POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Biden, Kamala Harris'i desteklediğini duyurdu
Biden, Kamala Harris'i desteklediğini duyurdu
ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi
ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi
Sondaj kulesi devrildi: Acı haber
Sondaj kulesi devrildi: Acı haber
Milli motosikletçi Razgatlıoğlu'ndan üst üste 10. zafer
Milli motosikletçi Razgatlıoğlu'ndan üst üste 10. zafer
13 Şubat 2024 Salı - 11:05

DEÜ'den bir önemli sağlık yatırımı daha!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), farklı alanlardaki yatırımlarına bir yenisi ekledi. Geçen hafta 6 Şubat depremleri dolayısıyla deprem bölgesinde bulunan ve yeni hizmetlerini bölgeye kazandıran DEÜ, İzmir'deki Seferihisar Yerleşkesinde aynı hafta içinde üç yeni spor yatırımına imza atmıştı. Yeni haftaya da sağlık alanında yeni yatırımıyla başlayan DEÜ, Diş Hekimliği Fakültesi bünyesine kazandırdığı Prekilinik Laboratuvarı’nı hizmete aldı.

DEÜ den bir önemli sağlık yatırımı daha!

Türkiye’nin saygın devlet araştırma üniversitelerinden birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), farklı alanlardaki yatırımlarına bir yenisi ekledi. Geçen hafta 6 Şubat depremleri dolayısıyla deprem bölgesinde bulunan ve yeni hizmetlerini bölgeye kazandıran DEÜ, İzmir'deki Seferihisar Yerleşkesinde aynı hafta içinde üç yeni spor yatırımına imza atmıştı. Yeni haftaya da sağlık alanında yeni yatırımıyla başlayan DEÜ, Balçova’daki 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesinde bulunan Diş Hekimliği Fakültesi bünyesine kazandırdığı Prekilinik Laboratuvarı’nı hizmete aldı. Açılış programına; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Balçova Kaymakamı Mahmut Halal, Balçova İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özgür Sönmez, Narlıdere İlçe Sağlık Müdürü Dr. Abdulvahap Köse, DEÜ Üst Yönetimi, akademik ve idari kadrosu ile öğrenciler katıldılar.

“AKADEMİK İLERLEYİŞİMİZE ÖNEMLİ KATKI”
Açılış programında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Üniversitemizin bilimsel ve akademik ilerleyişine katkı sağlayacak önemli bir kazanımı daha hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi. DEÜ’nün yükseköğretimde önemli bir marka olduğuna ve sağlık alanındaki öncü yatırımlarına devam ettiğinin altını çizen Rektör Hotar, “Uluslararası düzeyde saygın akademik çalışmalar yürüten Üniversitemiz, toplumsal sorumluluk bilinciyle hizmetlerini ve eğitim kalitesini sürekli iyileştirmeyi hedeflemektedir. Bilindiği üzere, diş hekimliği, sadece bireysel sağlığın değil; toplum sağlığının da temel taşlarından biridir. Bu vizyonla yaklaşık dört buçuk yıl önce Diş Hekimliği Fakültemizi açarak sağlık hizmetlerimizi genişletme ve donanımlı diş hekimleri yetiştirme yolunda önemli bir adım attık. Şu anda 8 Ana Bilim Dalı ile faaliyet gösteren Fakültemiz, uluslararası standartlara uygun, gelişmiş teknolojiye dayalı bir eğitim anlayışı ile öğrencilerini geleceğe hazırlamaktadır. Kısa sürede Türkiye’nin en önemli Diş Hekimliği Fakültelerinden birisi haline gelen Fakültemize kazandırdığımız son hizmetimiz olan Preklinik Laboratuvarımız da öğrencilerimizin eğitimlerinde önemli bir tamamlayıcı merkez olacaktır” ifadesinde bulundu. 

AYNI ANDA 120 ÖĞRENCİYE HİZMET VERECEK
Hizmete alınan Preklinik Laboratuvarı’nın DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin eğitim sürecinin kritik bir bileşeni olduğunu vurgulayan Rektör Hotar, “Diş Hekimliği Fakültemiz, beş yıllık kapsamlı bir eğitim programı ile öğrencilerimize mesleki bilgi, beceri ve yeterlilikleri kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu eğitim programının ilk üç yılı, öğrencilerimizin temel tıp ve diş hekimliği bilimlerini klinik öncesi uygulamalar ve özel çalışma simülatörleri ile desteklenen preklinik eğitim ile öğrenmelerini hedefliyor. Bu noktada Preklinik Laboratuvarımız, Fakültemizdeki bu eğitim sürecinin kritik bir bileşenini oluşturmakta. Laboratuvarımız, aynı anda 120 öğrencimize hizmet verebilecek kapasiteye sahip ve öğrencilerimizin hasta üzerinde uygulanacak tedavileri gerçeğe yakın bir şekilde deneyimleyebilmeleri için büyük bir imkân sunmakta. Laboratuvarımız, diş hekimliği eğitiminde önemli bir yere sahip olan preklinik uygulamalar için gerekli olan tüm ekipman ve imkanları barındırmaktadır. Laboratuvarımızın Türkiye’de ve dünyada örnek bir merkez olarak anılmasını ümit ediyor, diliyor ve inanıyorum” bilgisini paylaştı. 

EN ÇOK TERCİH EDİLEN FAKÜLTELERDEN
DEÜ Diş Hekimliği Fakültesinin Dokuz Eylül Üniversitesi’nin en genç fakültesi olmasına rağmen kısa sürede hızla gelişme kaydederek, Türkiye’de en çok tercih edilen ilk 10 Diş Hekimliği Fakültesi haline geldiğini aktaran Rektör Hotar, “60 öğrencimizle başladığımız yolculuğumuzda bugün Fakültemiz bünyesinde 250 öğrenciye ulaştık. Her yıl gelişimini katlayarak sürdüren, ulusal ve uluslararası önemli bilimsel projelerde yer alan Diş Hekimliği Fakültemiz, bugün tercih sıralamasında ülkemizde ilk 10 içinde bulunuyor. Elbette bu başarı bir ekip işiydi. Bizler fiziki imkanları hızlıca hazırlarken, hocalarımız da gereken desteği Üniversitemiz için sağladılar. Bu noktada katkıları için tüm hocalarımıza, çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca yeniden kavuştuğumuz tüm öğrencilerimize sağlık ve başarıyla dolu bir bahar yarıyılı diliyorum” şeklinde konuştu.

GÜZEL SANATLAR ÖĞRENCİLERİNDEN DUVAR RESİMLERİ
Konuşmasında DEÜ’nün Diş Hekimliği Fakültesi Ortak Derslikler Binası duvarlarının Üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından tıp alanındaki bilim insanlarını yansıtan resimlerle süslendiğini de belirten Rektör Hotar, “Bugünkü açılış törenimizin bir diğer önemli noktası da Diş Hekimliği Fakültesi Ortak Derslikler Binası duvarlarını süsleyen, sanatın ve bilimin iç içe geçtiği özel resimler. Bu resimler, Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi'nin değerli hocaları ve yetenekli öğrencileri tarafından büyük bir özveri ve sanatsal titizlikle hazırlandı. Resimler, medeniyetimizde ve coğrafyamızda tıp alanında öncü olmuş büyük bilim insanlarını konu almaktadır. Bu sanat eserlerinde, icat ettiği aletlerle cerrahinin öncüsü olarak anılan ez-Zehrâvî; modern tıbbın babası olarak kabul edilen ve ‘Tıbbın Kanunu’ adlı eseriyle tıp bilimine yön veren İbn Sina; deneysel tıbbın ilk savunucusu, çiçek ve kızamık hastalıklarını ayrı ayrı tanımlayan ve pediatri ile oftalmoloji alanlarında öncü çalışmalarıyla tanınan er-Râzî gibi değerli bilim insanlarının yaşamlarından kesitler, icat ettikleri aletler ve katkıda bulundukları bilimsel gelişmeler yer almaktadır. Bu vesileyle, laboratuvarımızın ve dersliklerimizin duvarlarını süsleyen sanat eserlerinin oluşturulmasında emeği geçen başta hocalarımız ve öğrencilerimiz olmak üzere, projede yer alan tüm idari personelimize, destek veren kurum ve kuruluşlarımıza da teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

REKTÖR HOTAR’A TEŞEKKÜR
Açılış programında konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Aliye Akcalı, DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin DEÜ’nün en genç fakültesi olduğunu vurgulayarak, “Buna rağmen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın vizyonu, önderliği ve desteğiyle kısa sürede hızla gelişen Fakültemiz, Türkiye’nin en iyileri arasında olmayı başarmıştır. Öğrencilerine yenilikçi bir kariyer imkânı sunan Fakültemize katkıları ve desteği için Sayın Rektörümüze bir kez daha teşekkür ediyoruz” ifadesinde bulundu.

DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elif Figen Koçak ise konuşmasında, DEÜ’nün sağlıktaki son yatırımı olan Preklinik Laboratuvarının, Fakültedeki preklinik eğitime sağlayacağı katkılara değinerek, emeği geçen Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar başta olmak üzere DEÜ Üst Yönetimi ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

DEÜ’nün yeni laboratuvar hizmet biriminin açılışı, kurdele kesilerek yapıldı. Açılışın ardından DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi bünyesindeki Prekilinik Laboratuvarı, programa katılanlar tarafından gezildi. Burada uygulama dersleri için laboratuvarda bulunan öğrencilerle bir süre sohbet eden Rektör Hotar, “Sizlerin çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası ölçekte sağlık bilimlerine yön vermeyi sürdüreceğiz” dedi. 

 
Soyer'den Paris zirvesinde önemli mesajlar!
 
Menderes'te çocuklara özel drama atölyesi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İzmirli doktor uyardı: Sigaradan kaçarken elektronik sigaraya tutulmayın!
İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma ...
İzmir'de iki aile çapraz nakillerle 'böbrek kardeşi' oldu!
İzmir'de kan uyuşmazlığı ve bağışıklık sisteminde yaşadıkları sorunlar ...
Sağlıkta düzenlemeler içeren teklifi TBMM'ye sunuldu
Sağlık alanında düzenlemeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve ...
 
"İzmir'de 22 yılda 129 sağlık tesisi hizmete açıldı"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesinin açılışıyla ...
TTB'den "X hastalığı" açıklaması
Türk Tabipleri Birliği (TTB), X hastalığının gerçek bir hastalık olmadığını ...
Kalp krizini taklit eden hastalıkta dünyadaki 7.vaka İzmir'de!
İzmir'de ani gelişen ve şiddetlenerek süren göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye ...
 
Kızamık uyarısı: Vakalar 2023’te 30 kat arttı!
Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa Bölgesi, 2023'te kızamık vakaların önceki ...
X hastalığı nedir, yeni bir pandemiye hazır mıyız?
Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda sağlık sektörü liderleri, 'X hastalığı' ...
Rahim ağzı kanserinden korkmayın!
Eve yaşlı bakımından diyete, ağız ve diş taramasından fizyoterapiye sağlık ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
Yeni dönemin ilk il kongresinin anlattıkları!
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri