POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Fatma Damla Altın'dan dünya şampiyonluğu
Fatma Damla Altın'dan dünya şampiyonluğu
Bursa'da yeni diri fay bulundu iddiası!
Bursa'da yeni diri fay bulundu iddiası!
Erdoğan: Amaçları sadece çıkarlarını korumak!
Erdoğan: Amaçları sadece çıkarlarını korumak!
Anayasa Mahkemesi’nden Can Atalay kararı
Anayasa Mahkemesi’nden Can Atalay kararı
3 Ağustos 2022 Çarşamba - 11:32

CHP'den Aliağa'da 'asbestli gemi' masası: AK Parti'ye sert tepkiler ve mücadele vurgusu!

CHP İl Başkanı Yücel ve İzmir Milletvekili Polat'ın katılımıyla Aliağa İlçe Başkanlığı'nda yapılan toplantıda Brezilya donanmasına ait asbest yüklük uçak gemisi Nae Sao Paulo gemisinin ilçede sökülmesi onaya sert tepki gösterildi. CHP İl Başkanı Yücel, Bakan Kurum ve AK Partili vekillere sert tepki gösterirken, CHP'li Polat'tan da "Partimizle, il başkanımızla, Büyükşehir belediye başkanımızla çeşitli eylemselliklerle bu geminin burada sökülmemesi için elimizden geleni yapacağız" mesajı geldi.

CHP den Aliağa da  asbestli gemi  masası: AK Parti ye sert tepkiler ve mücadele vurgusu!

GERÇEKİZMİR - Brezilya donanmasına ait asbest yüklük uçak gemisi Nae Sao Paulo'ya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından İzmir'in Aliağa ilçesinde söküm vizesi verilmesinin yankıları ve tartışmaları sürüyor. 

Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Deniz Yücel ve Genel Başkan Başdanışmanı, YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat'tan Aliağa İlçe Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıda karara sert tepki geldi. Toplantıda İl Başkan Yardımcısı Sedrettin Coşkuner de yer aldı.

Düzenlenen basın toplantısında ilk sözü alan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, "Gelecek geminin insan ve çevre sağlığına zararının farkındayız, gelmesine karşıyız" mesajını verdi. 

POLAT: ANAYASA'DAN ALDIĞIMIZ YETKİYLE DİRENECEĞİZ! 
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ise asbest tehdidine vurgu yaparak, "Asbestin kansorejen etkisini bilmeyen yok. Asbest, havaya yayılmasıyla insanların akciğerlerine ulaşıp kansere ve ölüme sebep olabiliyor. Asbestin kanser yaratma riski 5 kat fazla, yani asbeste maruz kalan bir insanın kansere yakalanma riski asbeste maruz kalmayan insana göre 5 kat fazla. Asbestin kansere olan etkisi sigaradan 10 kat daha fazla! Aliağa'da insanların soluduğu hava çok kötü, Aliağa'da sigara içen insanın maruz kaldığı oksijensiz havayla karşı karşıyayız. Biz kimsenin sanayisine karşı değiliz, sermaye düşmanı değiliz ancak bunun belli kuralları olmalı. 2003 yılında bu gemin in ikizinin gelmesi söz konusu olmuş, kamuoyu tepkisiyle bakanlık geri adım atmış. Elimizdeki verilere göre bu gemiyle ilgili yapılan analizler geminin yüzde 12'sinde yapılmış, bu oranda da 9 ton civarında asbest var. Geminin tamamını ele aldığınızda oranın ne kadar olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ciddi şekilde toprağı, suyu, havayı kirletecek. Aliağa açısından çok ciddi riskleri taşıyan bir durumla karşı karşıyayız. Biz bu gemiye karşı direneceğiz. Anayasamızdan aldığımız yetkiyle bu gemiye direneceğiz. Biliyoruz ki ortalama 30 yol sonra kanser vakaları ortaya çıkacak. Partimizle, il başkanımızla, Büyükşehir belediye başkanımızla çeşitli eylemselliklerle bu geminin burada sökülmemesi için elimizden geleni yapacağız. Mücadelede çevre örgütleriyle ortaklaşacağız. Bu sıradan bir gemi söküm vakası değil, sonuna kadar mücadeleye hazırız" diye konuştu.  

“BU ZEHİRİ KABUL EDECEK TEK ÜLKE KALDI, O DA TÜRKİYE”
CHP İl Başkanı Deniz Yücel ise toplantıda yaptığı konuşmada, "Aliağa, çocuklarının asbest soluyarak büyümesini, ilçenin havasının zehirle doldurulmasını ve üç beş kuruş için ilçe halkının hayatının hiçe sayılmasını istemiyor. Bu geminin Aliağa’da sökülmesini ne Aliağalılar ne de İzmirliler istiyor. Bu konuda dünyada zehir çöplüğü olarak kullanılan 2 ülkeden diğeri olan Hindistan bile bu geminin ikizi olan ve 760 ton asbest barındırdığı tespit edilen geminin sökümünü, yüksek mahkeme kararıyla reddetti. Geriye bu çöpü ve zehiri kabul edecek tek ülke kaldı o da Türkiye! Peki, bu zehir dolu ve söküldüğü takdirde ortaya çıkacak tüm zehrin  doğaya ve havaya karışacağı kesin olan geminin sökümünü yapmak zorunda mıyız?” diye konuştu.

"DİYELİM Kİ 9 TON OLSUN..."
CHP İl Başkanı Yücel, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum'u da eleştirerek, "Bu gemide, hiçbir mantıklı yanı olmadığı halde, diyelim ki Çevre Bakanı Sayın Murat Kurum’un söylediği gibi, 900 ton değil de 9 ton asbest olsun. Bu açıklama bile başlı başına sorunludur. Yani şunu diyorlar, 'Bu gemi tonlarca zehir yüklü ama sizin dediğiniz kadar değil'... Özrü kabahatinden büyük bir açıklama daha. Yani Sayın Bakan Aliağa’ya tonlarca zehir yüklü bir geminin geleceğini ve bunu Türkiye dışında hiçbir ülkenin kabul etmediği gerçeğini itiraf ediyor.  Üstelik bu itirafı da sanki bu geminin söküm için Türkiye’ye getirilmesi büyük bir başarıymış gibi anlatıyor. Neresinden tutsanız elinizde kalan, sorunlu, zararlı ve sorumsuz bir açıklama! Aliağalıları ve tüm İzmir’i cahil yerine koyan bu açıklamayı da, Bu tonlarca zehir yüklü geminin, bakanın güzellemeleri arasında ilçemize getirilmesine de karşıyız" dedi. 

"TÜRKİYE'YE ÇÖPLÜK MUAMELESİ YAPILMASINI KABUL ETMİYORUZ!"
CHP İl Başkanı açıklamalarına şöyle devam etti: Dünyanın birçok ülkesinin, özelliklede Avrupa ülkelerinin kendi ürettikleri zehirli atıkları, çevre ve insan sağlığına zarar vereceği için kendi ülkelerinde bertaraf etmeyerek, Türkiye’ye çöplük muamelesi yapmaları, Türk halkının sağlığının hiçe sayılmasını asla kabul etmiyoruz. Aliağa’da yapılan gemi sökümlerinde, özellikle zehirli atıklar içeren sökümlerin ve sonrasında bu atıkların bertaraf işlemlerinin yeterince denetlenmeden yapıldığı, zaten kamuoyu tarafından bilinen bir gerçek. AKP iktidarı döneminde, tüm ilgili odaların, çevre örgütlerinin, muhalefet milletvekillerinin ve ilçe örgütümüzün bu konudaki uyarılarına ve çağrılarına kulak tıkanmıştır.  Zaten mevcut durum işçi sağlığı ve vatandaşlarımızın sağlığı açısından son derece zararlıyken; Tüm bunların üstüne şimdiye kadarki en büyük zehir yükü barındıran bir geminin ilçeye getirilmek için diretilmesi, bilimle, doğayla ve insan sağlığıyla inatlaşarak bu işin iktidar tarafından ısrarla savunulması, ancak bir akıl tutulmasıyla açıklanabilir. 

AK PARTİ'YE SESLENDİ! 
CHP İl Başkanı AK Parti'nin İzmir milletvekillerine de seslenerek, "Sayın Çevre Bakanına ve AKP iktidarına buradan bir kez daha sesleniyoruz. Aliağalıların sağlığını, nefesini, doğasını önümüzdeki 50 yıl boyunca etkileyecek bu zehir ticaretinden yol yakınken dönün! Bu zehir Bombasını Aliağa ve İzmir’in ortasında patlatmayın! Bu ülke, Çernobil faciasından sonra Karadeniz’deki çayların radyasyondan etkilenmediğini göstermek için, radyasyonlu çay içen bakanlar gördü. O felaket sonrası Türkiye’nin bazı bölgelerinde kanser vakalarında 3 kata kadar artışlar yaşanmıştı. Sayın Bakan da tarihte bu şekilde anılmak istiyorsa, bu zehir dolu geminin zararsız olduğunu düşünüyorsa, kendisini gemi sökümü tamamlanıncaya kadar, söküme yerinde eşlik etmeye çağırıyoruz. Ancak biliyoruz ki, bu davete icabet etmeyecek. Çünkü kendisi de bu zehri solumak istemiyor. Bu sökümden gelecek para, bir çocuğumuzun, bir işçimizin, bir yaşlımızın sağlığından, nefesinden veya hayatından daha değerli olamaz. Aliağa Belediye Başkanı ve  AK Parti milletvekillerinin sesi çıkmıyor, Her konuda bir fikri olan Hamza Dağ’ın da sesi çıkmıyor kendilerine bir kez daha sesleniyorum bu karardan dönün... 

"Bu gemiyi İzmir de Türkiye de istemiyor" diyen Yücel, "Ülkemize sokulmaması için,  her türlü mücadeleyi sürdüreceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyuyoruz. Tüm bu uyarılara rağmen, halkımızın, çocuklarımızın, doğada yaşayan tüm canlıların ve çevremizin sağlığını hiçe sayanlardan, iktidarımızda hesap soracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" dedi. 

"DEMOKRATİK BİR TEPKİ EYLEMİ!"
İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel'in 'sivil itaatsizlik' çıkışını da değerlendiren CHP İl Başkanı şunları söyledi: 
İzmir Barosu Başkanının yaptığı çağrı demokratik bir tepki yöntemidir, hukuk çerçevesinde yapılan her eylem ve tepki CHP tarafından da desteklenecektir. Bu geminin Aliağa’ya getirilmemesi noktasında hukuk kuralları çerçevesinde ve herkesle birlik olarak her türlü tepki ve eylemi gerçekleştireceğiz. Yargı yoluna başvurmakta bir yöntemdir ve bunu da değerlendiriyoruz. İzmirliler bu konuda çok duyarlı ve birileri para kazanacak diye insan sağlığını tehdit eden bir şeye göz göre göre sessiz ya da tepkisiz kalmamız beklenemez. 

 
AK Partili Kaya'dan o ilçeye hastane müjdesi: İhale tarihi belli oldu
 
Yüzülebilir Körfez için kritik dip tarama mesaisi!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
AK Partili Kaya'dan o ilçeye hastane müjdesi: İhale tarihi belli oldu
AK Partili Kaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla 50 Yataklı ...
AK Parti İzmir'de gönülden gönüle buluşmasına iddialı 2023 mesajları damga vurdu!
Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Gönülden Gönüle 2023'e" ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KPSS talimatı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KPSS lisans sınavındaki sorulara ilişkin iddialar ...
 
İkinci durak Çiğli: CHP yeniden 16 başkanla sahada!
CHP İzmir tarafından geride kalan hafta devreye sokulan saha çalışması ...
AK Parti'den üye raporu: En fazla hangi ilçe kayıt yaptı?
AK Parti İzmir İl Başkanlığı hesaplarından yayınlanan paylaşıma göre geride ...
DP Lideri'nden 6'lı masa mesajları!
Çiğdem Akdemir moderatörlüğünde düzenlenen ve KRT TV ekranlarında canlı ...
 
Meclis olağanüstü toplantı çağrısı düştü!
CHP'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ele alınması talebiyle yaptığı ...
''Odessa'dan gemilerin çıkışı devam edecek''
AA Editör Masası'na konuk olan Milli Savunma Bakanı Akar, "(Tahıl yüklü ...
DEVA Partili Ösen tarlaya indi!
DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, Balçova’da düzenlenen 'DEVA ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
Soyer'in 'Özel' görüşmesinin anlattıkları...
İlker Ağın
Atatürk ve tarım
Seray Akın
Otomobilin neyi eksik? Onun da tarihi var...
Fikret İlkiz
Yargıç dertlenmesi ve etik
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri