POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Bakan Selçuk'tan 23 Nisan açıklaması
Bakan Selçuk'tan 23 Nisan açıklaması
Sağlık Bakanı Koca: Teması izole edemezsek...
Sağlık Bakanı Koca: Teması izole edemezsek...
Prof. Dr. Oğuz Özyaral da virüse yakalandı
Prof. Dr. Oğuz Özyaral da virüse yakalandı
18-20 yaş sokağa çıkma yasağında istisnalar!
18-20 yaş sokağa çıkma yasağında istisnalar!
22 Şubat 2020 Cumartesi - 09:01

CHP'li Çapın 10 yıl sonraki 'geri dönüşü' ve 'yeni dönem'i anlattı

CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın, Gerçekİzmir’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2010 yılındaki olaylı ilçe kongresi ve ardından geçen 10 yılda yaşananlar hakkında çarpıcı açıklamalara imza atan Çapın, ilçe başkanlığı fikrinin nasıl oluştuğunu ve önümüzdeki 2 yıl boyunca çizeceği ilçe başkanlığı profilini anlattı.

CHP li Çapın 10 yıl sonraki  geri dönüşü  ve  yeni dönem i anlattı

Gizem TABAN/GERÇEKİZMİR-  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Kongresi’nde Gürol Türkmentepe ve Selma Nalbatoğlu’nu geride bırakarak 10 yıl sonra yeniden ilçe başkanlığı koltuğuna oturan Avukat Ertürk Çapın Gerçekİzmir’e konuştu.

2010 yılındaki olaylı ilçe kongresi ve ardından geçen 10 yılda yaşananlar hakkında çarpıcı açıklamalara imza atan Çapın, ilçe başkanlığı fikrinin nasıl oluştuğunu ve önümüzdeki 2 yıl boyunca çizeceği ilçe başkanlığı profilini anlattı.

Yeni dönemdeki hedefleri, gerçekleştireceği çalışmalar ve projeler hakkında da bilgilendirmede bulunan CHP Bornova İlçe Başkanı, 8 Şubat’taki il kongresinde yaşanan anahtar liste krizi, İl Başkanı Deniz Yücel’in aldığı oy ve 28-29 Mart tarihinde gerçekleşecek olan olağan kurultay hakkında da görüşlerini açıkladı.

Çapın ayrıca, yaklaşık 1 yıldır Bornova Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan CHP’li Mustafa İduğ ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.  

KOCAOĞLU’NUN BİZİM EKİBİMİZE KARŞI ÖNYARGILARI VARDI!

10 yıl sonra yeniden ilçe başkanı seçildiniz. Kongrede yaptığınız konuşmada, ‘Biz bu salondan çok başı eğik çıktık, 10 yıldır bize yapılanlar vardı’ şeklinde ifadeleriniz oldu. 2010 yılında olaylı bir kongre yaşamıştınız. Peki, nedir bu 10 yıldır yapılanlar?

2010 yılı Ocak ayındaydı o kongre… Delege özgür bırakılmıyordu. O konulara tekrar girmek istemiyorum ama o zamanki büyükşehir belediye başkanımızın (Aziz Kocaoğlu) bizim ekibimize karşı önyargıları vardı. O yüzden siyaset yapma şansı tanımıyordu. Büyükşehir belediye başkanının müdahil olduğu kongrelerde seçimi kazanmak imkansızdı. Biz 10 yıl onu çektik arkadaşlarımızla... Her dönem adayımız vardı ama kazanma şansımız yoktu. Bu dönem delegenin üzerindeki o baskı kalktı, bir hafifleme oldu. İnsanlar özgür iradeleriyle oy kullanabildiler. Böyle olunca biz de seçimi aldık.

ADAYIMIZ ZARAR GÖRMESİN DİYE LİSTEYE ADIMI YAZDIRMIYORDUM!

2007-2010 yılları arasında ilçe başkanlığı yaptınız. 10 yıl sonra yeniden ilçe başkan adaylığı fikri nasıl oluştu?

Zaten yıllardır bizim burada birlikte siyaset yaptığımız büyük bir yapı var. Aziz başkana bağlı bir yapı vardı, bir de bizim arkadaşlarımız vardı parti içinde… Ama onların elinde erkler vardı. Mesela sırf başkan müdahale etmesin diye, arkadaşımızı aday çıkarıyorduk ama ben kendimi il delege listesine yazdırmıyordum, benim ismim var,  müdahale eder, adayımıza zarar vermeyelim diye… Kaç kongrede böyle oldu. Ama bu yapı Bornova’da her zaman güç olarak durdu. Bu dönem de bu baskı olmayınca 5-6 ay önce arkadaşlar toplanmaya başlamışlar, ardından büyük bir toplantı yaparak ‘Ertürk başkan aday olsun’ diye karar verdiler. Biz de çıktık.

 O ZAMANLAR PARTİ İÇİ MÜCADELE ÇOK FARKLIYDI

Aradan geçen 10 yıl siyasette size ne kattı/neyi değiştirdi?

Daha olgunlaştık. O zamanlar parti içindeki mücadele çok farklıydı. O zaman parti içinde ‘parti sola mı gitsin, merkezde mi kalsın’ şeklinde ideolojik bir yarış vardı. Şuanda herkesin önceliği devleti kurtarmak, AKP iktidarından kurtulmak… Partide o zaman tamamen içe dönük bir mücadele vardı artık onu atıyoruz. Artık örgütte bu iktidarın 17 yıllık hasarından nasıl kurtulacağız düşüncesi var.   

ÖRGÜTÜN MENFAATLERİ BENİM İÇİN HEP BİRİNCİ PLANDAYDI

Nasıl bir ilçe başkanlığı yapacaksınız önümüzdeki 2 yılda?

Ben örgütçüyümdür! Hayatım zaten örgütün içinde geçti. Doğduğumdan beri örgütün içindeyim. Her zaman örgütün menfaatleri benim için birinci plandaydı. Çünkü bizim örgüt cefa çeken bir örgüt…1950’den beri tek başımıza iktidar olamamışız, kamuda iş bulma şansı sıfır… Bu örgüt nasıl yaşayacak? Kamuda iş bulma şansı sıfır… Özel sektörde tamamen yeni yetme AKP zenginleri var, sermaye onların elinde… Onlar da CHP’li gençleri istihdam etmiyor. Örgütün elinde kalan tek şey; belediyelerimiz… Onların da kapasitesi belli… Ama benim, önceki ilçe başkanlığımda da öyleydi; belediyeye bir kişi girecekse bizim örgütten olması lazım. Çünkü benim örgütteki arkadaşlarımın başka yerde iş bulma şansı yok. Ama bakıyorsunuz AKP’li bir avukat iş yapamıyor, hakim yapıyorlar hemen... Hadi bir CHP’li avukatı yapsınlar bakalım? Yapmazlar! Kalmış bir belediyeler… O yüzden daha önceki ilçe başkanlığımda da, bir kişi alınacaksa belediyeye onun örgütten olması için uğraş verdim. Önce örgüt! 10 yıl sonra tekrar seçilebildiysek zaten benim o zamanki örgütçülüğümü bilen arkadaşların olmasından dolayı… Bir de Bornova artık çok kozmopolit bir yer oldu. Örgütün de yapısı değişti, yeni arkadaşlar geldi. Biz ona göre çalışmalara başlayacağız. Kadın ve gençlik kolları kongrelerimiz bu hafta bitiyor. Onlar da bittiğinde dışa dönük mücadelemiz başlayacak. Özellikle kadın kolları… CHP’yi ayakta tutan kadınlardır! Ben önceki ilçe başkanlığımda da söylerdim her yerde; ilçenin arabasını kadın kollarına tahsis etmiştim. Çünkü biz evlere giremeyiz erkekler olarak. Kadınların o avantajı var. Birlikte çalışacağız, onlara her türlü kolaylığı, olanağı sağlatacağım. Çok düşük oy aldığımız semtler var. Oralarda, kadın kollarımızın da katkısıyla oranları arttıracağız.

KOLLARI NEREDEN SIVAYACAK?

Yeni dönemde kolları nereden sıvayacaksınız? Çalışmalara öncelikle nereden başlayacaksınız?

Daha mahalle temsilcilerimizi belirleyemedik. Kongreler bitsin önce onları belirleyeceğiz. Mahalle temsilcileri çok önemli… Özellikle çeperdeki düşük oy aldığımız mahalleler… Ben hiçbir zaman atamadım mahalle temsilcilerini önceki görev yaptığım zamanda. Partililerimizin kendilerinin belirlemesini istedik. Onlar seçildikten sonra verecekleri raporlara göre neler yapılması gerektiğini belirleyeceğiz. İl başkanlığımızın da düşük oy aldığımız mahalleler ile ilgili istediği raporlar var bizden, onların da çalışması var. Çalışmalarımıza bunlara göre başlayacağız. İnanıyorum, ilk seçimde de oy oranlarına yansıyacaktır.

HEDEF EN AZ YÜZDE 60!

Önümüzdeki ilk genel seçim için ilçe başkanı olarak hedefiniz ne?

Bizim oyumuz şuanda yüzde 55. Hedefimiz bunu en az yüzde 60 yapmak. Zaten 2002’den bu yana yükseliyor. Daha önce Karşıyaka, Konak bilinirdi kale olarak, şimdi Bornova da biliniyor. Ama burada durmaması lazım, arttırmamız şart.

13 BİN ÜYEYİ AKTİF HALE GETİRECEĞİZ

Yeni dönem için nasıl çalışmalarınız olacak? Projeler neler?

Bornova’da 13 bin üye var ama aktif olan 2 bin 500’ü geçmez. Bir kere 13 bin üyenin bu partinin içinde bilfiil girmesi lazım. 13 bin üyenin hepsinin aktif olması lazım. İlçe olarak buna çalışacağız. Onları aktif hale getirdikten sonra zaten partinin önü açılır. 13 bin üyenin aktif olarak çalışması demek oy oranını çok daha yukarılara çıkarır. Özellikle iddialıyım; düşük oy aldığımız semtlerde oylarımızı arttırdık, daha da arttıracağız. Üyemiz kadar oy almadığımız mahalleler var. Buraları aşacağız.

ANAHTAR LİSTE İDDİALARINA NE YANIT VERDİ?

Yakın zamanda bir il kongresi yaşandı. Anahtar liste krizi yaşandı. İlk çıkan uzlaşı listesine rağmen başka listeler de çıktı. Sonradan çıkan listelerden biri için de sizin de etkiniz olduğu iddia edildi. Neler söyleyeceksiniz?

İlk çıkan beyaz liste il başkanımız, (Deniz Yücel) genel başkan yardımcımız, (Tuncay Özkan) Tunç başkanın (Tunç Soyer) birlikte hazırladıkları ve tüm ilçe başkanlarının delegelere dağıttığı listedir. Biz de o listeleri delege arkadaşlara dağıttık. Bir de sarı listenin çıktığını söylediler. Ama CHP’nin kongrelerinde bu çok olur, herkes bir liste yapar. Ben kimseyi başka bir liste dağıtmadım ama sarı listenin dağıtıldığını biliyorum. Ben uzlaşıyla hazırlanan listeyi dağıttım arkadaşlara… O listede fire, yalnızca kotadan dolayı oldu. Sonuçta uzlaşı listesi seçildi, kotadan dolayı birtakım kişiler dışarıda kaldı.

Kurultay delegeliği listesinde Bornova’nın temsiliyeti hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeterli mi?

 6 kişi… Bornova tarihindeki en fazla sayıdır kurultay delegeliğinde… Bornova en iyi şekilde temsil edilecek.

SOKAKTAKİ İNSAN ‘İL BAŞKANI KAÇ OYLA SEÇİLDİ’ DİYE BAKMIYOR!

İl kongresi öncesinde 30 ilçe başkanı olarak Deniz Yücel’e destek açıklaması yaptınız. Hatta bildiriyi okuyan sizdiniz.  Sayın Yücel tek aday olarak girdiği seçimde 611 oy kullanan delegeden 258’inin oyunu aldı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçim kurulunun bastığı çarşaf liste oldukça büyüktü. İl başkan adayının isminin olduğu yer çok küçük kaldı. Gecenin 1’inde onu görmek neredeyse imkansız. Ben ona bağlıyorum. Gecenin 1’iydi ve insanlar sabahın 9’undan beri ayaktaydı. Aynı şey Ankara’da İstanbul’da da oldu. Sokaktaki insan buna bakmıyor, biz niye bunlarla uğraşıyoruz ki? Sokaktaki insan bizim seçimimiz tek adaylı mı, iki adaylı mı, il başkanı seçilirken kaç oy aldı diye bakmıyor. Biz AKP’ye karşı ne yapıyoruz ona bakıyor.

GENEL BAŞKANIMIZA KARŞI ADAY OLUNMAMASI KANAATİNDEYİM!

28-29 Mart’ta olağan kurultay gerçekleşecek. Nasıl bir kurultay beklentiniz var? Parti meclisine kimler önerilecek?

Genel başkanımıza rakip çıkacağını zaten düşünmüyorum. Son seçimler genel başkanımızın başarısı… Karşısına aday çıkmayacağını düşünüyorum hatta kendisine karşı aday olunmaması gerektiği kanaatindeyim. Partiyi iktidara götürecek parti meclisi seçilecek. Ben inanıyorum; genel başkanımız, il başkanlarımız bunu yapabilecek kadroları seçerler. İlçe başkanı olarak bu konuda bizim inisiyatifimiz olamaz.

İDUĞ’UN BAŞARILARI DEVAM EDECEK!

Son olarak da; Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ görevdeki 1 yılını yakında dolduracak. Sayın İduğ’u başarılı buluyor musunuz? Değerlendirmeleriniz neler?

Mustafa Bey benim çocukluk arkadaşım sınıf arkadaşım. Vizyonu geniş bir arkadaşımız. Sıfırdan ticarete başladı, zekasıyla ve çalışmasıyla bu noktalara geldi. Onu 2009’a partiye kaydeden, meclis üyesi yazan benim. Güzel projeleri var. Dijital dershane projesi çok ses getirdi. Alınan temizlik araçlarıyla büyük tasarruf sağlandı. Bakıyorsunuz; kültür, sanat faaliyetleri… Her yönden ufku açık bir başkanımız… Şuan da gayet iyi gidiyor, başarıları devam edecek. Beş yılın sonunda da bu başarı seçimlere yansıyacak. İlçe örgütüyle zaten uyumlu olması başarıyı da motivasyonu da arttırır. 

 

 
Macron ve Merkel'den 'Dörtlü İstanbul Zirvesi' çağrısı
 
Karşılıksız çekte 'çalış-öde' modeli
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan İzmir'de Kılıçdaroğlu'na 'açılış' çıkışı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Menemen- Aliağa -Çandarlı Otoyolu'nun ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin İdlib'i görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ...
"Putin ile İdlib'deki tüm gelişmeleri ele alacağız"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Saat 18.00 gibi Putin ile telefon görüşmem olacak. ...
 
AK Partili Sürekli'den İzmir'e davet: Hizmette ve istikrarda buluşalım
Menemen - Aliağa - Çandarlı Otoyolu’nun, kalan 5 kilometrelik kısmı da ...
Emniyetin tartışmalı semineri Meclis'e taşındı
CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, İzmir ...
CHP'li Serter'den sert 'Varlık Fonu' çıkışı!
İktidarın TBMM’den geçirmek istediği bankacılık kanununa dair sert eleştiride ...
 
AK Partili İzmir Eski Milletvekili Adayı Büyükelçi oldu!
Almanya’da Yeşiller ve SPD’de 6 yıl görev yapan SPD parti sözcülüğüyle ...
AK Partili Dağ'dan CHP'ye otoyol açılışı daveti!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dağ, Cumhurbaşkanı ...
Dolmabahçe'de sürpriz görüşme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Dr. Tuncay Filiz
Sanma ki biri seni anıyor…
Fikret İlkiz
Karantina günlerinde iletişim
Taha Okan
'Eczacı Hanım’ın çantası!
Gönül Soyoğul
Onlar zaten hiç yoklar mıydı yoksa?
İlker Ağın
Yine unuttunuz!
Sercan Avcı
AK Parti'de CHP'li başkana 'oh' dedirten karar!
Seray Akın Ürkmez
İnsanın son mülkü
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri