvitopu kazanan listeye de yazılınca il delegesi seçildi, Arda ise ismini yarışan iki listeye de yazdırmadı. 

‘DEĞİŞİMİN’İN SANCILI SINAVI

İl Eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu ve İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın öncülük ettiği ‘değişim’ cephesi metropolde umduğunu bulamadı. Mavi listelerle ve ‘Aşkla’ sloganıyla seçime girilirken, Karabağlar, Narlıdere  ve Karşıyaka’da seçim kazanıldı. Aday çıkartılan Buca, Konak, Bayraklı, Bornova ve Gaziemir’de seçim kaybedildi. Çiğli’de ekip aday çıkarmadı/çıkaramadı! Balçova ve Güzelbahçe’de ise mavi-beyaz yarışı yaşanmadı, tek listeyle seçime gidildi.

KAYBEDEN/KAZANAN/ YIPRANAN/YIPRANMAYAN VEKİLLER

Geçmişte partide önemli görevler alan vekillerden sürece müdahale etmeyen, ilçelerde mahallelerde oy peşinde koşmayan Tacettin Bayır, Bedri Serter gibi isimler yıpranmadan çıktı parti içi yarıştan. Mahir Polat ilçesi Bornova’da kaybeden, Kamil Okyay Sındır ise sürece kent geneli karışmayan ancak ilçesinde kazanan taraf arasındaydı. Murat Bakan ise ‘değişim’ mesaisi veren ekip içinde yer alarak süreci yıpranarak geçiren vekildi.

KAĞIT ÜSTÜNDE KAZANAN!

İlçe kongre sürecinin kağıt üzerinde bir kazananı varsa o da CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Tuncay Özkan

'Değişim' cephesinin süreçte yola çıkarken hedefindeydi Özkan!

Ekibinde yer alan isimlerin Bornova, Buca, Konak, Çiğli, Aliağa zaferleri, kısmen Bayraklı ve Gaziemir kongrelerindeki sonuç, Çeşme'deki tablo  Özkan’ı hatırı sayılır güçle çıkardı süreçten. Bu tablo il kongresine ne kadar yansır yansımaz 8 Şubat’ta göreceğiz!

SOYER’İN PERFORMANSI

Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilk parti içi yarış sınavını veriyor. Soyer CHP İzmir İl Örgütü için bir şans… İzmir’i Dünya kenti yapmaya çalışan Soyer’in ajandasının ilk 5 hatta 10 maddesi için de herhalde parti içi yarış yoktur.

Ancak, parti içi yarışa mesai harcamak istemeyen ve selefi Aziz Kocaoğlu’nun tam tersi performans sergilemeye çalışan Soyer yıpratıldı.

Metropolde ‘Aşkla’ sloganının mavi liste adayları tarafından kullanılması, siyasi ekibinin ‘değişim’ mesaisi ve bazı şirket genel müdürleri ve müdür yardımcılarının sürece aşırı müdahalesi, kendini dışarıda tutmaya çalışan Soyer’i yıprattı.

Soyer’in süreçte yıpratılmasına rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çok ders çıkardığını düşünüyorum.

Soyer’in il kongre sürecini nasıl götüreceğini merakla bekliyorum.

Kocaoğlu genelde il kongresi sürecinde topa girer ve Büyükşehir’in tüm gücünü kullanırdı.

İlçe kongrelerine büyük oranda ‘bizzat’ karışmayan Soyer’in ‘siyasi ekibiyle’ nasıl bir yol haritası izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.  

İl kongresine yönelik olması muhtemel Soyer-Kılıçdaroğlu görüşmesi de sürecin seyrine etki edecektir.

SÜRECİN 2 GİZLİ KAZANANI

Sürecin bence 2 gizli kazananı var. Biri ilçesi Çiğli dışında metropolde önemli bazı ilçelerde birlikte siyaset yaptığı isimlerin kazanması ve çeperlerde de arasının çok iyi olduğu isimlerin kazanması nedeniyle Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü…

Diğeri de Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin… Genel Merkez’in tam desteğini alan İl Başkanı Deniz Yücel’e sürecin başından beri açık destek veren Engin, Narlıdere ve uzun yıllar siyaset yaptığı Karşıyaka’da kazanan listelerin tarafında oldu. Engin bu iki ilçede Büyükşehir’le birlikte de hareket ederek o cepheyle de arasını iyi tutmuş oldu.

SÜRECİN GİZLİ AKTÖRÜ

Yerel seçimlerde belediye başkan adaylığında umduğu bulamayan Konak İlçe Eski Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Ege Şehir Planlama A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Başak olağan kongre sürecinin gizli aktörüydü.

Başak, Özkan-Soyer-Yücel üçgeninde adeta köprü görevi yaptı.

Değişim mesaisi veren ekibe karşı pozisyon alıp, süreci örgütleyenler arasındaydı.

İl kongresi sürecinin de masadaki en önemli aktörlerinden olacak.

EN KRİTİK SEÇİMDE CV MÜCADELESİ

Tartışmasız 30 ilçe arasında seçimin en kritik olduğu yer İl Başkanı Deniz Yüel’in ilçesi Buca oldu. Kongre Büyükşehir Belediyesi ile Buca Belediyesi’nin adeta CV rekabetine döndü. Buca, Büyükşehir’in topyekün seçime girdiği kongre olurken, kazanan Hacer Taş dışında Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç da oldu.

EN SÜRPRİZ SONUÇ

Metropolde en büyük sürpriz bence Bayraklı’da yaşandı. Belediye Başkanı Serdar Sandal dahil bir çok önemli aktörün desteğini alan ve kongreye 320’nin üstünde imzayla gelen İl Eski Başkanı ve Eski Milletvekili Selçuk Ayhan salondan rakibi Pınar Susmuş’a kaybederek çıktı.

KÜRSÜDEN EN DİKKAT ÇEKİCİ ÇIKIŞ

30 ilçede onlarca partili, aday, milletvekili konuşma yaptı. Ancak, daha ilk kongrede üstelik İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilçesi Seferihisar’da İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığı konuşmayı ve CHP Lideri’nin kendisine Deniz Yücel’in devam etmesini istediğini söylediğini örgütle paylaşması en dikkat çekici konuşmaydı. Sertel’in ilçesi ve zamanlaması manidar ve bazı kesimlerce ‘etik’ bulunmayan konuşması sürece az da olsa etki etmiştir.

LİSTELERİN EN ŞAŞIRTICI İSMİ

30 ilçede bir çok ilçe yöneticisi ve il delegesi seçildi. Listede yer alması en şaşırtıcı isim Kiraz’da Salim Özkarakaş oldu. Yerel seçimlerde partinin ‘aday çıkarmama’ ve ‘İYİ Parti’nin adayına destek olma’ kararına isyan eden ve DSP’den belediye başkan adayı olan (Seçimi AK Parti kazandı) Salim Özkarakaş’ın ilçe kongresinde 5 kişilik il delege listesinde yer alması ve seçilmesi dikkat çekiciydi.

KONGRELERDE OBJEKTİFLERE TAKILAN İL BAŞKAN ADAYLARI

‘Adayım’ demese de kongrelerde boy gösteren Deniz Yücel'in aday olması kesin gibi... Neredeyse tüm kongrelere gitmeye çalışan, bir çok ilçede divan başkanı olan İzmir Eski Milletvekili Musa Çam ile yine ilçe kongrelerine gitmek dışında süreçte ilçe turuna çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur objektiflere potansiyel il başkan adayı olarak takıldı. 

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Mahir Güven 20 Ocak 2020 Pazartesi 12:11

Değerlendirmeniz ilginç neden İlçesini alan Murat Bakan yıpranıyor da Tuncay Özkan güçleniyor Karabağlar’ı kaybeden kaybediyor bu durumda kazanan da kaybediyor.

Yorumu oyla      0      0  
Üye 20 Ocak 2020 Pazartesi 10:01

Artık gençler açık açık eski ve yaşı ilerlemiş siyasetçilere sıcak bakmıyor.çünkü artık gençler görev üstlenmek istiyorlar.hele yıllarca görev yapan yeter demesini bilmeliler.bilimin hızlı gelişmesi bile onlara yeter diyor.yani bilimin hızına yetişemiyorlar.olan birikimlerini partiye katkı olarak gençleri destekliyerek yapabilirler.nokta

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
Yeni dönemin ilk il kongresinin anlattıkları!
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri