POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Türkiye’nin FIFA dünya sıralamasındaki yeri belli oldu
Türkiye’nin FIFA dünya sıralamasındaki yeri belli oldu
Apart oteldeki cinayette yeni ayrıntılar!
Apart oteldeki cinayette yeni ayrıntılar!
İlk 3 madde kabul: Uyutma yasası görüşmeleri ertelendi!
İlk 3 madde kabul: Uyutma yasası görüşmeleri ertelendi!
TFF'de seçim günü: Başkan belli oluyor!
TFF'de seçim günü: Başkan belli oluyor!
Sercan Avcı
Değişim tartışması gölgesinde delege seçimlerinin Z raporu!
24 Temmuz 2023 Pazartesi

CHP’de değişim tartışmasının gölgesinde olağan kongre takvimi işliyor.

İzmir’de delege seçimleri tamamlandı.

‘Zoom toplantısıyla’ daha da derinleşen değişim tartışmasının İzmir fotoğrafı şimdilik net!

Büyükşehir cephesi, Tuncay Özkan ve kentte birlikte hareket ettiği isimler, vekillerin tamamına yakını , belediye başkanları CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır almış görünüyor.

Vekillerin tamamına yakını dedim çünkü Murat Bakan için iddialar farklı. Muharrem Erkek ve Bülent Tezcan gibi isimlerin Ekrem İmamoğlu’nun yanında yer alması nedeniyle Bakan’ı Kılıçdaroğlu’nun karşısına yazan çok sayıda isim var.

Parti içinde konuşulan iddia ise Bakan’ın 2019’daki gibi Büyükşehir iddiasını hala taşıdığı ve Genel Merkez’de bir değişim olması halinde bu iddiasını yeniden ortaya koyacağı!

Vekiller içinde Kılıçdaroğlu’ndan yana en net tavır alan isim ise Mahir Polat!

***
“SİYASİ AĞIRLIĞI YOK” İDDİALARINI DOĞRULAYAN TABLO

Biz dönelim kentteki parti içi yarışa…

O kadar fazla detay var ki!

En önemli detay bence il yönetimi. Atama olduğundan beri il yönetimi için ‘siyasi ağırlığı yok’ deniyordu. Delege seçimleri bunu adeta doğruladı. Bir çok başkan yardımcısı kaybetti. Barış Özdemir, Orhan Polat, Hafize Özkır, Özgür Çağlar Akaova, Gonca Altınsoy, Zeki Gönen delege seçilemedi. İl sekreteri Özlem Ünsal’ın yer aldığı liste kaybetti. İtiraz üzerine yapılan kura sonrası Ünsal delege oldu. Bazı il yöneticileri mahallelerinde listeye yazılmadı. Delege seçilen bir çok isim de mahallelerinde tek listeyle seçime gidildi. Bu tablo önümüzdeki il kongresinde yönetimdeki  bir çok ismin değişeceğini gösteriyor.

***

BU KEZ RENK YOK, DEKLERASYON YOK!

2019’da liste rengiyle, deklarasyonuyla, sloganıyla parti içi yarışa delege seçimlerinden  başlayan Büyükşehir cephesi finalde istediğini alamamış hatta süreçten epey bir hasarlı çıkmıştı.

Bu kez Tunç Soyer’in net tavrı, 2019’un kalemi ellerinde tutanları Rıfat Nalbantoğlu ve Mustafa Özuslu’nun kenarda durmasıyla Büyükşehir cephesi delege seçimlerinden hasarsız çıkmasını bildi.

Soyer ve ekibi bu kez yıpranmadan geçtiğimiz sürece göre çok daha iyi bir delege seçimi sonuçlarını ajandalarını yazdı.

Büyükşehir’le hareket eden ya da edebilecek başkan, aktör ve ekipler hatırı sayılır bir başarı yakaladı ilçelerde!

***

YENİ OYUN KURUCU: KAYA!

Şüphesiz bundaki en büyük pay, Büyükşehir cephesinde sürecin tek aktörü olan, İzmir Örgütü’nün yeni ‘oyun kurucusu’ İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya’ya ait.

Kaya adeta paratoner gibi Büyükşehir cephesine yönelik tüm şimşekleri üstüne topladı.

Kaya özellikle Buca, Karabağlar ve Çiğli seçimleriyle yakından ilgilendi.

İlçe kongrelerine giderken Buca ve Karabağlar’da umudunu sürdüren Kaya, Çiğli’deki sonuçlarla mutlu olurken, Konak, Karşıyaka ve Bornova’da da birlikte hareket ettiği isimlerin başarı kazanmasıyla şimdiden il kongresinin hesaplarını yapmaya başladı.

***

Heval Savaş Kaya ve Bornova’daki seçimlerin yıldızı Mahir Polat’ın il başkan adayı mevcut başkan Şenol Aslanoğlu…. İkili böyle giderse Aslanoğlu atamasında masada yer alan isimleri yeniden ikna etmekte zorlanmayacaktır.

***

İLÇELERDEN NOTLAR

Gaziemir’de ilçe başkanlığı tek listelerle süreci önde götürdü. Çeşme’de Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın desteklediği listeler seçimlere damga vurdu.  Dikili’de Başkan Adil Kırgöz’ün desteklediği listeler tüm mahallelerde ipi göğüsledi. Kemalpaşa’da süreçten ilçe başkanlığı istediğini aldı. Menderes’te “değişim” grubunun lideri Hakan Karakurt’un listeleri seçimlerden önde çıktı. Torbalı’da ilçe başkanı Övünç Demir’in beyaz listesi mahallelerde büyük bir zafer kazandı. Aliağa'da meclis üyesi ve CHP grup sözcüsü Hakan Turan ilçe başkan adaylığına doğru gidiyor.

****

METROPOLDEKİ SONUÇLAR

Seçimlerin en sancılı en tartışmalı geçtiği ilçe Karabağlar oldu. Belediye cephesiyle ilçe başkanlığını karşı karşıya geldiği seçimler tartışması, arbedesi, itirazlarıyla Genel Merkez’e taşınır.  Hem ilçe başkanlığı cephesi hem de belediye cephesinin kazandığı mahalleler oldu. Bıçak sırtı bir durum var ilçede… İlçe kongresinin en çetin geçeceği ilçe Karabağlar…İlçe Başkanı Bülent Sözüpek kongrede yeniden aday olacak. Belediye kanadının hangi adayla gireceği merak konusu.

***

Karabağlar gibi Buca’da da hem belediyenin hem belediye ve ilçeye muhaliflerin kazandığı yerler vardı.  Belediye ve ilçe başkanlığının bir iki adım önde olduğu Buca’da ilçe kongresi sürecinde her iki taraf aday ve ikna noktasında ciddi mesai harcayacaktır.  Mahallesinde kaybeden İlçe Başkanı Hacer Taş’ın devam etme ihtimali çok zayıf. İlçede şimdilik Murat Işık, Çağdaş Kaya ve Hüseyin Duyan isimleri telaffuz ediliyor.

***

Bornova’da Mahir Polat, Olgun Atila ve Ertürk Çapın ittifakı, Belediye Başkanı Mustafa İduğ’a karşı açık ara zafer kazandı. Burada ilginç olan uzun süre Tuncay Özkan ile hareket eden Çapın ve ekibinin Özkan’la yaşadığı kopuş… Bornova’daki 3’lü saç ayağının İl Başkanı Aslanoğlu’na desteği tam. Polat’ın canlı yayınlara çıkıp belediye başkanı Mustafa İduğ hakkında söyledikleri bir Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyesi için bence yanlış. ‘Ellerinden tuttuğum gibi aşağı indirmesini de bilirim’ diyen Polat CHP’nin aday belirlemedeki bir yöntemini de ortaya koymuş oldu. Siz bu sözü söylerseniz AK Parti’de alır bu sözleri gündeme taşır ki taşıdılar!

Tüm bunlar dışında Mahir Polat da CHP İzmir’in Heval Savaş Kaya ile birlikte ciddi bir ‘oyun kurucu’ ismidir artık!

***

Konak’ta Abdül Batur, Şakir Başak, Yalı Grubu ve Büyükşehir Cephesi delege seçimlerinde istediklerini aldı. Bu isimlerin ilçe kongresinde nasıl bir ittifak yapacağı merak konusu. Yalı Grubu’ndan Ahmet Karadağ rotasını il başkanlığına çevirmiş. Bu gruptan Cemal Küpeli ve Onur Utkan İlçe önerisi gelse de kabul görmemiş deniyor. Ozan Ali İlgazi, Mahmut Esat Aslan ve Aslı Değirmenci isimleri masada. Başak, Batur ve Büyükşehir arasında ilçede kesin ittifak olur gibi duruyor. Batur’un tüm ekiplere bir isim önereceğini ve arkasında birleşme çağrısı yapacağını duydum.

***

Çiğli’de 2019’un tam tersi yaşandı. Bu kez muhalefet dersine o kadar iyi çalışmış ki belediye ve ilçe başkanlığına karşı mahallelerde ipi göğüslediler. Kritik mahalleleri mavi rüzgarı esti.  Geride kalan süre zarfında Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer’in yıpranmışlığı sandığa da etki ederken Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’yü de zor duruma düşürdü.

****

Karşıyaka’da Belediye Başkanı Cemil Tugay’a karşı bir çok aktör birleşti. Tugay’ın desteklediği mavi listeler mahallelerde hatırı sayılır bir başarı yakaladı. Ancak kritik mahallelerde de kaybetti.  Tugay’a karşı muhaliflerin de kazandığı ciddi bir başarı da var. Final ertelenen Bostanlı’da… Tek listeden çift listeye dönmesi muhtemel. Kazanan taraf öne geçer.

İlçede kongre sürecine giderken ittifaklar, desteklenecek adaylar önem arz edecek. Tugay yapacağı ittifaklarla durumu lehine çevirebilir veya elindekini de kaybedebilir. İlçede delege seçimlerine damga vuran ve bir çok mahallede karşımıza çıkan Sedrettin Coşkuner’le Adnan Alabay’ın isimleri ilçe başkanlığı için geçiyor. Aday yelpazesi geniş. Coşkuner ve Alabay dışında Alev İldeniz, Sibel Özenir, Serdar Aktop, Deniz Aydoğan isimleri de adaylık geçiyor.  

***

Bayraklı’da son günde kritik mahalle Manavkuyu’nda Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın yer aldığı liste kazandı. Sandal geçtiğimiz delege seçimi sürecine göre bu süreçte yıpranmadı. Biraz daha dışarıda durdu. Sandal’ın sınavı ilçe kongresi ve aday özelinde olacak. İlçe örgütünde mevcut başkan Didem Gültekin’e karşı tepki fazla. Sandal’ın örgütten gelecek aday talepleri sonrası nasıl bir tavır alacağını göreceğiz. Bayraklı’da Sandal  il kongresine giderken Büyükşehir cephesiyle hareket edecektir.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
CHP 28 Temmuz 2023 Cuma 16:12

Siyaset,te insanlar delege olmak için nasıl acımasız olabiliyorlar.donanımlı genç veya kişiler delege olamıyor.ama başkanların şak şakçılığını yapıyorsan hiç kimse eğitime bakmıyor.seçiyor onun için koltuk önemli parti iktidar olmuş veya olmamış omrunda değil.genel seçimlerde çalışmayan başkanlar şimdi canla başla çalışıyorlar.siyasette VİZYON OLMALI

Yorumu oyla      0      0  
Partili 24 Temmuz 2023 Pazartesi 14:21

Delege seçimlerin z raporu çokta önemli değil.asolan karşıyaka belediyesinin önündeki işçi eylemi.belediye başkanları delege seçimlerinde sarf etikleri eforu genel seçimde harcasalardı .parti kazanırdı.hep aynı isimler delege seçiliyor.buda parti yenilenmiyor anlamına geliyor.yazılacak çok eksikler var neyse herşeyin bir zamanı var.önce emek değerleri olmalı.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
Yeni dönemin ilk il kongresinin anlattıkları!
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri