POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
İsrail ve İslami Cihad Gazze'de ateşkes üzerinde anlaştı
İsrail ve İslami Cihad Gazze'de ateşkes üzerinde anlaştı
Aşıklar Tepesi'nde korkunç olay, kan donduran iddia!
Aşıklar Tepesi'nde korkunç olay, kan donduran iddia!
Ve Biden karantinadan çıkıyor!
Ve Biden karantinadan çıkıyor!
Erdoğan'dan 'Bir Togg hatırası' paylaşımı
Erdoğan'dan 'Bir Togg hatırası' paylaşımı
1 Mart 2020 Pazar - 11:49

CHP'li Türkbay'dan il kongresi çıkışı: Mağdur edildik!

CHP Karabağlar İlçe Başkanı Türkbay Gerçekİzmir’e önemli açıklamalarda bulundu. İl kongresine yönelik flaş bir çıkışa imza atarak, “Biz ilçe olarak il kongresinde mağdur edildik’ değerlendirmesini yapan Türkbay, kurultay için Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na tam destek mesajı verdi. Türkbay ayrıca AK Partili Kaya’ya Başkan Selvitopu’nu hedef alan açıklamaları nedeniyle sert çıktı.

CHP li Türkbay dan il kongresi çıkışı: Mağdur edildik!

Gizem TABAN/GERÇEKİZMİR - 21 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabağlar İlçe Kongresinde rakibi eski İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız’ı geride bırakarak ilçe başkanlığı koltuğuna oturan Avukat Mehmet Türkbay Gerçekİzmir’e konuştu.

İlçe başkan adaylığı fikrinin nasıl oluştuğu, hedefleri ve yol haritası hakkında önemli açıklamalar yapan Türkbay 8 Şubat’taki CHP İzmir İl Kongresine ilişkin de çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Görev süresi boyunca Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile nasıl bir diyalog halinde olacağına yönelik mesajlar veren Türkbay 28-29 Mart tarihinde gerçekleşecek olağan kurultay ile ilgili de konuştu. Türkbay ayrıca, Demokrasi Üniversitesi kampüsü için belirlenen alanın planlarına Karabağlar Belediyesi tarafından açılan dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararının verilmesinin ardından Karabağlar Belediye Başkanı Selvitopu’nu hedef alan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’ya da sert çıktı.BENİM ÜZERİMDE BİR KONSENSÜS SAĞLANDI

CHP Karabağlar İlçe Başkanlığına aday olma gerekçelerini ve süreci anlatan Mehmet Türkbay, “Ben Karabağlar çocuğuyum. Çocukluğum, gençliğim, yıllarım hep Karabağlar’da geçti. Çok arkadaşım, çok dostum var. Karabağlar’ın dokusunu, sokaklarını mahallelerini, demografik yapısını çok iyi biliyorum.  İlçede siyaset yapanları da iyi kötü tanıyorum. Geçmiş dönemde görev yapan arkadaşlarımızın emeklerine saygı duyuyorum. Bu netice bir nöbet değişimi… İki dönem ilçe başkanlığı yapıldı, ilçe yönetimi devam etti. Sıkıntılar, serzenişler vardı. Bir derlenmeye, toplanmaya ihtiyaç vardı. Biz de partinin bugüne kadar partinin her kademesinde çalışan biriyiz. Hiçbir zaman görevden kaçmadım, ne görev verirlerse yaptım. Her zaman söylerim; partide en büyük rütbe sade üyeliktir! Orada genel bir konsensüs sağlandı. ‘Herkesi kucaklarsın, herkes derler toplarsın, kırgınlıkları küskünlükleri ortadan kaldırılsın, gel bir ağabeylik’ yap denildi” diye konuştu.

21 ARALIK’TA HEPİMİZ ETEĞİMİZDEKİ TAŞLARI DÖKTÜK

Aday olması noktasında örgütten ciddi bir talep geldiğini vurgulayan Türkbay, “O konsensüs sağlandıktan sonra benim görevden kaçmak gibi bir düşüncem olamazdı. O nedenle bunu örgütün bana bir görevi diye algıladım. Yapmak gereken neyse onu yapmak üzere aday oldum. Zorlu bir süreçten geçtik. O süreçte birlikte hareket ettiğimiz, birlikte hareket etmediğimiz bir sürü yapıyla bir arada olduk. Ama her şey 21 Aralık’ta kaldı. 21 Aralık’ta hepimiz eteğimizdeki taşlarımızı döktük, eleştirilerimizi yaptık, yapmak istediklerimizi anlattık. 21 Aralık bitti. 21 Aralık’tan sonra önümüze bakmak zorundayız. Ben 21 Aralık’ta Ali İhsan başkana oy verenlerle, bana oy verenler arasında hiçbir zaman ayrım yapmıyorum. Hepsinin ilçe başkanıyım! Karabağlar’ın ilçe başkanıyım. Herkesi kucaklamaya çalışıyorum” açıklamasını yaptı.

UFAK TEFEK KIRGINLIKLAR OLABİLİR AMA…

İlçe kongre sürecinde örgüt içerisinde meydana gelen kırgınlıkların kısmen aşıldığının da altını çizen Türkbay, Hala ufak tefek kırgınlıklar olabilir ama onları da aşacağız. Kırgınlıkları aşmak da bizim görevimiz… Karabağlar hem demografik hem coğrafi yapısıyla zor bir bölge… Herkese ihtiyacımız var. Herkesle beraber olmak, birlikte çalışmak zorundayız. Bunu başaracağımızı düşünüyorum. Zor ama başaracağız” dedi.

NEREDE YANLIŞ YAPTIK, BUNU TESPİT EDECEĞİZ

Görev yapacağı 2 yıl boyunca nasıl bir ilçe başkanı olacağını ve izleyeceği yol haritasını anlatan CHP Karabağlar İlçe Başkanı, “Önümüzdeki süreçte ‘oyumuzu nasıl daha fazla arttırırız’a odaklanacağız.  Mahalle mahalle, sokak sokak o demografik yapıyı irdeleyip ‘nerelerde neden oy alamadık, nerelerde ne eksiğimiz var, nerelerde yanlış yaptık’ bunları tespit edeceğiz. Çünkü az oy aldığımız yerler var, çok oy aldığımız yerler var, normal oy oranımızı koruduğumuz yerler var.  Onlarla ilgili arkadaşlarımızla birebir çalışmalar yapacağız. Özellikle az oy aldığımız yerlerde; daha fazla iletişim kurarak, sorunları varsa çözüm sağlayarak, belediyemizle eş güdümlü çalışarak eksikleri tespit edip, ardından o eksikleri partimize döndürmek için ne yapabilirsek yapacağız. Başka çıkar yok, oyumuzu arttıracağız. Ne kadar çok arttırırsak o kadar avantajımıza olur. Çünkü kırgınlıklar oluyor, sandığa gitmeyen kesimin büyük bölümü bizim partilimiz, CHP’ye oy veren kitle… Küsüyor, kırılıyor. O kırgınlıkları çözebilirsek, o sandığa gitmeyen kitleyi de sandığa aktarırsak oyumuz en az 1-2 tık daha artar diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

AJANDASINDA NELER VAR?

Ajandasındaki projeler ve çalışmalardan da bahseden Türkbay şunları söyledi: “Bugüne kadar içe dönük bir mücadele süreci oldu. İlçe kongresinin ardından ilçe gençlik kolları, ardından kadın kolları seçimi… Biz o süreçlerde her arkadaşımıza eşit mesafede durmaya çalıştık. Bu iç  mücadele Mart ayında da sürecek; il kadın kolları, il gençlik kolları, kent konseyi, kurultay… Ama neticede bu süreç bitecek. Ben, hep söylüyorum; sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri, dernekler bizim olmazsa olmazlarımız. Bu toplumun kılcal damarları onlar… Onlarla bir eş güdüm halinde birlikte ne yapabiliriz, ona çalışacağız. Üyelerle geniş katılımlı toplantılar yapacağız. O toplantılarda yörenin sorunları nedir, çözüm önerileri nedir, neler yapabiliriz, nasıl çözüm bulabiliriz, insanlarla nasıl iletişim kurabiliriz, bunları masaya yatıracağız. Danışma kurulu oluşturacağım demiştim, eski il başkanlarından eski belediye başkanlarından… Onun çalışmaları son aşamaya geldi. Komisyonları  çalıştıracağız. Mesela kafamdaki projelerden biri; hukuk komisyonuyla ilgili… Muhtarla gidin, muhtarlara gelen tebligatların büyük çoğunluğu adli tebligat; mahkeme tebligatı, icra tebligatı… Maalesef durum bu! Özellikle düz mahallelerde bu konularla ilgili avukat tutamayacak insanlar var, hukuksal yardım alamayacak insanlar var. İki avukat arkadaşımızı 15 günde bir, belki ileride sayımız artarsa bu haftada 1 olabilir, ilçede görevlendireceğiz. Muhtarlıklarda bunun ilanını yaptıracağız. Problemi olanlara ücretsiz hukuksal danışmanlık yapacak, yol gösterecekler. Bunun benzeri bir çalışmayı sağlık komisyonunda da yapmak istiyoruz ama onu ne derecede başarabiliriz bilemiyorum. Çünkü gönüllü doktor arkadaşları buna dahil etmemiz gerekiyor. Ancak bu da projelerimizden biri…”

MUHİTTİN BAŞKANLA HİÇBİR SORUNUM YOK!

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile uyumlu bir süreç yaşayacaklarını ifade eden Türkbay, “Belediye başkanımız seçilmiş belediye başkanımız… Biz de seçilmiş ilçe başkanıyız. Geçmişten beri söylerler; ‘Kavgalı evi kız verilmez’ diye… Ama bizim öyle bir problemimiz yok. Biz belediyemizle eş güdüm içinde beraber çalışacağız. Benim Muhittin başkanla hiçbir sıkıntım, sorunum yok! Kendisini severim, sayarım. Kendisi de beni sever, sayar. Biz her şeyi 21 Aralık’ta bıraktık. Gayet uyumlu, eş güdüm içinde belediyeyle birlikte çalışacağız. Yapmamız gerekenleri yapacağız. Hiçbir sorun ve sıkıntı olmayacak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

8 ŞUBAT YORUMU: MAĞDUR EDİLDİK!

8 Şubat’ta gerçekleşen CHP İzmir İl Kongresinde yaşanan anahtar liste krizi ile ilgili çarpıcı açıklamalara imza atan Türkbay, kongrede sarı listeyi hazırlayanlardan birinin kendisi olduğu iddialarına yanıt verdi. Türkbay şöyle konuştu;  “8 Şubat 8 Şubat'ta kaldı. O konuda yorum yapmayayım. O kendi iç dinamiğinde orada olanlar oldu. Ama önce sarı liste çıkmadı. Beyaz listeye bir beyaz liste çıktı. Sonra sarı çıktı, mevcut liste denilenin tıpatıp aynısı bir liste daha çıktı o listede çoğumuz yoktuk. Sonra pembe liste çıktı, gençlik listesi çıktı. Çıktı da çıktı! O nedenle 8 Şubat, 8 Şubat’ta kaldı diyelim. İl kongresiyle ilgili yorum yapmayayım. Çünkü biz ilçe olarak il kongresinde mağdur olduk. Önerdiğimiz isimler maalesef değerlendirilmeye alınmadı. Bizim önerdiğimiz isimler yazılmadı. 60 il delegesi olan bir ilçeyiz. Biz orada önerilen arkadaşlarımızın listelerde olmasını isterdik, iyi bir çalışma yapabilmemiz için… Bilmiyorum hangi kriterler değerlendirildi, hangi kriterlere göre saptama yaptılar bilemiyorum ama maalesef biz ilçe olarak mağdur edildik, onu açıkça söylemek istiyorum!  Üzgünüm tabi ama dediğim gibi 8 Şubat, 8 Şubat’ta kaldı. Artık ileriye bakmak lazım... AKP iktidarından nasıl kurtuluruz onun çalışmasını yapmak lazım. Kurultayda da iktidara giden partimizin üst takımı seçilecek. Ondan sonra iktidarın yolunu nasıl açarız bunun çalışmasını yapmak lazım. Mevlana’nın dediği gibi; ‘Dün dünde kaldı cancağzım, şimdi yeni şeyler söylemek lazım…”

İL BAŞKANIMIZIN EMRİNDEYİZ!

İl kongresinde ikinci kez il başkanı seçilen Deniz Yücel’in oy kullanan 611 delegeden 258’inin oyunu almasını değerlendiren Türkbay, “Geçmişte yaşandı buna benzer durumlar…  Neticede il başkanımız seçilmiş il başkanımızdır. Biz ilçe başkanları olarak seçilmiş il başkanımızın emrindeyiz” dedi.

GENEL BAŞKANA TAM DESTEK!

28-29 Mart tarihinde yapılacak olağan kurultaya yönelik Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘tam destek’ mesajı veren Mehmet Türkbay, “Karabağlar’ı biz kurultay da 4 kişi temsil edeceğiz. Daha ilçe başkanı arkadaşlarımızla toplanmadık. Bu konuda bireysel açıklama yapmam yanlış olur ama biz genel başkanımıza destek veriyoruz, ana eğilim bu şekilde.. Ama İzmir’in de parti meclisinde mümkün olduğu kadar en fazla sayıyla temsil edilmesini istiyoruz. İzmir, CHP için önemli bir kent… Biz genel başkana tam destek veriyoruz” diye konuştu.

AK PARTİLİ KAYA’YA SERT ÇIKIŞ:

BİR MİLLETVEKİLİ SOKAK JARGONUYLA KONUŞMAZ!

Türkbay ayrıca, Demokrasi Üniversitesi kampüsü için belirlenen alanın planlarına Karabağlar Belediyesi tarafından açılan dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararının verilmesinin ardından Başkan Selvitopu’nu hedef alan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’ya da sert çıktı. AK Partili Kaya’nın Başkan Selvitopu’na yönelik “Kına yak Sayın Muhittin Selvitopu, kına yak! Bir kentin kaderiyle oynadın, Karabağlar'ın üniversite kenti olmasının önüne set çektin” ifadelerini ‘sokak jargonu’ olarak değerlendiren Türkbay, “Mahkemenin aldığı bu karara AKP’li vekilin saygı duyması lazım! Sokak jargonuyla konuşması hiç hoş değil! Yargıya güvenmesi lazım… Açılan davada konut alanı iptal oldu, üniversite alanı duruyor. Yani 38 hektarlık üniversite alanı ile ilgili herhangi bir itiraz zaten yoktu. Bu  yürütmeyi durdurma kararı 42 hektarın konut alanına açılmasıyla ilgili… Bu alanın konuta açılmasını değil, üniversite alanına dahil edilmesini istiyoruz. Bir Milletvekilinin bu tavrını hiç uygun görmedim, hoş karşılamadım. Bir Milletvekili bu ağızla konuşmaz!” ifadelerini kullandı. 

 
Göztepe deplasmanda 3 puan avında!
 
Erdoğan-Putin zirvesinin yeri ve tarihi belli oldu
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Karabağlarlı 1 Mart 2020 Pazar 15:40

Bravo Mehmet başkanım işte örgüt işte başkan Belediye yapisinin adayi Ali İhsan Yıldızdan kurtardın bizi abi gibi başkansın ??

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP'li Gruşçu'dan yeni dönem ajandası, 'Yücel'in oyu' çıkışı, 'Konsey'e çağrı!
CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, yeni dönem hedefleri ve projeleri, ...
Sorun, ‘her şeyi isterük’de!
Gönül Soyoğul sordu, Dr. Engin Önen yanıtladı... Masada gündeme damga ...
Liyakat olsaydı Burak Oğuz aday yapılmazdı!
Kayyumdan kamulaştırmaya... Gönül Soyoğul sordu, Avukat Şehrazat Mercan yanıtladı...
 
CHP İl Başkanı Yücel ile kongre yolunda A'dan Z'ye!
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, hafta sonu yapılacak olan il kongresi ...
Başkan Tugay: Güç aslında bir yük!
Gerçekizmir sordu, Karşıyaka Belediye Başkanı Tugay yanıtladı...
TARKEM'in kurucularından Yüce: Muhalif başımın tacıdır
Gönül Soyoğul sordu, TARKEM kurucularından Uğur Yüce yanıtladı...
 
CHP'li Ayhan'la adaylık kararı hakkında her şey: Eleştirilere 'Yıldırım' yanıt!
CHP Bayraklı İlçe Başkanı Adayı Ayhan hakkındaki eleştirilere, “Binali ...
'Kordon’u Aziz Bey bozdu'
Gönül Soyoğul sordu, Türkiye Mimar Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB) ...
TMMOB Sekreteri Yalçın'dan Soyer’in 'gökdelen' açıklamasına: Şoktayız!
Gönül Soyoğul sordu, Melih Yalçın 'kent suçları'nı anlattı.
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Mavi karga
Sercan Avcı
27. dönemin sonuna doğru İzmir vekilleri!
İlker Ağın
Manda mı?
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
Seray Akın
Sürdürülebilirlik
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri