Balçova'da hamleler yarıştı!

5 Haziran 2023 Pazartesi   10:58

Balçova’da, Cumhuriyet’in 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Satranç Turnuvası tamamlandı. Turnuvaya kayıt yaptıran 367 yarışmacı arasında kıyasıya ama centilmence geçen maçlar sonunda dereceye giren sporculara ödüllerini Başkan Fatma Çalkaya verdi.

Türkiye Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Balçova Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu İzmir Temsilciliği tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen Ulusal Satranç Turnuvası tamamlandı. Hafta sonunda Balçova Spor Tesisleri’nde gerçekleştirilen ve İzmir, Aydın, Hatay, Çanakkale, Manisa, Balıkesir, Denizli, Ankara, Karaman, Düzce, Diyarbakır, Kars, Konya, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak, Çorum ve İstanbul illerinden toplam 367 sporcunun katıldığı turnuva 4 ayrı kategoride yapıldı. En küçüğü 7 en büyüğü 47 yaşında olan sporcuların her biri İsviçre Sistemine göre en az 6 maç yaptı. Müsabakalar sonunda dereceye giren yarışmacılara kupa ve madalyaların yanı sıra tablet, bisiklet, satranç saati ve satranç takımı hediye edildi. Turnuvaya katılan tüm sporculara ayrıca madalya ve katılım belgesi verildi.

Müsabakalar sonunda dereceye giren yarışmacılara Türkiye Satranç Federasyonu İzmir Temsilcisi Hasan Karaköse ve Uluslararası Baş Hakem Birol Yüce ile birlikte hediyelerini veren Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, turnuvaya çocuklarını getiren ailelere hitaben yaptığı konuşmada “Ülkemiz çok zor bir dönemden geçiyor. O yüzden Cumhuriyetimizi ikinci yüzyıla taşıyacak olan çocuklarımıza büyük görevler düşüyor. Ülkemizin geleceği üzerine bu sorumluluğu alacak çocuklarımızın iyi yetişmesi bizim ilk görevimiz. Satranç Sporunu bu anlamda çok önemsiyoruz. Çocuklarımız satranç oynayarak, doğru düşünmeyi, analiz ve hamle yapmayı öğrenecek. Onlar, Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacak. Biz de onlara sonuna kadar destek vereceğiz, sizlere de çocuklarınızı bu turnuvaya getirdiğiniz için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DERECEYE GİRENLER

A KATEGORİSİ ( 8 yaş altı)

1.      YUSUF KAAN ÜNSAL

2.      YAMAN ALPTÜRKER

3.       TOPRAK OYTUN SEZER

B KATEGORİSİ (10 yaş altı)

1.      KEREM BATU EMER

2.       CAN SOYDAN

3.       ELİF DENİZ

C KATEGORİSİ (16 yaş altı)

1.       MİRA ER

2.       CAN YARDIMCI

3.      EREN TOPUZ

D KATEGORİSİ (Açık Kategori)

1.       SALİH EKE

2.       TALAT YILDIZ

3.       VEYİS BARTU YUFKACISayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Balcova-da-hamleler-yaristi/134288