POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
6 ay sonra Euro'da kritik eşik aşıldı!
6 ay sonra Euro'da kritik eşik aşıldı!
Maymun çiçeğine karşı o ülkeden karantina kararı!
Maymun çiçeğine karşı o ülkeden karantina kararı!
Bakan Özer'den öğretmen ataması açıklaması
Bakan Özer'den öğretmen ataması açıklaması
'İsveç'in yaptırımını kenara koyamayız'
"İsveç'in yaptırımını kenara koyamayız"
24 Kasım 2021 Çarşamba - 23:44

Mecliste 7.5 saatlik maraton! Soyer: Türkiye’de bu kadar başarılı yapan yok!

Büyükşehir’in 12.5 milyarlık 2022 bütçesi yaklaşık 7.5 saat süren oturumun sonunda oy çokluğuyla kabul edilirken, Başkan Soyer’den önemli mesajlar geldi. Eleştirileri yanıtlayan Soyer bütçe için de iddialı konuştu, başarının ölçüsünün gerçekleşem oranı olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de bu kadar başarılı bütçe yapan başka bir belediye yok” dedi.

Mecliste 7.5 saatlik maraton! Soyer: Türkiye’de bu kadar başarılı yapan yok!

GERÇEKİZMİR – İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 6.oturumu Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesinin 2022 Mali Yılı Performans Programı’nın masaya yatırıldığı oturum yaklaşık 7.5 saat sürerek oylamayla sonlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi. Kurumun 2022 bütçesi 12.5 milyar olarak belirlendi. 2021 yılında bu rakam 9.5 milyar olarak kayıtlara geçmişti. 

Parti grup başkanvekilleri ve üyelerin konuşmalarının ardından oturum sonunda konuşan ve söze seviyeli bir müzakere vurgusu yapıp meclise teşekkür sunarak başlayan Başkan Tunç Soyer eleştirileri yanıtladı. 

”Bir kafa karışıklığı tespit ettim” diyen Başkan Soyer, “Bu kafa karışıklığı özellikle muhalefette var” dedi. Soyer, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’ın Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bülent Sözüpek’in sunumu sırasında ekrana yansıtılan görseller için yaptığı “Gerçek değil, hayata geçmiş proje fotoğrafı yok” çıkışına şu sözlerle yanıt verdi: Özgür Bey ‘Bu fotoğrafların hiçbiri gerçek değil’ dedi. Bu söylem doğru değil çünkü biz burada faaliyet raporu konuşmuyoruz. 2022’de neler yapacağımızın muhasebesini yapıyoruz. Dolayısıyla bu ne faaliyet ne 5.cemre, bu bir bütçe... 

Soyer yine Hızal’ın merkezi hükümetin İzmir’e hak ettiği değeri vermediği iddiasına karşılık yaptığı açıklamayı değerlendirerek, “Bütçenin yüzde 85’i merkezi idareden’ dediniz. Doğru ama bu İzmir’in ödediği vergilerin İzmir’e ne kadar yatırım olarak döndüğünün hesabını sormayacağımız anlamına gelmez. İzmir 3 yılda toplam 271.8 milyar vergi ödemiş, karşılığında aldığı yatırım 5.61 milyar lira... İzmir 40 vermiş 1 almış. Bu belediye açısından değil elbette ama bu çok vahim tablo! Adalet ve hakkaniyet açısından gereğini beklememiz en doğal hakkımız... Burda parti gözetmeksizin herkesin de aynı talebi dillendiriyor olması lazım...” diye konuştu. 

TÜRKİYE BU KADAR BAŞARILI BÜTÇE YAPAN BAŞKA BELEDİYE YOK! 
Bütçenin başarılı olduğunun altını çizen Soyer, “Bütçenin başarısı gerçekleşme oranıyla ölçülür. Başarı oranını ölçecek tek veri budur. 3 senedir ortaya konan bütçe ve gerçekleştirme oranları mali hizmetlerde çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Şundan eminim, Türkiye’de bu kadar başarılı bütçe yapan başka belediye yok!”dedi. 

HALK EKMEK MÜJDESİ: OCAK SONUNA KADAR ZAM YOK! 
Soyer son olarak ülkenin içinden geçtiği ve gideren derinleşen ekonomik kriz ekseninde mesajlar verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı, "Türkiye bir yangın yeri... Biz burada konuşurken İzmir’de ekmeğe zam geldi. Arkadaşlarıma da ilettim en azından Ocak sonuna kadar halk ekmeği zamlamayalım diye..." diye konuştu.

EN ÇOK İÇİMİ YAKAN ŞEY... 
Soyer sözlerini şöyle tamamladı: En çok içimi acıtan şey gençlerin yüzde 50’sinin Türkiye’den gitmek istiyor olması... Durumu açıklama için başka rakama ihtiyaç yok. Eğer bir ülke bu noktaya geldiyse, gayrisafi milli hasılanın ne kıymeti olabilir! Çocuklarımız ülkeyi terk etmek istiyorsa orda durmak lazım. Bunu çözmeliyiz... Eğer bir yerde yangın varsa, bir orman yanıyorsa, bir grup ağaç kendini kurtaramaz. O orman hepimizin! İzmir’den de el ele vermek, bu yangını beraber söndürmek zorundayız. Çünkü bu yangın hepimizi yakar. Türkiye’deki bu dalgalanma 15 gün devam ederse  çok daha ağır sonuçları olur. O yüzden bu yangını birlikte söndürmemiz lazım.

AK PARTİ’DEN VE MHP’DEN ELEŞTİRİ 
Bütçe oturumunda AK Parti adına konuşan Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “2.5 yılı değerlendiriyoruz. Büyükşehir için kullandığınız kaynak 25 milyar lira... Bugünkü bütçeyi de eklediğimizde 40 milyar lirayı buluyor.25 milyar gibi bir parayı kullanmışınız, bugün de 12.5 milyar lira gibi bir rakamla bize geliyorsunuz. Biz bu bütçeyi değerlendirirken elbette geçmişe bakacağız. Çünkü geçmiş geleceğin referansıdır. Geçen yıl 9 milyar olan bütçe, bu yıl 12.5 milyar liraya çıkmıştır. Yüzde 38 gibi bir artış olmuş... Ve bu bütçenin yaklaşık yüzde 85’i merkezi hükümetten gelen paydır. Bu pay da yüzde 38 oranında arttı” ifadelerini kullandı. Merkezi hükümetin İzmir’e haksızlık yaptığına dair çıkışı değerlendiren Hızal, “Merkezi hükümet, İzmir’in payında bir kesintiye gitmiyor. Bu ifade yanlış! Sosyal demokrasiden bahseden bir anlayış Türkiye’nin 81 iline yaptığı yatırımla ilgili eleştirmesini anlamıyorum. 30 ilçede vergi değerinde Aliağa en değerli olan ilçedir. Denizli Bozkurt Belediyesi’ne 8 milyon yatırım yapmışınız, Aliağa’ya ne kadar yaptınız çok merak ediyorum” dedi. “25 milyar nereye harcanmış?” diye soran Hızal şunları söyledi: Bir sanal maraton yapılmış, 70 bin euro verilmiş, sistem çalışmıyor. Büyükşehir’in binası yok ya, çatı onarımı yapmışsınız, 3 milyon vermişsiniz. Dün toplantıda baktım Büyükşehir’in çatısı akıyor!” diye konuştu. Bütçeye ret oyu vereceklerini ifade eden Hızal sözlerini şöyle tamamladı: Sosyal belediyecilik işi mazeret üretme, bazı başarısızlıkları örtme işi değildir. Zor koşullara rağmen iş üretebiliyor musunuz, asıl mesele budur. Bütün dalgalanmalara rağmen hükümet makro ve mikro yatırımları yapıyor. Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken bırakın yurt dışı kaynaklı bir kriz, pandemi gibi bir meseleyi, tamamen o siyasi iktidarın beceriksizliğine rağmen bırakın ek bütçeyi mevcut bütçesini tam alamazken, İstanbul’un bir çok sorununu çözmüştür. Çatısı akan belediye binasının bir yıl boyunca bir rapor hazırlanmışısınız. Bütçe içi boş, yatırımdan uzak bir bütçedir. AK Parti grubu olarak bütçe ve performansına ret oyu vereceğimizi bildiriyoruz...

MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin de İzmir’in kronikleşen sorunlarını kentsel dönüşüm, trafik ve planlama olarak sayarken, “Koskoca Büyükşehir 1000 konut dönüştürebilmiş. İçinde bulunduğumuz bina ve fuardaki holler olmasa meydanda kalacaktık. Bütçede kentsel dönüşüm için ayrılan pay yeterli değil” dedi. Trafik üzerinden de eleştiriler de bulunan Şahin, “Araç sayısı arttıkça yeni yollar, yeni güzergâhlar ilave etmezseniz ya da mevcut yolları genişletmezseniz elbette artan araç sayısı trafik yoğunluğuna sebep olur. Ayrıca kent içi trafiğinde yeteri kadar battı-çıktı, köprü ve kavşak düzenlemeleri yapılması gerekir. Ve yine trafiği rahatlatacak unsurlardan birisi de otopark... Allahtan zamanında 1. Çevre yolu yapılmış fakat bugünün yoğunluğunu kaldıramamaktadır. Merkezi hükümet tarafından projesi hazırlanan ve ÇED raporu Nisan ayında onaylanan 2. Çevreyolu önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. Yukarıda belirttiğimiz battı çıktı, köprü ve kavşak düzenlemeleri için performans programında yeterli önemin verilmediğini düşünüyoruz” dedi. Şahin sözlerini, “Büyükşehir yönetimi İzmir’i bütüncül bir plan anlayışı ile ele almalıdır. İzmir’in diğer sorunlarının da olduğu gibi planlama konularında yeterli hassasiyetlerin gösterilmediğinden kanaatle performans programının İzmir’i ülkemizde uluslararası platformda hak ettiği noktaya taşıyamayacağını düşünüyorum” diyerek tamamladı. 

 
Beşiktaş Avrupa defterini kapadı!
 
Bakan Gül açıkladı: Açık görüşler yeniden başlıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Beydağ’da Öğretmenler Günü'nde emekli öğretmen başkan vekili
Beydağ Belediyesi’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, Belediye Başkanı ...
Başkan Kılıç 84 yaşındaki öğretmenin elini öptü
Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde 84 yaşındaki ...
Büyükşehir'de gün öğretmenlerin günü!
Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle, ...
 
'İzmir'in ikinci Kültürpark'ı yeni yüzüyle yola çıktı... Soyer: Umut ateş olsun!
Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “daha yeşil bir İzmir” vizyonu ...
'Delice Network'e Terra Madre daveti
Dünya çapında gastronomi alanında ün yapmış 31 kentten oluşan Delice-Dünya ...
Çiğli sosyal yardımda yol haritasını belirledi
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, yaklaşan kış ayları öncesinde sosyal ...
 
Efes Selçuk'ta 'Eşim Değil, Eşitimsin' yürüyüşü
?Efes Selçuk Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası ...
Başkan Çalkaya eğitim emekçilerini unutmadı
Balçova Belediye başkanı Fatma Çalkaya, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ...
Nar Çiçekleri öğretmenlerine 24 Kasım kutlaması!
Belediye Başkanı Ali Engin, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde  Nar Çiçekleri ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Fikret İlkiz
Şeref ve haysiyetiniz kaç para?
Sercan Avcı
Büyükşehir’de bir ayrılık hikayesi
İlker Ağın
Manda mı?
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
Seray Akın
Sürdürülebilirlik
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri