POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Hamaney'den İsrail'e saldırı sonrası ilk açıklama
Hamaney'den İsrail'e saldırı sonrası ilk açıklama
Ağır tonajlı araçların İstanbul'a girişi yasaklandı
Ağır tonajlı araçların İstanbul'a girişi yasaklandı
19 ilde terör operasyonu:49 şüpheli yakalandı
19 ilde terör operasyonu:49 şüpheli yakalandı
Tahkim Kurulu, Ali Koç'un cezasını onadı
Tahkim Kurulu, Ali Koç'un cezasını onadı
25 Mayıs 2022 Çarşamba - 11:18

Başkan Engin'den 3 yıl raporu: Ne vaat ettiysek yaptık!

Detaylı bir proje ve hizmet raporu sunun Belediye Başkanı Engin, Narlıdere Metrosu için "Sona gelindi" mesajı verirken, üretici pazarı ve Narlıdere Port'taki yap-işlet-devret modeli hakkındaki soruları da yanıtladı. Narlıdere Belediye Başkanı ayrıca, "Ne düşündüysek, ne vaat ettiysek yaptık" dedi. 

Başkan Engin den 3 yıl raporu: Ne vaat ettiysek yaptık!

Efe Can TAN/GERÇEKİZMİR - Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin düzenlediği basın toplantısıyla görev süresinde geride kalan 3 yılı değerlendirdi. 

Toplantıda detaylı bir proje ve hizmet raporu sunun Belediye Başkanı Engin, Narlıdere Metrosu için "Sona gelindi" mesajı verirken, üretici pazarı ve Narlıdere Port'taki yap-işlet-devret modeli hakkındaki soruları da yanıtladı. Narlıdere Belediye Başkanı ayrıca, "Ne düşündüysek, ne vaat ettiysek yaptık" dedi. Narlıdere Park Orman Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantı ilçede hayata geçirilen projeler ve gelecek hedeflerini anlatan bir video sunum ile başladı.

Konuşmasına hayata geçen ve geçecek projelerde emeği geçen herkese teşekkür ederek başlayan Başkan Engin, "Belediyelerin yaptığı altyapı, kültür, sanat turizm ve turizme dayalı büyük bir ekonomi var. Dünyada seyahat eden insan sayısı 10-15 misli arttı. Milli gelirin 3-4 misli arttığı söyleniyor. Üniversite öğrencisi sayısı 10 milyona vardı. İzmir’in de bu zenginlikten pay alması lazım.  Göreve geldiğimiz andan itibaren şehrimizin ihtiyaçlarını belirledik. Daha sonra kaynaklarımızı da belirledik. Sizlerden topladığımız vergilerden oluşuyor bu kaynaklar bu çerçevede projelerimizi hazırladık. Narlıderelilere vadettiğimiz projeler ya tamamlandı bitti, ya devam ediyor ya da ihale aşamasında. CHP’nin adayı ve meclis üyesi olarak halkımızın karşısında demokratik hesabımızı vermeye hazır olacağız’’ dedi.

BELEDİYELER TİCARETHANE DEĞİL!
Engin sözlerine şöyle devam etti: Narlıdere metropol ilçelerimiz içerisinde. Önümüdeki 20-30 yıl içerisinde yeni imar planlamaların hayata geçmesi ile kentin nüfusunun 120-130 bin olacağı varsayılıyor. Bu anlamda amacımız şehrimizi kalkındırmak. Bir yıl sonra bitecek Narlıdere Metrosu ile demiryolu ve karayolu ve altyapı üstünlüğünden dolayı cazibe merkezi haline geliyor. Şehrimiz her geçen gün nitelikli refah seviyesi yüksek göç alıyoruz ama bunu kontrol etmek temel hedefimiz. Bu pastadan pay almak için şehrimizim imajını yükseltmeye çalışıyoruz. Belediyeler hizmet organizasyonları ticarethane değil’’

Engin ayrıca başlıklıklar halinde bir proje raporu sundu ve şunları söyledi: 

NARÇİÇEKLERİ ANAOKULU
Eğitim sadece belediyelerin çözeceği bir problem değil. Geçen aylarda Cumhurbaşkanı ifade etti, eğitimdeki yamalı bohça, niteliksiz üniversite sayısı ülkemizin planlamasını yok ediyor. Narçiçekleri Anaokulu’nda 70 bin nüfuslu bir belediye olmamıza rağmen, 3 anaokulumuzun 180-200 olan kapasitesi var. 5’e çıkararak en geç 1 yıl içerisinde 400 kapasiteye çıkaracağız.  100 evin restorasyonu 1 yıl sonra tamamlanacak. İzmir Lokantacılar Odası ile Haziran ayında burayı ziyaret edecekler. İzmir lezzetlerini buraya toplamak istiyoruz.

YAYA VE BİSİKLET YOLLARI
Engellilere ve çocuklara göre dizayn edilmeli yollar. Biz de bu uğurda çok çalışıyoruz. 3 yıl içinde bu konuda projeleri hayata geçirdik.

KADINLAR
Kadınlar çabalarımızın odağında bir kesim. Kadınlarımızı desteklemeye devam ediyoruz. 6 alanda üretip pazarlayıp ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Meslek Fabrikası Türkiye’de en iyi örneklerden biri. Aziz Kocaoğlu başkanımızın döneminde hayata geçen bir şubesini bizim binamızda hayata geçirdik. Yüzlerce kadın, gen. Her meslekten insanın faydalanabileceği bir proje o da geçen aylarda hayata geçti.

PARK ORMAN
Narlıdere’nin bir orman kenti olduğunu, hem konuklarımıza tanıtmak hem de Narlıderelilerin kullanımına açmak için hem de konser ve yürüyüş alanı olarak tasarladık 1 yıl önce hizmete girdi. Ziyarete gelenlerin yarısının İzmir’in diğer ilçelerinden geldiği istatistiği var bu da bizi mutlu ediyor.

SLOW FOOD
Sağlıklı temiz gıdaya erişim. Yüzbinlerce üyesi olan fast-food’a karşı örgütlenmiş bir oluşum. Bu yönde çabalarımızı sürdürmeye çalışıyoruz.

NARLIDERE PORT
Narlıdere aynı zamanda Körfez’de en uzun sahili olan ilçelerimizden biri. 240 teknelik bir marina ihalemiz bitti. Yap-işlet-devret modeli ile en geç 2 yıl içinde bitecek şekilde turizmin hizmetine sunmayı düşünüyoruz.

PİR SULTAN ABDAL PARKI PROJESİ
Aynı isimle İzmirlilerin kullandığı bir alan kaçak yapıların olduğu bir alanda düzensiz yapıları yıktık proje bitti. Büyükşehir belediyemiz ile ortak proje oalrak yapıyoruz. İhalesini geçen sene yapmıştık. Aşırı fiyatlar nedeniyle, müteahhit firma daha sonra sözleşmeyi iptal etti. 2 ay içerisinde tekrar temel atıp, en geç 1 yıl içerisinde inşallah hizmete açmış olacağız.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Hem İzmir için en önemli konulardan biri. Dönüşümle uğraşırken 30 yıl önce yaptığımız apartmanlarda artık dönüşmek durumda. Şehrin yüzde 75’inin dönüşmesi gerek. 2013 yılında eski başkanımız Abdül Batur döneminde bakanlık ile birlikte yapılan bir plan var. Biz de seçildikten sonra bu süreci hızlandırdık. Pandemiye rağmen 43 hektar alanda planları onayladık, askı süresi bitti. Şehir Plancıları Odası hukuksal haklarını kullandılar, bilirkişi aşamasında dava süreci devam ediyor. Prensip olarak dava sürecini bekleyeceğiz. Dav bitmeden vatandaşla polemiğe girmeyeceğiz. Toplantılarda vatandaşlarımızın oylarına başvuracağız, referandum yapacağız. Vatandaşların yüzde 70’i, 80’i evet demeden bir hiçbir girişimde bulunmayacağız. Vatandaşla polemiğe girmeyeceğiz. Ne yaparsak uzlaşarak yapacağız. 30 bin metrekare tapuyu da hiç arsası evi olmayan insanların lehine kullanacağız. Buradan rant elde etmeyi geçelim, 200-300 dairesini vatandaş lehine fedakarlık yapmış olacak.

BELEDİYE HİZMET BİNASI
1200-1300 metrekarelik bir alan vardı belediye binasının altında. Biz orayı tahliye ettik. Proje bitti, ihaleye çıkacağız hem belediye girişimizi genişleteceğiz, park bahçeler, ruhsat bölümlerini taşıyacağız. Vatandaş gelecek ve işini zemin katta halledecek.

GENEL MERKEZ HER AY RAPOR İSTİYOR!
Bize oy verenleri mahcup etmeyelim diye parti genel merkezimiz bizden her ay rapor istiyor. Geniş halk yığınlarını ilgilendiren projeleri yaptık. Bu konuda bir memnuniyet olduğu da partimizin genel merkezinden gelen anketlerde belli oluyor.

METRO’DA SONA GELİNDİ
İzmir Metrosu’nda sona gelindi. Meclis üyesi arkadaşlarımız ziyarette bulundu. İnşallah 2023 Mart’ında hizmete sunulacak. Bittiğinde aha çok İzmirli Narlıdere’yi ziyaret edecek. Halkapınar’da büyük bir aktarma istasyonu yapılıyor şu an bütün demiryolları oradan çok konforlu bir şekilde aktarma yapacak.

SORU&CEVAP

ÜRETİCİ PAZARI MESAJI 
‘Seferihisar’da yıllardır yapıldığı gibi üretici pazarı kurmayı düşünüyor musunuz?’ sorusuna yanıt veren Engin, "İkinci el pazarı, üretici pazarı girişimlerine başladık’’ dedi.

YAP-İŞLET-DEVRET YANITI
Engin, Narlıdere Port projede uygulanan yap-işlet-devret modeli hakkındaki soruyu, "Limanlar ilgili yaptığımız süreçler devam ediyor. Şartname yapacağız. Konuşmamda da ifade ettim en kamucu, en şeffaf şekilde yapacağız. Bizim genel başkanımızın itiraz ettiği yap-işlet-devret modeli değil. Önemli olan burada bir çıkar ilişkisi olup olmadığı... Bize bu konuda güvenebilirsiniz" sözleriyle yanıtladı. 

"NE VAAT ETTİYSEK YAPTIK" 
Son olarak 'Görev süreniz boyunca yapamadığınız bir proje oldu mu?' sorusunu yanıtlayan Engin, "Yok diyebilirim. Ben sorumlu bir iş insanı ve bir siyasetçi olarak, şehrin sorunlarını bilen biri olarak, partim bana bu görevi verdi. Ne düşündüysek, ne vaat ettiysek yaptık. Zorlukları var mı? Var ama her şeyin bir çözümü olduğuna da inanıyorum" diye konuştu. 

 
Büyükşehir'den gençlere yeni nesil platform sürprizi!
 
CHP'li Sındır'dan 'tarımda plansızlık' çıkışı!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Büyükşehir'den gençlere yeni nesil platform sürprizi!
Dört farklı noktada öğrencilere sıcak yemek hizmeti sunan İzmir Büyükşehir ...
Kent Konseyleri Birliği Karabağlar'da buluştu
İzmir Kent Konseyleri Birliği, Karabağlar Kent Konseyi'nin daveti doğrultusunda ...
Menderes'te belediyeden çiftçiye arazi desteği!
Menderes Belediyesi, bünyesinde bulunan tarım arazilerini vatandaşlara ...
 
Konak'ın özel çocuklarına özel bahçe!
Konak Belediyesi Engelsiz Yaşam Köyü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki ...
Başkan İduğ mezun olduğu ilkokulda!
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, kendisinin de mezunu olduğu ...
‘Kadın hakları’ Narlıdere’de konuşuldu
Narlıdere Belediyesi Eşitlik Birimi Eylem Planı Çalıştayı, CHP Kadın Kolları ...
 
Konak Meydanı'nda sulu boya şöleni!
7. Uluslararası Sanat Yoluyla Sevgi, Barış ve Hoşgörü Suluboya Festivali ...
Büyükşehir'den can dostlar için yeni adım!
Büyükşehir Belediyesi balıkçılıkta ıskarta ürünlerin evcil hayvan beslenmesinde ...
Çiğli'de öğrencilere iklim değişikliği semineri
Çiğli Belediyesi, iklim değişikliği ve sıfır atık konularında toplumsal ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
31 Mart’ın İzmir fotoğrafı!
İlker Ağın
Atatürk ve tarım
Seray Akın
Otomobilin neyi eksik? Onun da tarihi var...
Fikret İlkiz
Yargıç dertlenmesi ve etik
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri