Kongre takvimi açıklandı: Gözler yerelde adaylık düşünen başkanlarda!

7 Haziran 2023 Çarşamba   12:01

GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi’nde(CHP) Genel Merkez, olağan kongre takvimini başlatma kararı aldı.

6 Haziran itibariyle başlayan süreç, 15 Ekim Pazar günü sona erecek. Delege seçimleri 3 Temmuz’da başlayıp 30 Temmuz'da tamamlanacak.

İlçe kongreleri ise 5 Ağustos'ta başlayıp,10 Eylül’de bitecek. 16 Eylül'de ise il kongreleri başlıyor.

CHP parti meclisi toplanarak büyük kurultayın gününe karar verecek. Kurultayın yerel seçimlere az bir zaman kalaya denk gelmesi nedeniyle seçimlerden sonraya bırakabileceği de ifade ediliyor.
 
CHP İzmir’de olağan kongre takviminin duyurulmasının ardından gözler yerel seçimlerde belediye başkan adaylığı düşünen ilçe başkanlarına çevrildi.
 
GENEL MERKEZ ‘ADAY OLMAYIN’ DİYEBİLİR
Bu başkanların durumu merak konusu. Parti içinde iki senaryo var.
 
10 Eylül’de bitecek olan ilçe kongrelerinin ardından yerel seçimlere 6 aylık bir zaman dilimi kalacak olması nedeniyle Genel Merkez’in adaylık düşünen ilçe başkanlarının kongre aday olmamaları yönünde bir temenni kararı alıp örgütlere bildirebileceği ifade ediliyor. Bu temenni kararı genelgeyle örgütlere bildirilirse belediye başkan adaylığı düşünen ilçe başkanları kongrede aday olmayacak ve yerel seçimlerle ilgili adaylık genelgesini bekleyecek. 
 
İKİNCİ SENARYO: ÖNCE KONGRE ZAFERİ SONRA ADAYLIK
İkinci senaryoda ise Genel Merkez bu yönde bir genelge yollamazsa adaylık düşünen ilçe başkanları kongrede yeniden başkan seçilmeyi başarıp Aralık gibi duyurulması planlanan adaylık istifası genelgesini bekleyecek. Bu durum gerçekleşmesi halinde adaylık düşünen ilçe başkanlarının ilçe kongrelerinde güçlü yönetimler oluşturup istifa ettiklerinde yeni başkanın yönetim içinden seçilmesini sağlamlaştırmak isteyecekleri konuşuluyor.
 
CHP İzmir’de isimleri uzun süredir belediye başkan adaylığı için geçen ilçe başkanları şöyle:

Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Cambaz, Bayındır İlçe Başkanı Behzat Aydilek, Kemalpaşa İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli, Kiraz İlçe Başkanı Yücel Çetinkaya, Kınık İlçe Başkanı İsmail Yılmaz, Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney, Torbalı İlçe Başkanı Övünç Demir, Karabağlar İlçe Başkanı Bülent Sözüpek, Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan."



Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Kongre-takvimi-aciklandi-Gozler-yerelde-adaylik-dusunen-baskanlarda/134392