POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Emniyet Genel Müdürlüğü önünde bombalı saldırı girişimi
Emniyet Genel Müdürlüğü önünde bombalı saldırı girişimi
'Altın Portakal Festivali'ni kendim yapacağım'
"Altın Portakal Festivali'ni kendim yapacağım"
Sanayi ve KOBİ'de doğalgaza büyük zam!
Sanayi ve KOBİ'de doğalgaza büyük zam!
Karar Resmi Gazete'de: Yerel seçim tarihi netleşti!
Karar Resmi Gazete'de: Yerel seçim tarihi netleşti!
31 Mart 2023 Cuma - 14:19

EGEÇEP’ten ekokırıma karşı çağrı

EGEÇEP, 17. Bileşenler Kurultayı’nın sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaştı. Ekolojik yıkımların yaşamı ciddi şekilde tehdit eder hale geldiğine vurgu yapılan bildirgede, “Doğadan, yaşamdan yana olan bütün kesimleri birlikte mücadeleye çağırıyoruz” denildi

EGEÇEP’ten ekokırıma karşı çağrı

“Ekokırım Suçtur; Doğa Affetmez!” sloganıyla, 4 Mart 2023 tarihinde toplanan Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) 17. Bileşenler Kurultayı, Ege Bölgesi’ndeki bileşen örgüt temsilcileri, bireysel katılımcılar ve bileşen adayı kuruluşların katılımlarıyla gerçekleştirilmişti. Geçtiğimiz dönemde hayatını kaybeden İZÇEP Temsilcisi Merih Akın Yücel ile Kahramanmaraş’’ta meydana gelen depremlerde yaşamlarını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan kurultayda, yaşanan süreçler değerlendirilmişti. Kurultayın sonuç bildirgesi ise bugün İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Sermayenin doğayı talanının, yaşam alanlarını geri dönülemez bir şekilde yok ettiğine vurgu yapılan bildirgeyi, EGEÇEP’ten Nihal Sarıpınar ile İlker Ağın okudu.

YAĞMA PROJELERİ HZILA DEVAM EDİYOR

Ekolojik yıkımların son yıllarda insanların, bitki ve hayvan türlerinin varlığını ve yaşamlarını ciddi bir şekilde tehdit eder duruma geldiğine dikkat çeken Sarıpınar, “Geçen yıllarda olduğu gibi AKP-MHP iktidarının ekonomik krizden çıkış yolu olarak bulduğu yöntemlerden biri de doğanın yağmalanması, ekolojik yıkım projeleridir. AKP-MHP iktidarı, doğayı ve yaşam alanlarını talan edip Türkiye’nin dört bir yanını altın ve diğer metalik madenler, nükleer veya termik santraller, HES’ler açarak yerli ve yabancı sermaye şirketlerine teslim etmektedir. Bugün Bergama’dan Cerattepe’ye, Kazdağları’ndan Fatsa’ya, İliç’ten Kışladağ’a, Muratdağı’ndan Efemçukuru’na, İkizdere’den İkizköy’e, Uzungöl’den Salda Gölü’ne, Kanal İstanbul’dan Çeşme Yarımadası’na, Munzur'a, Meryem Ana'dan Hasankeyf’e kadar ülkenin her yerinde doğal ve kültürel varlıkları tahrip eden, yağmalayan projeler son hızla devam etmektedir. Harmandalı özelinde somutlaşan vahşi çöp depolanmasına son verilmesi, çöp yakılmalarına son verilmesi ve Harmandalı çöplüğünün bir an önce kapatılması, çöplerin geri kazanılması ve kompost üretilmesi, ülkemizin çöplüğe dönüşmesine neden olan çöp ithalatının durdurulması için mücadele edilecektir” dedi.

ASBEST TEHDİDİNE VURGU

Depremlerin gölgesinde kontrolsüz yapılaşma sorununa da vurgu yapan Sarıpınar, “Denetimsizlik başta olmak üzere yapılaşmanın kontrolsüz bir şekilde sürdürülmesi, kaçak yapılaşmalar, imar afları, zeminle uyumsuz yapılar, tarım alanlarının imara açılması, zemin etütleri ve yapı projelerinin kamusal denetim dışı bırakılması, etkin cezalandırmaların olmayışı gibi nedenlerle on binlerce canlıyı yitirdik; milyonlarca insanın yaşamı altüst oldu; ekonomik kayıplar ülke ekonomisini felce uğrattı. Depremden sonra bölgede enkaz ve moloz yığınlarını kaldırma işlemleri plansız bir şekilde yapılmaktadır. Enkaz kaldırma işlemleri sırasında açığa çıkan asbest yerel halkı, hayvanları, işlem sırasında çalışan işçileri, döküldükten sonra toprağı zehirlemektedir. Ayrıca bölgede hala yeraltında hareketlilik olmasına rağmen yeniden kentleşme için tarım arazilerinde inşaat çalışmalarına başlanmıştır. Yaşanan depremler göstermiştir ki ülkemizde çok sayıda aktif fay bulunmaktadır. Başta Akkuyu olmak üzere Sinop ve İğneada dahil yapılan/ yapılması projelendirilen tüm nükleer santraller, oluşacak öngörülemez büyüklükteki depremler nedeniyle çok geniş coğrafyaları yaşanamaz hale getirme potansiyeline sahiptir. Nükleer macerasından bir an önce vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı.

EKOKIRIM YASA TASARISINA DESTEK

Sermayenin doğayı talanı, yaşam alanlarını geri dönülemez bir şekilde hızla yok ederek dünyayı yaşanamaz hale getirdiğini kaydeden Sarıpınar, “Buna karşı meclise sunulmak üzere Yurttaş Ekokırım Yasa Tasarısı hazırlanmıştır. EGEÇEP olarak bu Ekokırım Yasa Tasarısını destekliyor ve yaygınlaştırılması için tüm çabayı göstereceğimizi vurguluyoruz. Bölgemizde Kaz Dağları, Madra Dağı, Murat Dağı, Efemçukuru, Kozak Yaylası başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanında iktidarın da desteği ile kontrolsüz bir şekilde yürütülerek doğayı katleden vahşi madencilik ve taş ocaklarının faaliyetlerinin durdurulması, bu durumda olan yerlerin toplumsal baskı oluşturarak doğaya kazandırılması için mücadelemize devam edeceğiz. Son dönemlerde sermaye, gözünü SİT alanlarına dikmiştir. Onların destekçisi siyasal iktidar, rantı yüksek yerlerdeki SİT derecelerini düşürerek sermayeye yeni rant alanları hediye etmektedir. Bu kabul edilemez duruma bir an önce son verilmelidir. Ayvalık’ın doğal yapısının korunması için yerinde yürütülen direnişe destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

DÜNYANIN ÇÖPLÜĞÜ: ALİAĞA

Dünyanın en verimli ovalarından birisini barındıran Gediz Havzası’nın bir yandan kurşun fabrikası, bir yandan nikel madenleri, bir yandan da biyokütle santralleri tarafından hızla kirletildiğini dile getiren Ağın ise şunları söyledi: “Yaklaşık 300 bin İzmirlinin içme suyunun sağlaması için planlanan Çamlı Barajı, Efemçukuru Altın Madeni’ne kurban edilirken, 130 km uzaklıktaki Gördes Barajı’ndan İzmir’e su getirilerek o havzanın ve Marmara Gölü’nün hakkı olan su gasp edilmektedir. Bir yandan iktidar diğer yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama’da meraları, zeytinlikleri ve tarım alanlarını, organize sanayi bölgesi, millet bahçesi ve madenlere açmakta Bergama’yı yaşanmaz hale getirmektedir. EGEÇEP, gerek Bergama ve gerekse bölgedeki benzer diğer uygulamalara karşı mücadele edecektir. Ülkenin enerji ihtiyacı var diyerek başta Ege bölgesi olmak üzere en verimli tarım alanları, enerji şirketlerine devrediliyor. Turizm bahanesiyle Çeşme Yarımadası’nın yağmalanmasına karşı, yarımadanın doğal ve kültürel değerlerinin korunması mücadelemizi şimdiye kadar olduğu gibi sürdüreceğiz. Demir çelik fabrikaları, gemi söküm tesisleri, termik santral ve diğer çok yoğun kirleticilerle bölgemizdeki çevre sağlığı ve canlı yaşamı için büyük risk yaratan, iklim krizine ciddi katkıları olan Aliağa dünyanın çöplüğü haline gelmiştir. Aliağa’da kirletici endüstriye karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz.”

DOĞANIN SAHİBİ DEĞİL PARÇASIYIZ

İzmir’in Çernobili olarak bilinen Gaziemir’de eski kurşun fabrikası bahçesinde gömülü halde bulunan radyoaktivite bulaşıklı tehlikeli atıkların İzmirlilerin sağlığı için tehlike saçmaya devam ettiğini belirten Ağın, “Bütün girişimlere rağmen sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı gibi atıkların temizlenmesi konusunda herhangi bir işlem yapılmamıştır. Son dönemde ortaya atılan Ekovar adlı şirketin projesinin de ne olduğu bilinmemektedir. Her geçen gün sayısı artan balık çiftlikleriyle beraber denizlerimiz kirletiliyor ve bir anlamda özelleştiriliyor. Balık çiftlikleri denizlerin kirlenmesine neden olduğu gibi GDO’lu yemlerle ve kimyasal maddelerle beslenen balıklar tüketenler üzerinde sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir.  EGEÇEP ve Bileşenler olarak bizlerin doğanın sahibi değil, sadece bir parçası olduğumuz, insanların olduğu kadar diğer canlıların da yaşama hakkı olduğu bilinciyle, yaban hayatının ve doğanın korunması için her türlü demokratik ve hukuksal mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Doğadan, yaşamdan yana olan bütün kesimleri ekolojik sorunlara duyarlı olmaya ve birlikte mücadeleye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

 
İZBB'den Kahramanmaraş'a yaşam merkezi
 
‘Hizbullahçıyız, kafalarını keseriz’ demişti, serbest kaldı!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İzmirli depremzedeler 10 madde ile seslendi: Rezerv alandaki satışlar için mesaj!
İZDEDA İzmir’i yıkan 30 Ekim depreminin üzerinden 30 ay geçmesinin ardından ...
Bu logoyu artık daha çok göreceğiz!
BM Genel Kurulu'nun aldığı karar ile her yıl 30 Mart günü, “Uluslararası ...
İzmir'in göbeğinde bitmeyen kaos!
Yaya Derneği Başkanı Erol Akcan, İzmir'de Mustafa Kemal Paşa Sahil Bulvarı ...
 
6 yaşındaki gelin skandalı davası ertelendi
Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında ...
İzmir'de kimya fabrikasına 'sahte içki' baskını!
Bornova ilçesindeki bir kimya fabrikasında sahte içki yapımında kullanılmak ...
Saldırı sonrası Akşener: Korkmuyorum Recep Bey!
İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ve İBB Başkanı İmamoğlu, kurşunlanan İYİ ...
 
İzmir'de mahkemeden emsal 'kreş' kararı!
İzmir 5. İş Mahkemesi, kreş açma yükümlülüğüne uymadığını öne sürdüğü ...
İzmir’de otizmli bireyler ve aileleri hakları için yürüyecek
İzmir’de otizmli bireyler ve aileleri, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık ...
İzmir'de zehir tacirlerine çifte operasyon!
Bornova ve Konak ilçelerindeki uyuşturucu operasyonlarında 3,5 kilo esrar, ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Sercan Avcı
16 Eylül kongresi!
İlker Ağın
Damızlık mı kasaplık mı?
Fikret İlkiz
Yargıç dertlenmesi ve etik
Seray Akın
Sosyal yüzücülük
Dr. Tuncay Filiz
Hipertansiyon
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri