POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Hamaney'den İsrail'e saldırı sonrası ilk açıklama
Hamaney'den İsrail'e saldırı sonrası ilk açıklama
Ağır tonajlı araçların İstanbul'a girişi yasaklandı
Ağır tonajlı araçların İstanbul'a girişi yasaklandı
19 ilde terör operasyonu:49 şüpheli yakalandı
19 ilde terör operasyonu:49 şüpheli yakalandı
Tahkim Kurulu, Ali Koç'un cezasını onadı
Tahkim Kurulu, Ali Koç'un cezasını onadı
22 Haziran 2020 Pazartesi - 13:07

'İzmir Bayrağı ve Parası' tartışması: Soyer'e sert tepkiler, CHP'den jet yanıt!

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in turizmciler ve akademisyenlerle yapılan online toplantıda verdiği 'İzmir Bayrağı ve İZCOIN' mesajları tartışmalara yol açtı. Soyer'in bu açıklamasına AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve İYİ Parti cephesinden sert tepkiler geldi. CHP İl Başkanı Yücel de tepkilere aynı sertlikte yanıt verdi.

 İzmir Bayrağı ve Parası  tartışması: Soyer e sert tepkiler, CHP den jet yanıt!

GERÇEKİZMİR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in turizmciler ve akademisyenlerle yapılan online toplantıda verdiği 'İzmir Bayrağı' mesajları tartışmalara yol açtı. 

Başkan Soyer toplantıda, "Bir hocamız İzmir Bayrağı'yla ilgili bir çalışma yaparak ortaya çok ilginç bir sonuç çıkardı. 1800'lerde hatta biraz daha öncesinden itibaren İzmir'in bir bayrağı olmuş yeşil, beyaz çizgili bir bayrak... O dönem kentlerin bayrakları varmış, ama çok az sayıda kentin bayrağı varmış. İzmir de dünyada bayraklı kentlerden biriymiş. Babi büyük bir heyecanla dinledik sonra hoca bunu bir akademik makale haline getirdi daha basmadık yakında basacağız. Fakat bunu şunun için anlattım; Benim aklımda bir 'İzmir Parası' çıkarmak vardı hatta buna İZCOIN diye bir isim de koymuştum. Sonra bu bayrakta çıkınca arkadaşlar beni uyardılar dediler ki; 'Senin bir eyalet kurma çaban olduğu anlaşılır, sonuçta İzmir'i memleketten kopartacak bir çalışma olarak algılanır. Duralım bunun ismini değiştirelim' dediler” ifadelerini kullandı.

Soyer'in bu açıklamasına AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve İYİ Parti cephesinden sert tepkiler geldi.

İŞTE O MESAJLAR 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik;

"Güzel İzmir’imiz, marka şehirlerimizden biridir. Hükümetimiz İzmir'in dünya kentleri arasında ayrıcalıklı bir yer edinebilmesi için kente aralıksız olarak büyük yatırımlar yapmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, siyasi tartışmaları sisli bir alana sürüklüyor. Bunun yerine kentin belediye kaynaklı hizmet sorunlarına el atmalıdır.

Bir siyasetçinin “tarihte İzmir’in bayrağı varmış” diyerek, bugün bu taleplerin hangi zehirli amaç için dillendirildiğini bilmesi gerekir. Biraz sağduyu biraz basiret bunu anlamaya yeter."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, 
"Bayrak ve paradan bahsetmek, ayrı bir devlet noktasında bir şeyden bahsetmektir. Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanının, yani bir şehrin seçilmiş en üst noktasındaki görevde bulunan bir kişinin böyle bir düşünceyi ifade etmesi dahi bence sorgulanmaya muhtaçtır." 

"Başkanımız böyle bir açıklamayı, böyle bir düşünceyi, böyle bir fikri hangi motivasyonda düşündü, o toplantıda dile getirdi işin doğrusu bilemiyoruz. Ben İzmir'in 4,5 milyona yakın nüfusunun kahir ekseriyetinin milli, manevi duygular noktasında ciddi bir hassasiyeti olduğunu biliyorum"  

"Bayrak ve paradan bahsetmek, ayrı bir devlet noktasında bir şeyden bahsetmektir. Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanının, yani bir şehrin seçilmiş en üst noktasındaki görevde bulunan bir kişinin böyle bir düşünceyi ifade etmesi dahi bence sorgulanmaya muhtaçtır, sorgulanma gereği vardır. Ben İzmirliler adına Büyükşehir Belediye Başkanının bu konudaki motivasyonunun ne olduğunu açıklamasında fayda görüyorum."

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya,

“Belediyeyi HDP'nin arka bahçesi haline getiren CHP'li Tunç Soyer, kamplaştırmayı, ayrımcılığı ve bölücülüğü esas alan yönetim tarzından ödün vermiyor. İzmir için bir eyalet planı olduğunu itiraf ediyor. İzmir'e ve İzmir'in temsil ettiği değerlere bundan daha büyük saldırı olamaz.

Hasan Tahsin'in düşmana ilk kurşunu sıktığı, kurtuluş mücadelesinin başladığı ve nihayete erdiği kent olan İzmir, bu aziz vatanın en kadim unsurudur. 9 Eylül 1922 günü, Yüzbaşı Şerafettin'in İzmir Hükümet Konağı'na astığı ay yıldızlı al bayrağımız, bir daha asla inmeyecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, kahraman silah arkadaşlarının, bu toprakları Kuva-yi Milliye ruhuyla bize vatan yapan tüm aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin bize öğrettiği bir şey var. Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez.

Vatan, kişinin hem doyduğu hem de gözyaşının aktığı yerdir. Çanakkale Harbi, Kurtuluş Savaşı ve İstiklal Marşı'dır. Hasan Tahsin'dir, Yüzbaşı Şerafettin'dir, 9 Eylül'dür, İzmir'dir. Vatan, bizim evimizdir, harim-i ismetimizdir. Vatanın tapusu aziz şehitlerimizin mezar taşlarıdır.”

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli,

“Soyer; ‘İzmir Bayrağı’ ve ‘İzmir Parası’ projeleriyle yine gündeme damgasını vurdu! Tartışma yaratacağını bilerek bunları söylemesi;ya bir akıl tutulmasını işaret ediyor ya da art niyet!İzmir,kurtuluş ve kuruluşun şehridir,ay yıldızlı bayrağımıza ayak bastırmayanların şehridir!

İzmir’in vatanseverliğini, ülkesinin bölünmez bütünlüğü söz konusu ise neler yapabileceğini unutma gafletidir bu! Soyer; açıkladığı bölen, ayrıştıran projelerini gerçekleştirme hayalleri kursa da, önce İzmirliler buna müsaade etmeyecektir!”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal,

“Meğer İzmir’e bir belediye başkanı değil bir terör sevici, bir ayrıştırmacı, bir eyalet sistemi sevdalısı seçilmiş!

Hendek olaylarına destek verdi, belediyeyi terörle iltisaklı kişilerle doldurdu, 9 Eylül gibi önemli bir günü yok sayıp İzmirliler Günü adı altında yeni icatlar çıkardı yetmedi şimdi de İzmir parası ve İzmir bayrağı uydurdu!

Artık haddini fazlasıyla aşmaya başladın! Bu popülist, ayrıştırmacı ve teröre el uzatan tavrını bir köşeye bırak! Senin içinde yaşadığın iğrenç fantezilerini tüm İzmir’e yaşatmaya hakkın yok! Artık bu fikirlerden sıyrıl ve şehrin sakinlerine hizmet et! “

MHP MYK üyesi ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaolu; 

“İzmir Sancağı; bölücülerin bile selam durduğu, uğruna binlerce şehit verilen semalarımızdan ebediyyen inmeyecek olan, Ay Yıldızlı Albayraktır. Atalarımız Yunan’ı denize süpürürken başka bayrağa selam çakanlara duyurulur! İzmir’in bir bayrağı, parası, toprağı şanı ve şerefi var ama bir belediye başkanı yok! O Başkan ki; hayalini kurduğu bayrak 9 Eylül’de bir daha hiç dalgalanmamak üzere inmiştir!” 

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin;

"İzmir 1000 yıldır Türk şehridir. Biz Türk milliyetçileri olarak hiçbir kirli ayağın İzmir’e basmasına, hiçbir kirli ağzın Türk bayrağımız hakkında söz söylemesine müsade etmeyiz, etmeyeceğiz."

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, 
İzmir halkı kendisini doğru ve ehil yöneticiler yönetsin istiyor. İzmir'de maceraperest adımların atılmasını da yerinde bulmam. Doğru bulmuyorum. İzmir'in tarihi ile ilgili Tunç Bey'in doğru kaynaklardan bilgi edindiği kanaatini taşımıyorum. İzmir'in tarihiyle, tarih sahnesindeki yeriyle ilgili gelecek düşüncesi ve vizyonuyla ilgili doğru yerlerden enformasyon alması lazım." CHP'DEN JET YANIT! 

AK Parti ve MHP cephesinden gelen sert eleştirilere, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel sosyal medyadan yanıt verdi.

Daha önce Türkçe Olimpiyatları için basılan paranın fotoğrafını paylaşan Yücel şu ifadeleri kullandı;

“Nedir sizin İzmir ile bitmeyen hesabınız?

İzmir’in Belediye Başkanı TÜRSAB üyeleri ile birlikte “İzmir’in tarihini, ismini kullanarak nasıl daha iyi tanıtımını yaparız, nasıl daha çok turist gelmesini sağlarız, İzmirliye nasıl daha çok kazandırırız” diye uğraşırken, siz her olayda olduğu gibi eyyamcı, kışkırtıcı ve saldırgan tavrınız ile yine İzmir’i karıştırmaya, gündemi değiştirmeye çalışıyorsunuz!

Hem İzmir’in tarihinden habersizsiniz hem de CHP’nin, kurtuluşu gerçekleştirmişlerin, al yıldızlı bayrağa ayak bastırmayanların partisi olduğunu unutmuşa benziyorsunuz.

Biz ne bayrağımızı, ne cumhuriyetimizi, ne milli iradeyi ne de devletin sırlarını ve mahremini, hainlere ve terör örgütüne teslim edenlerden olmadık, olmayacağız da.

Dünya’da ve Türkiye’de birçok kent önemli günleri veya tanıtımları için paralar bastırmışlardır. Darphaneden yasal izinler ile basılacak bir İzmir parası veya dijital olarak İzmir’in ismini taşıyacak bir para ile yapılacak tanıtım, sizi neden rahatsız ediyor?

Herhangi bir hatıra parasının bile yasal izin olmadan ve darphane dışında basılamayacağını bilmeyecek kadar cahil olmadığınızı biliyoruz. Geriye tek seçenek kalıyor; İzmir tanıtılsın, gelişsin, İzmirli daha çok kazansın istemiyorsunuz!

Eski ortağınız FETÖ liderini mutlu etmek ve sözüm ona ölümsüzleştirmek için, “Türkçe Olimpiyatları” parasını bastıran bir iktidarın mensupları ve onların yandaş medyası olarak, İzmir’in adını taşıyacak bir hatıra parasına, İzmir’in tanıtılmasına ve gelişmesine karşı çıkmanızı anlıyoruz ama bari yalanları, algı operasyonlarını, çamur at izi kalsın oyunlarını artık bırakın. Sözün bittiği yerdeyiz. Yorum da, karar da İzmirlilerin.

 
Göz-Göz'ü yıkan seri!
 
Karşıyaka kritik testten geçti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP'den 'camide Çav Bella' çıkışı: Suçlular nerede?
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İzmir'de cami hoparlörlerinden Çav Bella ...
Ölümlü obezite ameliyatları raporu Meclis'te!
Adli Tıp Kurumu’nun TBMM’ye gönderdiği, ölümle biten 34 obezite ameliyatına ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye göçmen eleştirisi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Babalar Günü mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlandı.
CHP'de yas günü: Değirmenci'ye veda
Sosyal Demokrat Halkçı partisinin son İzmir İl Başkanı olan aynı zamanda ...
İYİ Partili Çıray'dan Bakan Koca'ya soru yağmuru!
İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Dr. Aytun Çıray, TBMM Başkanlığına ...
 
Tüm detaylarıyla kongre: İYİ Parti'de yeniden Kırkpınar dönemi!
Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen İYİ Parti İzmir İl Kongresi Havagazı ...
CHP'yi buluşturan nikah: Kalonya dünyaevine girdi
Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Orkun Kalonya hayatını doktor öğretim ...
AK Parti Konak'ta 450 kişiye rozet!
Konak İlçe Başkanlığı’nın organizasyonu çerçevesinde yürütülen mahalle ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
31 Mart’ın İzmir fotoğrafı!
İlker Ağın
Atatürk ve tarım
Seray Akın
Otomobilin neyi eksik? Onun da tarihi var...
Fikret İlkiz
Yargıç dertlenmesi ve etik
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri