Bayraklı’da ‘kırmızı bayrak’ dalgalanacak

17 Mayıs 2024 Cuma   09:21

Engelliler Haftası dolayısıyla Bayraklı Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda kamusal alanları, engellilerin erişimine uygun hale getirmeyi teşvik etmek ve bu alanların sayısını artırmak amacıyla Türkiye’de ilk olarak İzmir’de hayata Büyükşehir Belediyesi tarafından geçirilen ‘Kırmızı Bayrak’ uygulamasına dahil olan Bayraklı Belediyesi Engelliler Merkezi’ne verilen iki yıldızlı bayrak törenle göndere çekildi. Engelli vatandaşların haklarının anlatıldığı bilgilendirme semineri düzenlendi. Başkan İrfan Önal, meclis üyeleriyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy Farkındalık Merkezi’ni ziyaret etti, engelli bireylerin yaşamın her alanında karşılaştığı zorlukları deneyimledi.

ENGELLİ BİREYLERİN HAKLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Osmangazi Konferans Salonu'nda engelli bireyler ve ailelerine yönelik düzenlenen seminerde; engelli bireylerin hakları ve karşılaşılan zorlukların yanı sıra erişilebilirlik, iş gücüne katılım, vergide indirim ve eğitim konularında bilgiler verildi.

KIRMIZI BAYRAK DALGALANMAYA BAŞLADI

Seminerin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Kırmızı Bayrak, Bayraklı Belediyesi Engelliler Merkezi’nde; Başkan Önal, engelli bireyler ve ailelerinin katıldığı törenle göndere çekildi.

ENGELLİLERİN YAŞADIĞI ZORLUKLARI DENEYİMLEDİLER

Hafta boyunca süren etkinlikler kapsamında engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla ayrıca Başkan Önal, İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy Engelliler Farkındalık Merkezi’ni meclis üyeleri ile birlikte ziyaret etti. Merkezde engelli bireylerin yaşadığı zorlukları daha iyi anlamak ve farkındalık yaratmak için tekerlekli sandalye labirenti, karanlık oda, kabartmalı tablo sergisi gibi uygulamaları tek tek deneyimleyen Başkan Önal ve meclis üyeleri programın ardından katılım belgesi aldı.

YAŞAM KALİTELERİNİ ARTIRACAĞIZ

Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, "Osmangazi hizmet binamızda bulunan Engelliler Merkezimizin olanaklarını artırarak, kurs alanları oluşturacağız. Engelli kardeşlerimizin her alanda yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Engelliler Haftası kapsamında ziyaret ettiğimiz farkındalık merkezi ise, engelli bireylerimizin yaşadıkları sorunları daha iyi anlamamızı sağladı. Aynı zamanda toplumsal bilinci ve empatiyi geliştirmemize de yardımcı oldu. Bayraklı Belediyesi olarak biz de engelli yurttaşlarımızın her zaman yanında olacağız ve tüm engelleri birlikte kaldıracağız” dedi.

 Sayfa Adresi: http://www.gercekizmir.com/haber/Bayraklida-kirmizi-bayrak-dalgalanacak/151583