POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER GÜNCEL SPOR KÜLTÜR-SANAT DÜNYADAN EKONOMİ TÜMÜ
Erdoğan ve Johnson'dan kritik görüşme!
Erdoğan ve Johnson'dan kritik görüşme!
Bitlis'teki helikopter kazasında ön rapor açıklandı
Bitlis'teki helikopter kazasında ön rapor açıklandı
Erdoğan açıkladı: Kadına şiddete karşı yeni adım
Erdoğan açıkladı: Kadına şiddete karşı yeni adım
İngiltere varyantlı vakalar için yeni test kararı!
İngiltere varyantlı vakalar için yeni test kararı!
5 Mart 2019 Salı - 12:09

Soyer'den çarpıcı mesajlar: İzmir'den yeni bir siyaset dili şekillenecek!

İzmir ve ülkenin sorunlarından hedeflerine kadar bir çok konuda çarpıcı mesajlar veren Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Soyer, kentte bütünleşme vurgusu yaparken, yeni bir siyaset dilinin İzmir'den ülkeye yayılacağını söyledi. Rakibi Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci'ye yaptığı davet üzerinden yaşanan polemiğe değinen Soyer, meclis üyeliği aday listelerine müdahalillik sorusuna da yanıt verdi. 

Soyer den çarpıcı mesajlar: İzmir den yeni bir siyaset dili şekillenecek!

GERÇEKİZMİR - Millet İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Tunç Soyer, Halk TV'de katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu. 

- SOYER'DEN KOOPERATİF ZİRVESİ... 

İzmir ve ülkenin sorunlarından hedeflerine kadar bir çok konuda çarpıcı mesajlar veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Soyer, kentte bütünleşme vurgusu yaparken, yeni bir siyaset dilinin İzmir'den ülkeye yayılacağını söyledi. Rakibi Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci'ye yaptığı davet üzerinden yaşanan polemiğe değinen Soyer, meclis üyeliği aday listelerine müdahalillik sorusuna da yanıt verdi. 

Soyer ayrıca Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Zillet ittifakı' söylemini de yorumladı. 

BİZE BUZ KÜTLESİ ÇARPMAK ÜZERE! 
Söze ülke ekonomisi ve buna paralel hükümet tarafından uygulamaya konan tanzim satışlar hakkında konuşarak başlayan Soyer, "Ortada garabet var. Otoyollar, köprüler özelleştirildi. Domates, soğan kamulaştırıldı. Hakikaten garabet! Biz meşgulken muazzam bir kriz üstümüze gelmekte... Buzdağının görünün kısmıyla uğraşıyoruz. 'Trump şunu söyledi, o cevap verdi'... Bunlar değil aslında... Buz kütlesi bize çarpmak üzere... Şu anda bastırılıyor. Tanzim satış bir gösterge... Daha bir çok şey var, bastırıldığına dair gösterge... 1 Nisan’dan sonra bunlar bastırılamayacak! Batmamak için direnmeye çalışılıyor. Büyük kriz üzerimize geliyor. Biz bunu görüyoruz. Meselenin sadece görünen yüzeyindeki döviz dalgalanmaları enflasyon oranlarıyla kalmayacaktır" dedi. 

PANZEHİR GÜÇBİRLİĞİ
Soyer krize 'güç birliği' reçetesi verirken şu ifadeleri kullandı: Panzehir var. Güç birliği yapmamız lazım. Biz derken Türkiye... Bizim yeni bir başarı hikayesine ihtiyacımız var. Kutuplaşan taraf olanların birbiriyle buluşması barış ve kardeşliğin yeniden tesis edilmesi gerek. Barış ve kardeşlik olmadan adalet demokrasi olmadığını gördük. Ayrıştıkça zayıflıklarımız daha fazla ortaya çıkıyor. Böyle bir kriz ortamında birbirimize sarılmamız lazım ki gücümüz büyüsün. Zillet İttifakı diyerek kutuplaştırmaları karşılığını bulmuyor. İnsanlar ötekileştirmeden çok şikayetçiler. Bizi bağlayan bağlar var. Bunu gün ışığına çıkarmamız ve onlar üzerinden gelecek inşa etmemiz gerek. Yoksa krizlerin bizde yaratacağı tahribat daha fazla olacak...

ADAYLAR ARASINDAKİ REKABET DAHA SAYGILI OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
Rakibi Zeybekci'ye yaptığı 'esnaf lokantasında birlikte yemek yeme' daveti ve sonrasında yaşanan polemik hakkında da konuşan Soyer, "Adaylığım açıklandığı gün Nihat Zeybekci’ye davet yapmıştım. İzmir’e bu yakışır. Kemeraltı’nda esnaf lokantasında yemek yiyelim dedik. Yerelde siyaset başka türlü olmak zorunda. Merkezdeki köşeli sert siyasetin yerelde karşılığı yok. İnsanların işinin aşının derdinde. Adayların arasındaki rekabetin daha saygılı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle davet yaptım. Olmadı” diye konuştu.

RAKAMLARDAN ÇOK İNSANLARDAKİ UMUDU GÖRÜYORUM
Geçmiş dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun aldığı oy oranı üzerinden sandık hedefi sorulan Soyer şu yanıtı verdi: İYİ Parti’yle ittifak hem Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve başka etkenler. Bunların bir araya gelmesiyle daha yüksek bir oy olacağını düşünüyorum. Rakamlardan çok insanlardaki umut coşkuyu görüyorum. Arka mahallelerde dolaşıyoruz. Kırsalda mitingler yapıp görüyoruz. İnsanlarda inanılmaz bir umut var. Aslında bir vazgeçiş yeter deyiş var Mevcut iklimden siyasetin dilinden muzdaripler. Mega projeler beklemiyorlar. Huzurlu yaşamak istiyorlar. Geleceklerinden kaygı duymak istemiyorlar...

İZMİR'DEN YENİ BİR SİYASET DİLİ ŞEKİLLENECEK 
İzmir'in sorunları sorusuna büyük bir fotoğraf çekerek cevap veren Soyer, "İzmir’de işsizlik sorunu var. Trafik problemi, katı atık bertaraf tesisi problemi var. Aslında Türkiye’nin diğer kentlerindeki sorunlar... Ancak insanların temel bir tercihi var. İzmir’den başlayarak ülkede şekillenmeye başlıyor. İnsanlar mutlu olmak istiyor. Nefret söyleminden, paçadan  çekiştiren üstten bakan siyasetten sıkılmış vaziyette insanlar..." ifadelerini kullanırken, "İzmir tarih boyunca Anadolu’nun hep öncüsü olmuş... İzmir’in ilklerini çıkardık, onlarca sayfa çıktı. İlk hastaneden ilk atılan gole kadar... Bu muazzam bir şey! Biz hafızayı tazelemek zorundayız çünkü inanılmaz bir veri var. O kökleri gördüğünüz zaman üzerine ne inşa edilmesi gerektiği zaten ortaya çıkıyor. O da şu bu siyasetin tükenmişliği, bu merkezde yürütülen çiğlik insanları tatmin etmiyor. Yeni bir siyaset dili buradan şekillenecek. Çünkü bir İzmir sütunu üzerinde bütünleşeceğiz. Ayrılık ve farklılıkları zenginlik kabul ederek, hepsini dahil ederek... Ben özlemin bu olduğunu düşünüyorum. Bunun onların doğasıyla uyumlu olduğunu biliyorlar. İçinde bulunduğumuz ayrışmalar yapay bir şey. Güçlü bağlarımızı unutturmaya çalışıyorlar. Ama biz bunu hatırlatacağız... İzmir öncülük yapacak bu bütün ülkeden gözükecek. Tüm Türkiye başka bir hayatın ve siyasetin mümkün olduğunu görecek" diye konuştu. 

ÇARE DEMOKRASİ 
Kentte büyük tartışma konusu olan İzmir'in merkezi hükümetten aldığı yatırım payı üzerine de açıklama yapan Soyer, “Bu durum adaleti terk etmek, hakkaniyetten uzaklaşmak anlamına geliyor. İzmirli vatandaş da İstanbullu vatandaş kadar vergi veriyor. Devlet vergiyi adil şekilde dağıtmalı... Siz seçmen ayrımı yaparsanız seçmen de size ders verir. Siz vatandaşı ayrıştırıyorsunuz. Ve ceza veriyorsunuz. Neden size oy vermiyor? Sığ ilkel adalete aykırı bir durum. Devlet olmaya millet olmaya aykırı. Bunun bir yolu var. Haklarımıza sahip çıkmayı bileceğiz. Onun için bir araya gelmeyi becereceğiz. Benim anlattıklarımın özü demokrasidir. Türkiye’de rejim değişti ve biz demokrasiden uzaklaşıyoruz. Çare demokrasidedir. Demokrasi bir arada yaşamaktır. İzmir bunu yapmayı beceriyor. Biz bun yaptıkça kentin imkanlarını daha fazla hayata geçireceğiz ve kenti birlikte çok daha iyi yöneteceğiz. Biz İzmir’de bütün Türkiye’ye demokrasi gerçekten iyi bir şey diyeceğiz” dedi.

AYIP BİR YAKLAŞIM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Millet İttifakı’na ‘Zillet İttifakı’ demesi de değerlendiren Soyer, “Zillet ittifakı ayıp bir yaklaşım. Size oy vermeyen herkes düşman mı, suçlu mu? Aklım almıyor! Hiç hoş değil. İzmir’de sadece Millet İttifakı değil Cumhur ittifakına oy verenlerin de hoşnut olmadığını düşünüyorum. Çünkü Millet İttifakına oy verecek komşusu var arkadaşı var. İzmir’de ayrıştırma çabaları karşılık bulmaz” dedi.

İZMİR’DE HER GENÇ EN AZ BİR DİL ÖĞRENECEK
Gençlere yönelik projelerini anlatan Soyer, “İzmir’de yaşayan her genç en az bir dil öğrenecek. Biz belediye olarak örgütleyeceğiz. Biz belediye olarak gençlere dil öğreteceğiz. Sanayinin turizmin ihtiyaç duyduğu alanlar için gençleri sertifika programlarıyla yetiştireceğiz. İşsizlikle mücadele edeceğiz. Merkezi hükümetin işidir bu sorun diye bakmayacağız. İzmir’de neden bir Silikon Vadisi olmasın? Bu davete bakıyor. CittaSlow deneyimimle Seferihisar’da yaşadım. Seferihisar’da göreve başladığımda İzmirli bile Seferihisar’ı iyi bilmezdi. Seferihisar CittaSlow markasıyla tanınırlık elde etti. Tanınırlık arttı özgücü büyüdü ve sonunda dünya markası ilçe haline geldi. İzmir’in sahip olduğu potansiyeller güçlü tanıtımla dünya kenti olmaya önder kent olmaya adaydır. Dünyanın en marka 100 kenti arasına girecek İzmir göreceksiniz 5 yıl içinde. Biz potansiyellerimizi iyi anlatamıyoruz. Önce mevcudu tanıtacağız. İzmir’in özgücü sadece belediyenin kaynağı değil. Biz sırtımızı döneceğiz hükümete yürüyeceğiz değil.  İzmir’in hakkı için hakkını talep etmek için nereye gitmem gerekiyorsa gideceğim. Cumhurbaşkanına gitmem gerekiyorsa gideceğim. Bu benim kişisel meselem değil. İzmir’i temsil edeceğim” dedi.

MECLİS LİSTELERİNE MÜDAHİL OLMADIM
Programın sonunda Soyer’e, meclis aday listelerine müdahil olup olmadığı soruldu. Soyer, “ Meclis listelerine ben müdahil olmadım. Genel Merkezimiz de bu nezaketi gösterdi. Benim müdahilim olmamı istedi. Ben istemedim. 30 ilçede aday adayları vardı. Benim onların hepsini tanımam mümkün değildi. Kulaktan dolam bilgilerle taraf olmak karşı olmak durumuna düşmek istemedim. Şu rahatlık vardı. İzmir’in insanları güzeldir ,güzel adaylar çıkar” yanıtını verdi.

 
CHP Aliağa Adayı Durmaz: O yatırımlar için gerekirse Ankara'da kamp kuracağız!
 
CHP'li Serter'den 8 Mart buluşması ve önemli açıklamalar
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP Aliağa Adayı Durmaz: O yatırımlar için gerekirse Ankara'da kamp kuracağız!
CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Durmaz, Aliağa adına yapılmış her güzel ...
Zeybekci'den o iddiaya net yanıt: Kimseyi işten atmayacağız!
1 Nisan’dan itibaren İzmir’in hizmetkar belediyecilik anlayışıyla tanışacağını ...
AK Partili Arslan: Buca'nın parası çöpe gitmeyecek!
AK Parti Buca Belediye Başkan Adayı Mustafa Arslan, Çamlıpınar Mahallesinde ...
 
CHP'li Engin: Narlıdere 'deniz sporları' üssü olacak!
Engin, Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil ve kulüp yöneticileri ...
Sertel'den Hasan Tahsin için resmi tören çağrısı
Sertel, 15 Mayıs 1919’da düşmana ilk kurşunu sıkarak Kurtuluş Savaşı’nın ...
CHP'li Polat: Kentimize göz koyanlara...
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP YDK Başkan Yardımcısı Sezgin Kaya ...
 
Batur'dan 'efsane başkan'a vefa
CHP Konak Belediye Başkan adayı ve Millet ittifakın ortak adayı Batur, ...
Bayraklı'da miting gibi buluşma, Soyer'den dönüşüm sözü
Cengizhan Mahallesi’nde seçim bürosunu hizmete açan CHP İzmir Büyükşehir ...
Soyer: Külliye'ye giderim, en büyük hayalim Koç!
Millet İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, ...
 
RÖPORTAJLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA GERÇEK İZMİR
TWITTER'DA GERÇEK İZMİR
YAZARLAR
Seray Akın Ürkmez
Sağlığımızın kadın savaşçıları
Fikret İlkiz
Para, para, para veya insan hakları
Dr. Tuncay Filiz
Reaktif hipoglisemi sinir bozuyor!
İlker Ağın
Tohum...
Sercan Avcı
Muharrem İnce ve CHP İzmir!
Gönül Soyoğul
Medya, cambazlık mı?
Taha Okan
HDP kullanılarak CHP'ye tuzak mı kuruluyor?
ÇOK YORUMLANANLAR
Gerçek İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri