POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Akdeniz Oyunları'nda ilk altın madalya!
Akdeniz Oyunları'nda ilk altın madalya!
Gece kulübünde dehşet: 22 kişi hayatını kaybetti
Gece kulübünde dehşet: 22 kişi hayatını kaybetti
Dışişleri Bakanlığından Ekvator'a seyahat uyarısı
Dışişleri Bakanlığından Ekvator'a seyahat uyarısı
Kritik kabine zirvesi: Gündem ekonomi!
Kritik kabine zirvesi: Gündem ekonomi!
19 Mayıs 2022 Perşembe - 14:34

CHP'den 19 Mayıs töreni: Yücel ve Soyer ne mesaj verdi?

CHP İl Başkanlığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutladı. Törende CHP İl Başkanı Yücel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer önemli mesajlar verdi.

CHP den 19 Mayıs töreni: Yücel ve Soyer ne mesaj verdi?

Efe Can TAN/GERÇEKİZMİR - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutladı. 

CHP İzmir'in törenine İl Başkanı Deniz Yücel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra İzmir Milletvekilleri, il yöneticileri, ilçe başkanları ve ilçe belediye başkanları katıldı. 

Atatürk Anıtı'na çelenk koyma ile başlayan tören CHP İl Başkanı Deniz Yücel'in konuşması ile devam etti. 

CHP’li Yücel sözlerine, "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103. Yılında yine gururluyuz, onurluyuz ve kararlıyız.  19 Mayıs, Türk Milleti'nin özgürlük ve bağımsızlık umutlarının inanç ve kararlılığa dönüştüğü ve kurtuluş ateşinin yakıldığı günün adıdır. 19 Mayıs, vatanını, bağımsızlığını, milletin namusunu korumak için can vermeye koşanların günüdür. 19 Mayıs, vatana ve millete ihanet içinde olanların, kendi saltanatını ve servetini düşünenlerin en korkulu rüyasıdır. Gençliğini yaşayamamış bir neslin bize kanıyla canıyla bıraktığı mirası, Sahip olduğumuz her şeyin temelinin atıldığı bu anlamlı günü, Bir bayram havasında, özgür ve bağımsızlığımızın sembolü olan ay yıldızlı bayrağımız altında kutlayabiliyorsak; Bunları her şeyden önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz’’ diyerek başladı.SAMSUN'A ÇIKIŞI ANLATTI 
CHP İl Başkanı Yücel ardından, "Mustafa Kemal Atatürk ölümsüz eseri Nutuk'a başlarken Samsun’a çıkışını şöyle anlatıyor: "1919 yılı Mayısının 19'uncu günü Samsun'a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyledir: Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu grup, 1. Dünya Savaşı'nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış. Büyük Savaş'ın uzun yılları boyunca millet yorgun ve fakir düşmüş. Milleti ve memleketi 1. Dünya Savaşı'na sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memleketten kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamında oturan padişah soysuzlaşmış, şahsını ve tahtını koruyabilmek için alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz ve korkak. Sadece padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı. Ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta... İtilaf donanmaları ve askerleri İstanbul’da. Adana Fransızlar; Urfa, Maraş, Ayıntap (Gaziantep) İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya'da İtalyan askeri birlikleri, Merzifon ve Samsun'da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurlar ile özel ajanlar faaliyet gösteriyor. Ve Samsun'a ayak basmamdan dört gün önce, 15 Mayıs 1919'da, Yunan ordusu da İzmir'e çıkartılıyor” İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk Milletinin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi bu şartlar altında başlıyor" dedi. 
Yücel şöyle devam etti: Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasının ardından örgütlenen; sırasıyla Havza Mitingiyle, Erzurum Kongresiyle ve Sivas Kongresiyle milli bilinç oluşturularak, manda ve himaye kesin bir şekilde reddediliyor, misaki milli kabul ediliyor, Kuvayi milliyenin tek kuvvet olarak tanınması ve milli vicdandan doğan cemiyetlerin “Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti” adı altında birleştirilmesine karar veriliyor.  
 
MİLLİ MÜCADELE VURGUSU!
CHP İl Başkanı, "İşte bu koşullar altında Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan ve örgütlenen milli mücadele, işbirlikçi Damat Ferit Paşa hükümetin imzaladığı SEVR anlaşmasının kesin bir şekilde reddi, yurdun dört bir yanında cephelerde sağlanan üstün başarı, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tapusu Lozan Anlaşmasını imzalanması ve ardından Cumhuriyetin ilanıyla başarıyla taçlanmıştır" dedi. 

SALTANAT DÜŞKÜNLERİ CUMHURİYET’E KARŞI SAVAŞ HALİNDE!
Yücel konuşmasına, "Cumhuriyetin kurulduğu, demokrasi ve laikliğin hakim kılındığı günden beridir, saltanat düşkünleri, hilafet meraklıları ve halk düşmanları cumhuriyete, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne karşı bir savaş halindedir. Bu savaşta, cumhuriyet düşmanlarınca bazen düşmanla iş birliği içinde, demokrasimize, birliğimize ve bağımsız yargımıza yönelik saldırılarla, özünde Mustafa Kemal'in kurduğu bu ülkenin kurucu iradesine ve cumhuriyetine saldırılıyor. Yıllar geçiyor, devir değişiyor, nesiller cumhuriyet aşkı ve bilinciyle atasına ve cumhuriyetine daha bağlı bir şekilde yetişiyor; Ama cumhuriyetle ve demokrasimizle hesabı olanların derdi ve kötülükleri bitmiyor. Günümüzde toplumun yaşadığı birçok sorunun, yokluğun, yoksulluğun ve adaletsizliğin temelinde de cumhuriyet değerlerinden uzaklaşılması yatıyor. Ekonomik krizin, her gün gelen zamların, halkın yoksullaşmasının ve ülkemizin her alanda itibarsızlaştırılmasının sebebi, 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ü Samsun’a çıkmaya mecbur bırakan sebeple benzer sebeplerdir" diyerek devam etti. 

TÜRKİYE 2022 YILINDA İŞGAL ALTINDADIR! 
CHP İl Başkanı şunları söyledi: Yıl 2022 ve fakat Türkiye’de iktidar sahibi olan zihniyet, ülkenin milli varlıklarını, fabrikalarını, havalimanlarını Emperyalist devletlere, çok uluslu şirketlere ve Katarlılar'a satarak, İstanbul’un göbeğinde gerçekleşen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde yargı yetkisini ve dosyayı Suudi Arabistan’a bırakmak suretiyle egemenlik gücünü yerle yeksan ederek, kendi gençlerimizi, insanlarımızı doyuramazken Suriyeli, Afgan ve muhtelif ülkelerden gelen milyonlarca sığınmacıyı ülkeye doldurarak, ülkemizin işgaline göz yummuştur. Evet yanlış duymadınız. Türkiye, 2022 yılında işgal altındadır. Ve ülkeyi yöneten AKP hükümeti, aynı Damat Ferit Hükümetinin aymazlığı, basiretsizliği ve işbirlikçiliği içindedir. Halk, kendi menfaati ve geleceği dışında hiçbir şey düşünmeyen iktidar nedeniyle, Liyakatsiz, basiretsiz ve menfaat düşkünü yöneticiler nedeniyle, Eşe dosta dağıtılan ihaleler, adaletten ve hakkaniyetten uzak atamalar nedeniyle Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar derin bir yokluk ve yoksulluk yaşıyor. Üstelik onların bu vurdumduymazlığına, halkı ezen zorbalığa, yaşattıkları adaletsizliklere dur diyenleri de, baskı altına aldıkları ve siyasallaştırdıkları yargıyı kullanarak susturmaya ve sindirmeye çalışıyorlar.

SONU GELMİŞ ZİHNİYET!
Bugün, Canan Kaftancıoğlu’nun, Osman Kavala'nın, Gezi direnişine sahip çıkanların, tarafsız basının ve medyanın yaşadığı baskı ve cezalar da, artık sonu gelmiş bu zihniyetin ürünüdür. Ancak kimse umutsuzluğa kapılmasın, karanlığın en yoğun olduğu an, aydınlığa en çok yaklaştığımız olduğumuz andır. 
Yücel sözlerini noktalarken şu ifadeleri kullandı; Bu yolda en büyük güvencemiz ve gücümüz cumhuriyetin yılmaz savunucuları olan gençlerimizdir. Bugün güvendiğimiz gençlerimize böylesine inanmamızın ve güvenmemizin sebebini de Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1918 yılında şöyle anlatmıştır;
"Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir.
Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmanın ve bizden sonraki nesillere teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunu biliyoruz. Bu bilinçle, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizin kurtuluşu, cumhuriyetimizin kuruluşu ve demokrasimizin inşa edilişinin ilk adımı olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum. Başta Büyük Atatürk olmak üzere, Vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum."GENÇLERE TEMİZ SİYASET BORÇLUYUZ!"
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç ise Soyer ise şunları söyledi: İşgalciler boyun eğmeyen milletimiz şanlı bir destan başlattı. 19 Mayıs’ta yaktığı ilk kıvılcım har olup tüm Anadolu’yu sardı. Tüm ezilen halkların ümidi oldu. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ sözleriyle bu günü gençlere armağan etti. Biz gençlere temiz siyaset borçluyuz. Biz siyaseti halkın gücünü halkın iyiliği için kullanma sanatı olarak görüyoruz ve mücadelede ediyoruz Biz gençlerimize kibri, yasakları, yoksulluğu değil özgürlüğü ve barışı layık görüyoruz. Barışı ve refahı yeniden getireceğiz. Türkiye’nin ikinci yüzyılını dostlarımızla inşa edeceğiz. Her bir gencimiz gözlerinde özgürlüğün pırıl pırıl parladığı günler çok yakın. Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 103. yılında Ata’mızın cesaretinin en büyük ilham kaynağımız olmasını diliyorum...

 
Altay'da genel kurul zamanı, gözler Denizli'de!
 
Kamera uyarısı yapan doktora darp!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erdoğan: Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gençlerle ...
CHP’li Sertel cezaevindeki servis eziyetini paylaştı!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Kocaeli ...
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a tepki
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Yunanistan’ı gerçekleri çarpıtmak ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 19 Mayıs mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Gazi Mustafa Kemal’in Türk gençliğine armağan ...
Sertel aylardır bekletilen tayinleri Meclis’e taşıdı
Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak cezaevlerinde görev yapan yüzlerce infaz ...
AK Partili Sürekli'den 19 Mayıs mesajı!
AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, ...
 
Kurum'dan konutta fiyat artışı açıklaması!
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, konut fiyatlarının ...
"Blinken'la oldukça olumlu bir görüşme gerçekleşti"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'mevkidaşı Blinken ile görüşmesinin ...
Sözcü Kalın'dan NATO diplomasisi
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya, İsveç, Finlandiya, Birleşik ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Gökyüzüne yazılı onurumuz
Sercan Avcı
27. dönemin sonuna doğru İzmir vekilleri!
İlker Ağın
Manda mı?
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
Seray Akın
Sürdürülebilirlik
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri