Gündoğdu'da 'Nae Sao Paulo' isyanı gecesi... Soyer: Geldikleri gibi gidecekler!

4 Ağustos 2022 Perşembe   23:30

İzmir'in Konak ilçesindeki Gündoğdu Meydanı Brezilya donanmasına ait "NAe Sao Paulo" isimli uçak gemisinin Aliağa'da sökümünün yapılması planına karşı protesto gecesine sahne oldu. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen konserde Moğollar grubu sahne aldı.

Konser sırasında sahneye çıkarak konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, İzmir'in "dünyanın hurdalığı yapılmak istendiğini" öne sürdü.

Uçak gemisinin Türk kara sularına girmemesi gerektiğini belirten Öztunç, "Ne yapmalı? O gemiyi İzmir'e, Aliağa'ya sokmamalıyız. İzmirli nasıl ki birilerini geldiği gibi gönderdiyse o gemiyi de getirenleri de geldikleri gibi göndermeyi bilir." dedi.

SOYER: BİR SÖZÜMÜZ VAR, GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER! 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de kent olarak "dünyanın çöplüğü" olmama konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Geminin Brezilya'dan yola çıktığını söyleyen Soyer, "Bugün Ankara'da Brezilya Büyükelçiliği önünde pankartlarımızı açtık ve uyardık. Dedik ki, bu gemi İzmir'e gelmeyecek. Gemi yolda, muhtemelen 30-40 gün içerisinde varması bekleniyor. Bu gemiyi İzmir'e sokmamak için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Birçok eylem gerçekleştireceğiz. Canımız kadar sevdiğiniz, sevgiliniz kadar sevdiğiniz İzmir'e hep beraber sahip çıkacağız. O gemiye buradan bir sözümüz var, geldikleri gibi gidecekler." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Aliağa ilçesinde de bazı sendika ve platformlar tarafından Demokrasi Meydanı'nda eylem gerçekleştirildi.

Ellerinde pankartlarla şehir merkezinden yürüyerek meydana gelen çok sayıda kişi, sloganlar attı, geminin ilçeye gelmemesini istedi.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı. (AA)Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Gundogdu-da-Nae-Sao-Paulo-isyani-gecesi-Soyer-Geldikleri-gibi-gidecekler/118718