POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Türkiye’nin FIFA dünya sıralamasındaki yeri belli oldu
Türkiye’nin FIFA dünya sıralamasındaki yeri belli oldu
Apart oteldeki cinayette yeni ayrıntılar!
Apart oteldeki cinayette yeni ayrıntılar!
İlk 3 madde kabul: Uyutma yasası görüşmeleri ertelendi!
İlk 3 madde kabul: Uyutma yasası görüşmeleri ertelendi!
TFF'de seçim günü: Başkan belli oluyor!
TFF'de seçim günü: Başkan belli oluyor!
Sercan Avcı
Sandığın ‘Z raporu' ve potansiyel adaylar!
2 Aralık 2019 Pazartesi

CHP İzmir’de delege seçimleri tamamlandı.

Tansiyonu yüksek başlayan seçim ilerleyen günlerde azaldı.

Heyecanın en yüksek olduğu ilçe mavi-beyaz rekabetinin yaşandığı ve ilçe belediye başkanının net ve açık şekilde müdahil olduğu Karşıyaka’ydı…

Seçimler öncesi 'değişim' mesajı veren mavi listelerin en organize olduğu ilçeler metropolde Karşıyaka ve Karabağlar'dı...

Bu dönem en dikkat çeken detay belediye başkanlarının sandıkta yarıştırılmaması oldu. Sandıkta yarışıp delege olamayan belediye başkanı yok. Belediye başkanları ya  mahallelerinde aday olmadı, ya çift listeye birden yazıldılar, ya da tek liste çıktı, listede yer aldılar.

Bir başka önemli gelişme de kadın ve gençlik kotasının uygulanmaması oldu.  Geçtiğimiz dönem mahallelerde seçimlerde kota itirazları çok olurdu. Bu dönem delege seçimlerinde kota zorunlu kılınmadı. Hal böyle olunca bir çok mahallede kadın ve genç sayısının az olması dikkat çekti.

Delege seçimleriyle en çok ilgilenen vekiller Mahir Polat ve Murat Bakan oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer delege seçimlerine herhangi bir müdahalesi olmadı ancak Soyer’le birlikte hareket eden siyasi ekip sürecin başından sonuna vardı.

Büyükşehir cephesi geçtiğimiz yıllara göre topa erken girdi. Aziz Kocaoğlu döneminde Kocaoğlu ve ona yakın siyasiler ilçe delegasyonunun oluşmasını bekler sonra delegasyon üzerinden harekete geçerdi. Bu dönem Büyükşehir cephesini oluşturan Rıfat Nalbantoğlu-Mustafa Özuslu ve Murat Bakan sürece mahalle seçimlerinden dahil oldu. Belki de olmaları gerekiyordu ancak bu da onların sandık mesaisinde erken yıpranmalarına da neden oldu. Ekip Bornova, Konak, Buca gibi yerlerde istediği sonucu alamadı. 

Büyükşehir’de Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcısı sıfatındaki isimler de geçtiğimiz yıllara göre sürece fazlasıyla girdiler.

Potansiyel il başkan adayları mevcut başkan Deniz Yücel, Devrim Barış Çelik ve Umut Tekin gibi isimler mahallelerinde delege seçildi. Tabiri caizse startta kalmadı.

Karşıyaka’da muhalifler mavi listeyle açık ara önde çıktı. Ancak mavinin tek başına bütün olmadığına dikkat çekmek gerek. Mavi kendi içinde tonlara sahip… Belediye  başkanı Cemil Tugay’la hareket edecekler dışında mavi içinde Ali Engin, Cihan Türsen ve Cevat Durak gibi isimlerle hareket edecekler ile bağımsız duranlar da var. Cemil Tugay- Mustafa Özuslu cephesinin adayının mahallesi Mavişehir’de 1 oyla seçimi kazanan Murat Serdar Koç olduğu iddia ediliyor. Serdar Yavaşoğlu, listesi aynı mahallede kaybetmesine rağmen delege seçilerek adaylık şansını korudu. Mavi içinde Yavaşoğlu’nun adaylığına sıcak bakanlar var. Yeniden aday olması zor olan İlçe Başkanı Uğur Yıldırım 60-80 arası blok delegeyle ilçe kongresi sürecini beklemeye koyuldu.  İlçede belediye kanadının aşırı topa girdiğini belirtmek gerek. Belediye Başkanı Tugay açık şekilde sürece müdahil oldu. Bunu da ilan etti. Tugay sıkıntılı gördüğü yerleri düzeltmek adına verdiği mücadeleyle başka sıkıntılar yarattı. Karşıyaka’da denklem basit değil. İlçe kongresi sürecinde mavi içindeki önemli aktörler beklentilerini alamazsa Tugay-Özuslu dışında bir oyun hazırlarlar.

Bornova’da Belediye Başkanı Mustafa İduğ sürece müdahil olmadı, yıpranmadı. Rıfat Nalbantoğlu- Mustafa Özuslu ve Murat Bakan cephesinin en zayıf çıktığı yerlerden biri Bornova…. Bu cephenin potansiyel adayı Selma Nalbantoğlu mahallesinde kaybetti.  Polat-İnal ittifakı 100’ü aşkın delege çıkardı. Bu ittifakın adayı büyük ölçüde Gürol Türkmentepe… Bir diğer yanda ise ilçe eski başkanı Ertürk Çapın var. Hatırı sayılır bir delegasyonun desteğini alan Çapın’a Belediye Başkanı İduğ’un da destek verebileceği konuşuluyor. Tuncay Özkan’a yakın isimlerin de desteğini alan Çapın’ın aday çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Buca’da eski ilçe başkanı Çağdaş Kaya’nın kazandığı ve kaybettiği son iki il kongresine göre belediye cephesi en güçlü çıktığı seçimi yaşadı. İlçede muhalefetin önemli aktörleri kaybetti. Adaylık için Ali Hıdır Uludağ ve Orhan Karaoğlu nabız yokluyor. İl Sekreteri Hacer Taş’ın kaybetmesi hesapları alt üst etti.  Belediye cephesi elindeki 3-4 alternatif isimden biriyle yola çıkacak.

Beyaz listelerin en güçlü çıktığı yerlerin başında Çiğli geliyor. Utku Gümrükçü-Ali Rıza Koçer ikilisi hata yapmadı ve muhalefet e karşı açık ara zafer kazandı.  Mevcut başkan Mert Özcan adaylığını açıklarsa ikili Özcan’la devam eder. Açıklamazsa ‘değişim’ masada demektir.

Konak’ta Şakir Başak-Çağrı Gruşçu ikilisi önde çıktı. İlk 2 hafta mesaisinde ciddi delegasyon çıkardılar. Gruşçu’nun yeniden aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Belediye Başkanı Abdül Batur da açık şekilde adayının Gruşçu olduğunu ilan etti. . 100 bandındaki muhalefetin işi şimdilik zor. Nalbantoğlu-Özuslu ve Bakan cephesi  Büyükşehir gücüyle ilçe kongresini zorlayacaktır.

Bayraklı’da Belediye Başkanı Serdar Sandal ve İlçe Başkanı Cemalettin Alper’in desteklediği kırmızı listeler büyük ve kritik mahallelerde kaybetti. Muhalefet geçtiğimiz yıllara göre en güçlü çıktığı delege seçimlerini yaşadı. Alper’in devam etme şansı zayıf. Sandal süreçteki hakimiyetini kaybetmemek için aday belirlemede bizzat devrede. İlk işaret ettiği isim Pınar Susmuş… Bayraklı için Nalbantoğlu da yakın takipte… Muhalefet cephesiyle görüşüyor. Songül Gök, Cemal Eroğlu ve Erol Özmen’in isimleri adaylık için geçiyor.

İlk kez Abdül Batur’suz bir delege seçimi yaşayan Narlıdere ‘uzlaşıyı’ zorlayacak. Belediye Başkanı Ali Engin ve mevcut yönetimin adayı ilçe sekreteri  Serkan Çağlar… Adaylığını açıklayan Çağlar üzerinde uzlaşı zor gözüküyor. Belediye ve mevut ilçenin Çağlar isminde diretmesi halinde mavi listelere öncülük eden Grand Plaza Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kılıç ve beraber hareket ettiği isimlerin aday çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Karabağlar’da yarış Murat Bakan, Heval Savaş Kaya, Bülent Sözüpek, Orhan Polat ve Mehmet Türkbay cephesiyle, Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Başkan Yardımcısı Ceyhan  Kayhan ve İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız ittifakının mücadelesi şeklinde geçti. Mavi listeler dikkat çekici bir başarı kazandı.  Muhalefet cephesinde Mehmet Türkbay, Orhan Polat gibi isimler adaylık için öne çıktı. Kongre sürecinde Büyükşehir gücü ile ilçe belediyesi gücü karşı karşıya gelecek. İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız yeniden adaylığa sıcak bakıyor ama yeni bir arayış da var.

Balçova’da eski başkan Mehmet Ali Çalkaya ve ilçe başkanı Aygül Eryılmaz’ın beyaz listeleri tulum çıkardı. Gözler 2012’den beri koltukta olan Eryılmaz da!

Urla-Gaziemir’de de geçtiğimiz yıllara göre farklı bir durum vardı. Mahallelerde yarış oldu. Her iki ilçede de mevut başkan ve yönetimler ile onlara yakın isimler önde çıktı.

Tire’de seçimlere Eski İlçe Başkanı Hakan Şenoyar’ın desteklediği  mavi damga vurdu. Kritik isimler delege seçilemedi. Şenoyar’ın aday olması yüksek ihtimal.

Mavi rüzgarının estiği bir başka ilçe Ödemiş oldu. Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve ekibi seçimlerden güçlü çıktı.

Bayındır’da da yine ilçe eski başkanı Behzat Ayidlek’in desteklediği listeler önde çıktı. Aydilek’in de yeniden aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Çeşme’de Belediye Başkanı Ekrem Oran ve İlçe Başkanı Sait Kavasoğlulları seçimlerden güçlü çıktı. Oran’ın mevcut başkanla devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Selçuk’ta da Belediye Başkanı Filiz Sengel Ceritoğlu’nun desteklediği kırmızı listeler açık ara önde çıktı.

Seçimlerin çarşaf listeli yapıldığı tek yer Foça’ydı… Foça’da mevcut ilçe başkanı Baran Gezmiş Yıldırım aday değil. Yıldırım ilçe kongresinde bırakacak ve Büyükşehir’de görev alacak. Burada Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve delegenin uzlaşı araması bekleniyor ancak sandıkta rekabet sürpriz olmaz.

Bergama’da potansiyel aday  Akın Yasa ve mevcut ilçe başkanı Ecevit Cambaz’ın desteklediği listeler yarıştı. Cambaz önde çıktı. Cambaz’ın konsensüs sağlanması halinde yeniden adaylığa sıcak baktığı öğrenildi.

Aliağa’da iki ilçe başkan adayı Özlem Şan Oğuzhan ve Saim Yurdakul öne çıktı. İkili arasında sandık mesaisi sonrası 15-20 delege fark var. İlçe Eski Başkanı Özcan Durmaz’In desteğini alan Oğuzhan bir adım önde.

Seferihisar’da mevcut başkan Senem Gürer Solak ve ilçe başkan adayı Köksal Yıldırım rekabeti yaşandı sandıkta.. Mevcut başkanın desteklediği listeler önde çıktı.

Karaburun’da örgüt desteği ilçe eski başkanı Bülent Çumçum’a… Hatırı sayılır bir delegasyon desteği alıyor. Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan topa girdi. Merkez’deki iki mahalleyi aldılar. Çumçum ile Erdoğan’ın desteklediği eski ilçe başkanı Erdal Subaşı kongrede yarışacaktır.

Kemalpaşa’da genelde tek listeli seçimler oldu. 3 mahallede çift liste yarıştı. İlçe örgütünün ağabeyi Mehmet Ayçil yeniden aday…  Ayçil’İn karşısında Ahmet Cemil Balyalı ve Vedat Uğurlu var.

Menderes’te de Belediye Başkanı  Mustafa Kayalar sandıkta istediği sonucu aldı. Kayalar’ın destekleyeceği isim başkanlığa uzanır. Kayalar’ın mevcut ilçe başkanıyla devam etmesi de yüksek ihtimal.

Torbalı’da belediye  ve ilçe yönetimine karşı mücadele eden Övünç Demir’in kendi mahallesindeki kritik seçimi kaybetmesine rağmen  aday çıkarması bekleniyor.

Dikili, Güzelbahçe, Kiraz, Menemen, Beydağ, Kınık’ta ‘uzlaşı’ şeklinde seçimler yapıldı. Buralarda belediye başkanlarının destekleyeceği isimler ipi göğüsler. Dikili’de Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün mevcut ilçe başkanıyla devam etmesi bekleniyor. Kiraz’da ilçe başkanlığında değişim bekleniyor. Menemen’de ilçe başkanı Serdar Değirmenci aday değil. Değirmenci ve Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un ortak bir isimde uzlaşması bekleniyor.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 8 yorum var, 8 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
M.y 2 Aralık 2019 Pazartesi 23:58

CHP tüzüğü gereğince partili belediye başkanları kendi ilçelerinde zaten doğal ilçe kongre delegesi. Belediye başkanlarının mahallelerinde seçime girerek delege olmuş olmaları mümkün değil. Size bu konuda yanlış bilgi verilmiş sanırım.

Yorumu oyla      0      0  
Hüseyin ŞİMŞEK 2 Aralık 2019 Pazartesi 23:15

Sayın Serkan AVCI, sizin tüm yazılarınızı yakından takip ediyorum. Öncesini ve sonrasını değerlendiriyorum yüksek oranda İzmir çeperinde teyit edilmiş ve doğru orantı oranı çok yüksek. Ancak; Narlıdere ile ilgili olan bölümü çok kısa ve biraz kısır bir değerlendirme olmuş. Yeterince irdelenmiş olduğunu veya 11 mahalle bazında incelenerek hazırlanmış bir yorum olduğunu düşünmüyorum. Tamamen yanlış demiyorum ancak biraz daha geniş yorumu hak ettiğini düşünüyorum. Mahalleleri?

Yorumu oyla      0      0  
Haydar 2 Aralık 2019 Pazartesi 22:17

Sayın Avcı, Cihan Türsen partiden istifa etti. Kendisiyle hareket eden kimse yok.

Yorumu oyla      0      0  
mehmet yalçın 2 Aralık 2019 Pazartesi 20:57

karşıyakada belediye başkanın desteklediği sersae koçun bu saatten sonra aday olması oldukça zor.Çünkü karşıyakada çok maallede kazandığı görünen mavi kendi içinde parçalı vazyette.on günlerde delegelerde ne beeldiye başkanın desteklediğ serdar koç neden serdar yavaş aday olmamalı dyen bir grup var.er iki adayında yönetime yakın görünmesi mantıklı ve objektid düşünen ve chp nin eski günlerine dönemsini isteyip sol dusunen bir day rayısında oldukları görülüyır.Bazı mahallerde daha çok sol eğilimli delegeler bu iki aday dısında başka bir aday arayısında oldugu görülüyor.Bu grupta en çok adaylıkta ismi geçen entellektüel ve ekonomidt Basri Koyuncuoğullarının adı geçiyor.Tek sorun kendisinin ikna edlmesi bence hepsinden daha iyi ilçe başkanı olacağı kesin

Yorumu oyla      0      0  
ahmet sami coşkun 2 Aralık 2019 Pazartesi 19:13

Karşıyakada mavi içinde sol bir aday arayısı içinde olan bir grup var.Bunlar Bostanlı delegesi basri koyuncuoğullarını ikna etmeye çalışıyorlar.Basri Koyuncuogullarının öne sürdüğü koşullar var.Bu koşullar kabul edilirse kendisinin yakın çevresine söylediği serdar yavaş aday olmaqzsa aday olmayı düşündüğünü seçimi kazanmasada partinin sol söyleme ihtiyacı oldugunu beyan ettiği katşıyakada bilinmektedir

Yorumu oyla      0      0  
Cengiz cansız 2 Aralık 2019 Pazartesi 18:57

Sercan karabağlar esenlik mahallesinde 2 geç erkek 6 bayan seçildi en önemlisi 9 delegenin tamamı sahada emek harcayan arkadaşlardan oluştu selamlar

Yorumu oyla      0      0  
Üye 2 Aralık 2019 Pazartesi 12:10

Cihan Türsen partide istifa eti.üyeside değil.

Yorumu oyla      0      0  
Haşim Sarp 2 Aralık 2019 Pazartesi 12:08

Karşıyaka tespitleriniz doğru herkes Hüseyin Mutlu Akpınar''dan illalah derken gelen gideni aratacak gibi tel tek mahalle bazında üyeleri araması, liste toplantılarına açıkca katılması hiç hoş değil. Belediye başkanlığına tepeden gelince böyle oluyormuş. Bir sonraki dönem yerine doktor Taha gelsin

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
Yeni dönemin ilk il kongresinin anlattıkları!
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri