İZSU’dan bayram öncesi temizlik seferberliği

2 Nisan 2024 Salı   08:56

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir genelinde kötü koku ve sinek oluşumunu önleyici çalışmalarını sürdürüyor. Hava sıcaklıklarının artmasına ve yağışların azalmasına bağlı olarak; şehrin merkezindeki derelerde temizlik faaliyetlerine hız veren İZSU ekipleri, Ramazan Bayramı öncesinde metropol ilçelerde de yoğun mesai ile çalışıyor. Süreci kontrollü şekilde yürüttüklerini kaydeden İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, 40 kişiden oluşan 12 ekibin merkezdeki dereleri kapsamlı şekilde temizlediğini söyledi.

Konuyla ilgili İZSU Genel Müdür Yardımcısı Serdar Sadi ve İZSU Kanalizasyon Dairesi Başkanı Barış Koç’tan bilgi alan Köseoğlu, “Hem şehrin içinden geçen derelerimizi hem de kapalı mecra ve galeri hatlarımızı temizliyoruz. Hava sıcaklıklarında yaşanan ani artışa ve yaklaşan bayram tatiline bağlı olarak, periyodik yürüttüğümüz çalışmaların tarihini öne aldık. Böylece Ramazan Bayramı öncesinde, söz konusu alanlarda sıcaklıkla birlikte ortaya çıkan kötü koku ve sinek oluşumun önüne geçeceğiz” diye konuştu.

Dereler temizleniyor
İzmir Körfezi’ni besleyen ana derelerden olan Meles ve Arap Derelerinde çalışma yapıldığı bilgisini veren Köseoğlu, “Derelerin memba kısımlarından itibaren sürüklenerek gelen evsel, hayvansal ve tarımsal atıklar çökerek, sıcaklıkların artmasına bağlı olarak kötü kokuya sebep oluyor. Bu yüzden atıkların hızlı şeklide kaldırılması veya bertaraf edilmesi önem taşıyor. Sonuçta körfeze ulaşan suyun sosyal hayat kadar çevresel ve ekolojik etkilerine de dikkat etmek gerekiyor. Bu bağlamda konuyu çok yönlü şekilde ele alıyoruz. Bu kapsamda Karşıyaka’daki Bostanlı Deresi’nin Körfez’le buluştuğu noktada, Meltem Gemisi ve yüzergezer temizleme aracıyla tarama çalışması yaparak hem oluşabilecek kokuyu önlüyor hem de denizdeki oksijen miktarını artırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tam 50 kilometre!
Çalışmaların yaklaşık 50 kilometre uzunluğundaki mecra ve galeri hatlarında da sürdüğünü vurgulayan Köseoğlu, “Ekiplerimiz, Bornova’daki Kemalpaşa Mahallesi ile Karşıyaka’daki Girne Caddesi üzerindeki mecra temizliğini tamamladı. Bayraklı’daki Fuat Edip Baksı Mahallesi ile Bornova’daki Kokluca Mezarlığı mevkiinde yağmur suyu hatlarına ait galeri ve mecra temizlik çalışmaları da devam ediyor. Gece gündüz demeden vatandaşlarımıza hizmet etmeye ve çevre dostu hizmetler sunmaya özen gösteriyoruz. Kent genelinde periyodik çalışmalarımızı sürdürecek; hem Ramazan Bayramı hem de yaz sezonu öncesinde hazırlıklarımızı tamamlayacağız” dedi.Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/IZSUdan-bayram-oncesi-temizlik-seferberligi/149367