POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Akdeniz'de 4,2 büyüklüğünde deprem
Akdeniz'de 4,2 büyüklüğünde deprem
Bakanı Koca'dan Mansur Yavaş'a teşekkür
Bakanı Koca'dan Mansur Yavaş'a teşekkür
Güneydoğu gazisine Gaziler Günü'nde darp
Güneydoğu gazisine Gaziler Günü'nde darp
Ayvalık'ta elektrik teli ormanı yaktı!
Ayvalık'ta elektrik teli ormanı yaktı!
15 Ağustos 2020 Cumartesi - 13:22

Meclis’te yaşananlar sonrası İzmir siyasetinde ‘demokrasi’ tartışması!

AK Parti Grubu’nun Soyer’in sözleri sonrası Meclis’i terk ettiği olaylı oturum sonrası AK Parti ve CHP arasında ‘demokrasi’ tartışması yaşanıyor. AK Parti İl Başkanı Sürekli ve AK Parti Grup Başkanvekili Hızal, Soyer’i sert sözlerle hedef alırken, yanıt CHP Grup Başkanvekili Özuslu’dan geldi.

Meclis’te yaşananlar sonrası İzmir siyasetinde ‘demokrasi’ tartışması!

GERÇEKİZMİR - Büyükşehir Beleidye Meclis Toplantısında AK Partililerin süreye uymadığını söyleyen ve bu yönde ikazlarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Biz sizi nasıl susturacağız? Nasıl herkes gibi dinleyeceksiniz! Şimdi çıkaracağım ama” demişti.  Bu sözler üzerine AK Parti Grubu salonu terk etmiş, Soyer bu kez, “Ben kimseyi çıkarmadım. Burada düpedüz hadsizliktir. Buna kimsenin hakkı yok. Bazılarına demokrasi bol geliyor” diye konuşmuştu.

SÜREKLİ'DEN SOYER'E 'DEMOKRATLIK' TEPKİSİ- HABER İÇİN TIKLAYINIZ

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, oturumu yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, ‘Grubunuzu çıkartırım’ dedikten sonra, meclisten çıkan AK Parti Grubu’ndan açıklama geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, ‘’Grubumuzun, Tunç Soyer tarafından, dışarı atılacağı tehditvari konuşmalarını duyunca, biz aslında meclisi değil, meclisi yönetemeyen Tunç Soyer’i protesto etmek amacıyla meclis salonundan ayrıldık. Biz çıktıktan sonra duyduk ki arkamızdan, ‘Demokrasi bazılarına bol geliyor’ ifadesini kullanmış. Tunç Soyer’in hiç kimseye demokrasi ölçüsü biçecek biri kişi olmadığını söyleyebiliriz. Demokrasinin bol geldiğini söyleyen Tunç Soyer, acaba bizi nasıl cezalandırmayı düşünüyor? Kentin sorunlarını konuşan meclis üyelerini susturamayacak.’’ dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, ‘’İzmir’de yapılan ulaşım zammının görüşüldüğü meclis oturumunda,  tabi ki biz AK Parti grubu olarak, zamların yapılmaması konusunda, gerekli eleştirilerimizi getirdik. Bu konuda zaten yaptığımız eleştirilerden yeterince rahatsız olan Tunç Soyer, meclis sonunda, CHP grubu içerindeki meclis üyelerinin tutum ve davranışlarını görmezden geldi. Ancak, bizim eleştirilerimiz noktasında, bizleri susturmaya çalışan Tunç Soyer’in tavrına karşı, meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte, karşı duruş sergiledik. Kendisinin ‘Sizi nasıl susturacağım’ diye bir ifadesi oldu.  Biz de, ‘Biz burada, seçilmiş meclis üyeleriyiz, İzmirliler adına söz alıyoruz, konuşuyoruz, dolayısıyla bizi susturma gibi bir yetkiniz yok.’ dedik. Arkasında yaşanan tartışmalar neticesinde, grubumuza yönelik, Tunç Soyer tarafından, dışarı atacağı tehditvari konuşmalarını duyunca, biz aslında meclisi değil, meclisi yönetemeyen Tunç Soyer’i protesto etmek amacıyla, meclis salonundan ayrıldık. Biz çıktıktan sonra duyduk ki, arkamızdan, ‘Demokrasi bazılarına bol geliyor’ ifade kullanımı var. Tunç Soyer’in hiç kimseye demokrasi ölçüsü biçecek biri kişi olmadığını söyleyebiliriz. Aslında, dünkü Soyer’in davranışından şunu anlıyoruz ki; eleştiriye tahammülü olmayan, şehir yönetiminde ciddi zaafları olan, demokrasi anlayışının da ne boyutta olduğunu çok net bir şekilde gördük. Demokrasinin bol geldiğini söyleyen Tunç Soyer, acaba bizi nasıl cezalandırmayı düşünüyor? Kentin sorunlarını konuşan meclis üyelerini susturamayacak. Konuşacağız, konuşmaya devam edeceğiz.’’ dedi.

YANIT ÖZUSLU'DAN

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve AK Parti Grup Başkanvekili Hızal’ın Soyer’i hedef alan sözlerine yanıt CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu’dan geldi.

Özuslu, Ağustos ayı son oturumunu terk eden Ak Parti Meclis Grubu’nun, demokratik teamüllere aykırı davrandığını ve manipülatif açıklamalarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştıklarını söyledi.

Özuslu yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Dün İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin ağustos ayı son oturumunda yaşananlarla ilgili olarak Ak Parti İl Başkanı ve Ak Parti Grup Başkan Vekili’nin basına yaptığı açıklamalar, “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” misalidir. Yaptıkları, bir bardak suda fırtına koparmak için mugalata yapmaktan başka bir şey değildir.

Meclis canlı olarak tüm İzmir haklı tarafından izlenmiştir ve kayıtları mevcuttur. İsteyen herkes kayıtlara bakabilir. Ak Parti sözcüleri baktıkları zaman, hem yaptıklarından hem de iddia ettiklerinden utanç duyacaklardır.

Meclisin olağan gündem maddeleri tartışılırken, her zaman olduğu gibi Ak Partili meclis üyeleri, muhalefet ettikleri tüm maddelerde söz almışlar ve istedikleri kadar konuşmuşlardır. Meclisin gündem dışı konuşmalar bölümünde yaşananları, sanki gündem maddeleri konuşulurken söz hakları kısıtlanmış gibi ifade etmeleri, en hafif tabiriyle ‘dürüstlük’ değildir.

Ak Parti Grup Başkan Vekili, basına verdiği mülakatta, ‘İzmir’in en önemli konularından biri olan ulaşım zammını tartıştık’ diyor. Yani bir konuyu tartıştığımızı kabul ediyor. CHP’li üyeler kendi aralarında tartışmadı herhalde bu konuyu. Kendisinin de ifade ettiği ilgili gündem maddelerinde Ak Parti Grup Başkan Vekili’nin, Ak Parti Sözcüsü’nün ve Ak Partili üyelerin konuşmaları hiçbir şekilde engellenmemiş, konuşmalarına sınır konmamıştır. Aksine, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili olarak benim yaptığım konuşamaya defalarca Ak Parti Grup Başkan Vekili, Grup Sözcüsü ve üyeler tarafından müdahale edilmiş ve konuşma insicamımı bozmaya çalışmışlardır.

Ak Parti Grup Başkan Vekili, üslup ve nezaketten bahsediyor. Dönsün kayıtlara baksın. Cumhuriyet Halk Partili bir üye konuşurken, hemen yanında oturan Ak Partili üyenin “Terbiyesizler” diye bağırdığını biliyor. Bu durumda da hâlâ nezaketten söz edebilecek midir?

Meclis, belli usul ve yönetmeliklere göre yönetilir. Ak Parti sözcüsünün keyfiyetine göre değil. Meclis yönetmeliğinde, ‘Ben istediğim kadar konuşurum’ diye bir keyfiyet de hak da yoktur. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi de Ak Parti sözcüsünün paşa gönlüne göre yönetilmez.

İlgili yönetmelik der ki: “Gündem dışı konuşma isteği, yazılı olarak başkana bildirilir. Söz verip vermemek ve söz verildiğinde süresini ve zamanını belirleme yetkisi başkana aittir.”

Böyle bir istek bildirilmemesine rağmen Meclis Başkan’ı Sayın Tunç Soyer söz vermiştir. Beş dakikanın sonunda da konuşmanın bir türlü bitmemesi üzerine birkaç kez, ‘Sözlerinizi toparlar mısınız’ demiştir. Buna mukabil Ak Parti Sözcüsü, ‘Ben Ak Parti Grubu adına konuşuyorum. İstediğim kadar konuşurum, benim sözümü kesemezsiniz’ şeklinde bir keyfiyet beyan etmiştir. Usul, nezaket, demokratik tavır, hak ve hukuka saygı bunun neresindedir?

Mecliste düzeni sağlamakla görevli kişi, Meclis Başkanı yani Sayın Tunç Soyer’dir. Sayın Tunç Soyer’in kendilerini uyarmasından tabii ne olabilir? Herkes istediği kadar konuşursa meclis yönetilebilir mi? Buradan demokratik bir diyalog çıkması mümkün olabilir mi? Her üyenin hakkı hukuku bu şekilde davranılarak korunabilir mi? Bunu kamuoyunun ve İzmirlilerin takdirine bırakıyorum.

Ak Partililere bir tavsiyem var. İstedikleri kadar geriye dönsünler ve meclis tutanaklarını incelesinler. Bugün içinde oldukları meclis kadar demokratik bir meclisi, demokratik bir başkanı görebilecekler midir? Bizim ne demokrasiyi ne de nezaketi Ak Partililerden öğrenecek halimiz yok. Sayın Tunç Soyer’in nezaketi ve demokrasiye olan inancı tüm İzmir kamuoyu tarafından bilinmektedir. Biz Cumhuriyet Halk Partililer, demokrasiye olan bağlılığımızı koruyarak görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Ak Partililerden de beklentimiz, bizim gösterdiğimiz demokratik tavır ve nezaketi göstermeleridir. Hiçbir şekilde meclisi terk edip demokrasi dışı bir tavra tevessül etmemeleridir.”

 

 
Göztepe'de kale için ilk aday Bolat
 
Maskesiz dolaşanların bahaneleri şaşırttı: Ruhum sıkılıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP Bayraklı'dan Genel Merkez'de 'tebrik' turu!
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, CHP ilçe örgütü başkanlarıyla ...
Sürekli'den Soyer'e 'demokratlık' tepkisi!
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Soyer ile AK Partililer arasında ...
CHP’de Go-Kart pisti için yeni iddia: 'AK Partili Erim var' diyorlar!
Güzelbahçe’deki Go-Kart Pisti üzerinden yürüyen tartışma yeni bir boyut ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzmir'in alev savaşçılarına moral telefonu!
İzmir'in Çeşme ilçesinde kontrol altına alınan yangında söndürme çalışmasına ...
Erdoğan'dan BAE'ye tepki: Büyükelçimizi geri çekebiliriz
Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı ...
Kırkpınar'dan '90 dakika' açıklaması: İyi ki zam yapıldı diyecek halimiz yok ama...
İYİ Parti İzmir İl Başkanı Kırkpınar, toplu ulaşımdaki 90 dakika uygulamasında ...
 
Çavuşoğlu: Gemimizi taciz gibi adımlar karşılığını alır
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Oruç Reis gemimizi taciz gibi adımlar karşılığını alır" dedi.
MHP İzmir'de kongre maratonu o tarihte başlıyor
MHP İzmir’de kongre maratonu başlıyor. Start 9 Eylül’de verilecek.
AK Partili Sürekli: 'Biz' diyebilenlerin çatısıyız!
AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, partisinin 19. kuruluş yıl ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Gönül Soyoğul
Fırtınanın gözünde, eylülde...
Taha Okan
“Atatürk” diyeceksiniz ve askeri olacaksınız!
Fikret İlkiz
Kırk yıllık idamlardan sonra ölüm cezası
Sercan Avcı
CHP'de olaylı kongrenin siyaseten anlattıkları!
İlker Ağın
İnceden inceye...
Seray Akın Ürkmez
Havai ve tehlikeli fişek
Dr. Tuncay Filiz
Sanma ki biri seni anıyor…
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri